(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-31358206-1', 'auto'); ga('set', 'anonymizeIp', true); ga('send', 'pageview');
Vytlačiť túto stránku

Krajská organizácia podnecuje v Košičanoch aj cudzincoch chuť urobiť si výlet

Autor JF / MS január 2020 -
Slovenský raj, Tomášovský výhľad Slovenský raj, Tomášovský výhľad

Organizácia cestovného ruchu Košice Región Turizmus začne popri jednodňových výletoch vlakom ponúkať ďalšie destinácie a niekoľkodňové programy.

Táto krajská organizácia sa nevenuje len marketingu cestovného ruchu, ako je to obvyklé inde, ale viac ako iní aktívne organizuje a iniciuje akcie cestovateľského charakteru. U Košičanov si získali obľubu špeciálne víkendové vlakové „expresy“ ako Ľadový expres do Dobšinskej ľadovej jaskyne a Tokajský cykloexpres do známej vinárskej oblasti.

Povzbudený ich úspechom bude od roku 2020 Košice Región Turizmus (KRT) ponúkať celú plejádu výletov pre záujemcov z radov cestovania chtivej verejnosti, a to v trvaní jedného až ôsmich dní. Na veľtrhu Slovakiatour 2020 predstavili ich katalóg.

Tridsať možností, kam sa dá v kraji ísť pozrieť

Publikácia s titulom „Tak blízko, ako sa len dá“ obsahuje prierezovú cestovateľskú ponuku od rôznych turistických operátorov vo forme takmer 30 výletov.

Pritom možno podotknúť, že s výnimkou južného Spiša / Slovenského raja a možno Krásnej Hôrky / Betliara tento kraj neoplýva destináciami najvyššieho rangu, avšak je bohatý na často nenápadné zaujímavé miesta, ktoré stoja za jednodňovú návštevu. Osobitne stoja za zmienku napríklad tamojšie pamiatky a lokality UNESCO.

Nový katalóg sa snaží priniesť komplexný prehľad turisticko-zážitkových možností v Košickom kraji (v niektorých prípadoch kombinované s lokalitami vo Vysokých Tatrách) aj v spojení s ponukou ubytovania a službami sprievodcov. Dostali v ňom priestor partneri a členovia organizácie KRT – poskytovatelia ubytovacích a ďalších služieb.

„Sme veľmi radi, že na najväčšom veľtrhu cestovného ruchu na Slovensku sme mohli oficiálne predstaviť komplexnú ponuku výletov do lokalít, ktoré sú už turistom dobre známe, alebo doteraz boli ukrytými pokladmi nášho kraja,“ povedal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

„Cestovateľská ponuka, ktorú katalóg zahŕňa, dáva priestor zviditeľniť sa lokálnym aktérom v cestovnom ruchu,“ dodal. Z konceptu katalógu podľa neho môžu vychádzať nielen návštevníci regiónu, ale aj cestovné kancelárie.

Podnietiť podnikateľov v CR aj investorov

„Naším cieľom bolo komplexne zhrnúť pestrú ponuku výletov a pobytov rôzneho charakteru v rámci celého kraja a zároveň poukázať na fakt, že zaujímavé lokality, unikátne atrakcie alebo pamiatky UNESCO sú situované naozaj blízko a je možné ich navštíviť za krátky čas,“ uviedla výkonná riaditeľka KRT Lenka Vargová Jurková.

„Názov ‘Tak blízko, ako sa len dá’ neodkazuje len na geografiu daných lokalít, ale predovšetkým na naše partnerstvá a spoluprácu, ktorá sa priamo odzrkadlila pri tvorbe katalógu,“ vysvetlila. Chcela by, aby táto iniciatíva prispela k efektívnejšej komunikácii a nadviazaniu spolupráce s novými subjektmi pôsobiacimi v cestovnom ruchu, ako aj s investormi.

Katalóg f7accf61 d5e1 4eeb a4b0 700f382ffd4b

Výber toho najlepšieho aj pre zahraničie

Súčasťou tvorby košického katalógu bolo dlhodobé sledovanie trhu, spotrebiteľského správania a rôznych atribútov cestovného ruchu a vytipovanie lokalít a aktivít, o ktoré je v kraji najväčší záujem. Obsahuje nielen dobre známe turistické, rodinné či romantické výlety na Tokaj, do Slovenského raja či za pamiatkami UNESCO, ale aj do netradičných lokalít – a tiež adrenalínové výlety.

„V tomto katalógu sa turisti napríklad dozvedia, že Spišský hrad sa oplatí navštíviť aj kvôli špeciálnemu gurmánskemu zážitku, ako aj to, že výlet na Tokaj môže byť, okrem iného, o spoznávaní histórie,“ priblížil župan Trnka.

Katalóg vychádza v slovenčine a angličtine. Zásluhu na jeho vzniku majú podľa KRT dobré vzťahy so zahraničnými zástupcami cestovných kancelárií, ktoré prejavili záujem o tento región.

„Stane sa ďalším skvelým nástrojom prezentácie Košického kraja v zahraničí, a to len podporí zvýšenie dopytu po pobytovej ponuke zo strany laickej aj odbornej verejnosti,” nazdáva sa šéfka krajskej organizácie cestovného ruchu Lenka Vargová Jurková.

JF / MS

IMG 4851Expozícia Košického kraja na veľtrhu Slovakiatour v Bratislave pri odovzdávaní ocenení 23. 1. 2020. Vzadu v strede predseda KSK Rastislav Trnka a riaditeľka KRT Lenka Vargová Jurková (foto: Miroslava Seregová).