(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-31358206-1', 'auto'); ga('set', 'anonymizeIp', true); ga('send', 'pageview');
Vytlačiť túto stránku

Pri Dobrohošti postavia cyklomost ponad starý Dunaj do Maďarska

Autor Karolína Ducká december 2018 -
Pri Dobrohošti postavia cyklomost ponad starý Dunaj do Maďarska Pixabay – montáž

Pôjde o prvý a zatiaľ jediný most cez rieku na úseku medzi Čunovom a Gabčíkovom. Má pomôcť rozvoju cezhraničných vzťahov a turizmu v pohraničnej prírodnej oblasti.

Dokumenty o výstavbe mosta podpísali slovenský minister dopravy Arpád Érsek a štátny tajomník pre dopravnú politiku Ministerstva inovácií a technológií Maďarska László Mosóczi. Rovnako potvrdili aj zámer postaviť cestný most pre vozidlá do 3,5 tony ponad Ipeľ medzi obcami Vrbovka, okres Veľký Krtíš, a Őrhalom.

,,Obidva mosty pomôžu rozvoju ekonomiky, turizmu a celkovej spolupráce obcí a blízkeho priľahlého regiónu,“ povedal minister Érsek po podpise dohody. „Som rád, že miestne samosprávy, vyššie územné celky aj vlády našich susedných krajín pristupovali počas rokovaní k projektom konštruktívne a bolo vidieť, že chcú mať k sebe bližšie vďaka týmto mostom,” zdôraznil.

Namiesto ďalšej kompy ľahký most

Obce Dobrohošť a Dunakiliti mala pôvodne spájať kompa, pre časté kolísanie hladiny v starom koryte Dunaja sa však obe strany dohodli na výstavbe mosta, resp. lávky pre peších a cyklistov, ktorá je lepším technickým riešením. Oba štáty od nej očakávajú najmä rozvoj cezhraničných vzťahov v obchodnej, kultúrnej či turistickej oblasti a celkový hospodársky a spoločenský rozvoj.

most d d 06 rsz Vizualizácia: Dopravoprojekt

Náklady na stavbu mosta si rozdelia v rovnakom pomere, na slovenskej strane sú vyčíslené na 4,915 milióna eur. Financovanie je naplánované z programu cezhraničnej spolupráce Interreg V-A Slovenská republika – Maďarsko 2014 – 2020, z vlastných zdrojov Vodohospodárskej výstavby, š. p. a z príspevku štátu prostredníctvom Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Podľa Arpáda Érseka by výstavba mohla trvať dva až dva a pol roka, keďže nejde o zložitú mostnú stavbu. To isté platí aj pre most cez Ipeľ.

Cyklomost pri Dobrohošti bude jediným mostným objektom vedeným ponad staré koryto Dunaja na celom asi 46-kilometrovom úseku medzi zdržou v bratislavskom Čunove a cestným mostom v Medveďove pod Gabčíkovom. Pri susednej obci Vojka nad Dunajom premáva cez nové koryto Dunaja, resp. kanál Vodného diela Gabčíkovo kompa schopná prevážať aj osobné autá.

Most cez Ipeľ podporí mobilitu pracovnej sily

V prípade budúceho mosta cez Ipeľ sa očakáva sa, že uľahčí pohyb ľudí pri ceste za prácou alebo voľnočasovými aktivitami a pomôže naštartovať ekonomiku prihraničných regiónov. Príprava a výstavba mosta je v kompetencii obce Vrbovka s podporou Banskobystrického samosprávneho kraja, za maďarskú stranu je hlavným partnerom organizácia NIF (Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt.). Náklady na stavbu mosta si rozdelia Slovensko a Maďarsko 50 : 50 a na slovenskej strane predstavujú 1,155 milióna eur. Financie prídu z rovnakého programu cezhraničnej spolupráce Interreg V-A a od Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a tiež zo zdrojov Banskobystrického samosprávneho kraja.

Karolína Ducká, hovorkyňa Ministerstva dopravy a výstavby SR

most Dobrohošť mapa 1 

Články k téme:

Most pre peších a cyklistov Dobrohošť - Dunakiliti

Centrope chce maximálnu integráciu cezhraničnej dopravy a nové cyklomosty