(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-31358206-1', 'auto'); ga('set', 'anonymizeIp', true); ga('send', 'pageview');
Vytlačiť túto stránku

Kamerami proti votrelcom – teraz ešte účinnejšie a inteligentnejšie

Autor Marek Pavlica, Juraj Redeky február 2019 -

Nová aplikácia Axis umožňuje kombináciou dvoch kamier detegovať a automaticky sledovať narušiteľa.

Spoločnosť Axis Communications rozšírila svoj softvér na ochranu perimetra AXIS Perimeter Defender o novú aplikáciu Axis Perimeter Defender PTZ Autotracking. Tá zabezpečuje automatické sledovanie detegovaných objektov vďaka inteligentnej spolupráci pevnej kamery s PTZ kamerou umožňujúcou otáčanie, náklon a priblíženie. Pomocou nej môže fixná termálna alebo optická kamera, na ktorej beží aplikácia AXIS Perimeter Defender na detekciu osôb a vozidiel, prevziať po aktivácii alarmu kontrolu nad vybranou PTZ kamerou v systéme a tá potom narušiteľa ďalej sleduje a zobrazí detailný záber.

Mimoriadne bdelé kamerové oči

Vďaka videoanalytike a automatickému sledovaniu trasy narušiteľa získava pevná kamera neustále aktuálnu polohu objektov, ktoré spôsobili alarm a tieto údaje odosiela pomocou aplikácie Axis Perimeter Defender PTZ Autotracking do otočnej PTZ kamery, ktorá na ich základe určí smer a priblíženie záberu. PTZ kamera naďalej automaticky upravuje úroveň priblíženia tak, aby zobrazovala všetky objekty narušenia vrátane nových, ktoré sa objavia v detekčnej zóne pevnej kamery.

Aplikácia teda umožňuje pevnej kamere neustále zabezpečovať detekciu na veľkej ploche, zatiaľ čo PTZ kamera môže automaticky priblížiť obraz, aby poskytla viac podrobností a detailné zábery na narušiteľa. Operátor môže v prípade potreby kedykoľvek prevziať nad PTZ kamerou manuálnu kontrolu – napríklad vtedy, keď sa objekty presunú z detekčnej zóny pevnej kamery a sledovanie pomocou funkcie PTZ Autotracking sa zastaví.

Výhody a podmienky

Kľúčové benefity aplikácie sú tieto:

  • Používateľ získa podrobností o narušiteľoch, a to bez ohrozenia ďalšej detekcie narušenia.
  • Automatické ovládanie PTZ kamery a sledovanie všetkých objektov poplachu.
  • V rámci jedného softvéru je možné zabezpečiť správu a nastavenie detekcie v pevnej kamere aj PTZ autotracking v otočnej kamere.

AXIS Perimeter Defender PTZ Autotracking je kompatibilný s vybranými PTZ kamerami Axis a umožňuje spárovanie jednej pevnej kamery s jednou PTZ kamerou. Táto funkcia vyžaduje samostatnú licenciu mimo analytiku AXIS Perimeter Defender.

Marek Pavlica, Axis

Juraj Redeky, Taktiq Communications

 

Na obrázku a videu: Nočné zábery z pevnej termálnej kamery (vľavo) a otočnej PTZ kamery (vpravo) zobrazujú výsledok spárovania dvoch kamier pomocou aplikácie AXIS Perimeter Defender PTZ Autotracking.

Multimédiá