(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-31358206-1', 'auto'); ga('set', 'anonymizeIp', true); ga('send', 'pageview');
Vytlačiť túto stránku

Máte počas zimy zlú náladu? Možno vám chýba déčko

Autor IK január 2019 -
Máte počas zimy zlú náladu? Možno vám chýba déčko Pixabay

Zimné obdobie je pre organizmus náročné, tak mu skúste pomôcť.

Možno ste sa už dopočuli, že vitamín D funguje trochu ináč ako tie ostatné. Naše telo ho nedokáže produkovať samostatne – vytvára sa len vplyvom slnečného žiarenia. A to je v zimných mesiacoch, keď je prirodzeného svetla málo, problém. Pritom vitamín D je pre ľudský organizmus mimoriadne dôležitý.

Nedostatkom vitamínu D trpí počas zimy až polovica populácie. Ako ukázala štúdia, špeciálny pozor na jeho dostatočný príjem by si mali dávať najmä dospelé ženy. Ak ho nemajú dosť, sú oveľa náchylnejšie na vznik depresie. Okrem iného má tento „zázračný“ vitamín pozitívny vplyv aj na kosti, svaly a kardiovaskulárny systém, preto by si ho v tomto období mal dopĺňať každý.

Keď je teda slnka málo, môžeme to vyriešiť dvomi spôsobmi. Buď si v lekárni kúpime kvapky či tabletky s „déčkom“ alebo sa zameriame na niečo prirodzenejšie a upravíme svoj jedálny lístok. Pri nedostatku vitamínu D a na prevenciu takéhoto stavu sa odporúča najmä konzumácia mastných rýb, napríklad lososa a makrely, vynikajúco však pôsobia aj vajíčka.

IK

Zdroj: netky.sk