Sviatky a príchod nového roka prinášajú aj poistné udalosti

Autor JF/TS december 2018 -
Sviatky a príchod nového roka prinášajú aj poistné udalosti Pixabay

Preprava neobvyklých predmetov, odpaľovanie pyrotechniky, inštalovanie vysoko umiestnenej výzdoby, nepochopenie ľudských aktivít zo strany domácich zvierat – to všetko prináša nové zážitky a poistné prípady.

Poisťovňa Generali zaznamenala počas minuloročných vianočných a novoročných sviatkov celkovo vyše 3 693 škôd a poistné plnenie dosiahlo tri a pól milióna eur. Napriek tomu zo štatistík poisťovne vyplýva, že Vianoce sú skutočne sviatkami pokoja. „V poisťovni Generali sme zaznamenali zaujímavý fakt. A to, že počas minuloročného Štedrého dňa a rovnako tak aj prvého vianočného sviatku sa stalo o približne 70 % poistných udalostí menej oproti dennému priemeru v roku 2017,“ konštatovala hovorkyňa poisťovne Katarína Kukurová.

Počas vianočného obdobia sa každoročne vyskytujú väčšie či menšie požiare spôsobené horiacimi sviečkami, elektrickým vianočným osvetlením a pyrotechnikou. Tá spôsobuje aj početné škody na zdraví. „Tradične sa počas Vianoc stretávame aj s poistnými udalosťami ako sú vytekajúce a pretekajúce vane či umývadlá, v ktorých nechali klienti plávať živé ryby. Z úrazového poistenia nám zasa hlásia popáleniny v súvislosti s manipuláciou s pyrotechnikou alebo pečením vianočných jedál,“ povedala hovorkyňa. V súvislosti so zimnými športmi poisťovňa Generali eviduje najmä početné zlomeniny končatín a podvrtnutia kĺbov. Poisťovňa zverejnila aj výber desiatich netradičných poistných udalostí zaznamenaných počas vianočných a novoročných sviatkov.

Kolaps omietky, podpálené periny, rozbité akvárium

  1. Starožitná súprava. Na Štedrý večer sa rodina usadila k večeri servírovanej na vzácnej starožitnej obedovej súprave, ktorú používali len na Vianoce. Len čo si nabrali jedlo, zo stropu spadol kus omietky, ktorý kompletne zničil ako jedlo, tak aj drahú súpravu.
  2. Zatúlaná svetlica. Pri neodbornej manipulácii s pyrotechnikou prichádza k vážnym úrazom, ale aj k škodám na majetku. Poisťovňa zaznamenala prípad, keď sa vystrelená svetlica odrazila tak, že vletela oknom do spálne bytu, kde spálila posteľ s perinami, vankúšmi, dekou, ale aj ratanový obklad.
  3. Nebezpečná hračka. Syn poistenej klientky dostal na návšteve hračku k Vianociam – umelohmotnú pušku. Klientka ju chcela vyskúšať, avšak pri neopatrnom narábaní rozbila hostiteľom televízor.
  4. Nepokojný kapor. Klient si kúpil živého kapra, ktorého doma preložil z vane do umývadla, aby ju mohla rodina používať. Kaprovi však bolo v umývadle tesno, vyskočil a rozbil veľké zrkadlo nad umývadlom.
  5. Kapor v akváriu. Klient si kúpil živého kapra, ktorého doma namiesto do vane vložil do akvária pre rybičky. Rodinu kapor zaujal natoľko, že akvárium nešťastne rozbili a voda z neho pretiekla až do bytu susedov o poschodie nižšie.
  6. Vyľakaný vlčiak. V období Vianoc sa vyskytujú aj pády z rebríka či zo stoličiek pri umývaní okien a zdobení stromčeka. Práve pri zdobení stromčeka spadol klient zo stoličky a aj keď sa mu pri páde nič nestalo, skríkol tak, že vyľakal svojho psa a ten ho pohrýzol do ramena.

Trampolína na aute, strom pod autom a pád z rebríka

  1. Letiaca trampolína. Pred Štedrým dňom sa klientovi cestou domov z nákupného centra zošmykol zo strechy auta vianočný darček – trampolína. Poškodila prednú časť auta a dvere vozidla idúceho za ním.
  2. Stromček na diaľnici. Pri jazde na diaľnici prišlo k náhlemu uvoľneniu upevneného vianočného stromčeka zo strešného nosiča a jeho pádu na vozovku. Vozidlo idúce za poisteným vozidlom nabehlo na spadnutý zabalený vianočný stromček a prešlo po ňom, čím prišlo k jeho vážnemu poškodeniu.
  3. Nebezpečná montáž výzdoby. Pri inštalovaní vonkajšej vianočnej výzdoby na rodinnom dome klient spadol z rebríka tak, že si zlomil sánku a vyrazil dva zuby. Poisťovňa mu vyplatila plnenie za zlomeninu sánky a za stratu zubov z rizika trvalé následky.
  4. Strom na dvore. Klienti počas druhého adventného víkendu uvažovali, kam si pôjdu kúpiť vianočný stromček. Ráno po zobudení zistili, že jeden strom im leží priamo na dvore. V noci totiž fúkal taký silný vietor, že vyvrátil desaťmetrový smrek. Nikomu sa však nič nestalo a padnutý strom poškodil len plot.

V súhrne najviac škôd nahlásili klienti poisťovne Generali zo životného a úrazového poistenia (38 %), nasledovalo havarijné poistenie vozidiel (24 %), poistenie majetku (20,5 %) a povinné zmluvné poistenie (17,5 %).

JF/TS

Partneri

fintech blackmarketingovoeducationliga proti rakovinegebruder weisswustenrotSOPKKK blue1