(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-31358206-1', 'auto'); ga('set', 'anonymizeIp', true); ga('send', 'pageview');
Vytlačiť túto stránku

Hviezdu za vzorné čapovanie plzenského piva získalo na Slovensku 45 prevádzok

Autor Zdenka Huňady február 2020 -

Certifikát od Prazdroja platí rok. Pridelili ho podnikom a reštauráciám, ktoré úspešne prešli auditom a mystery shoppingom.

Prvé podniky sa zaradili medzi elitu a získali Hviezdu sládkov. Spoločnosť Plzeňský Prazdroj Slovensko zaviedla firemnú certifikáciu podnikov a reštaurácií, ktoré sa dokážu najlepšie postarať o pivo a správne ho načapovať.

O certifikát Hviezda sládkov sa pokúšali stovky zariadení, no náročným kritériám vyhovelo len 45 prevádzok na Slovensku. Ostatné majú šancu získať ho v budúcom roku.

Ocenenie aj garancia

Stará pivárska pravda vraví, že sládok pivo varí a výčapník ho robí. Slováci v súčasnosti nechcú už iba dokonalé jedlo, ale čoraz častejšie hľadajú aj bezchybný pivný zážitok. Tieto požiadavky im zabezpečí práve nový spôsob certifikácie podnikov a reštaurácií – Hviezda sládkov.

Na splnenie náročných kritérií musí starostlivosť o pivo a jeho čapovanie dosiahnuť najvyššiu úroveň vo všetkých smeroch. Ide o ocenenie práce tých najlepších, ktoré je zároveň garanciou pre zákazníkov.

Uspeli najlepší

Certifikát platí jeden rok a na Slovensku sa ním môže pýšiť len 45 podnikov a reštaurácií. Tie, ktoré ho získali, prešli úspešne v minulom roku dvoma kolami. V prvom sa sledovali technické parametre ako správne skladovanie piva, kvalita sanitácie pivných ciest či čistota.

Pre podniky bolo však prekvapením druhé kolo. Odborníci totiž tajnými návštevami skontrolovali kvalitu čapovania, výslednú chuť a vzhľad piva.

„Pri hodnotení podnikov sme nič nenechali na náhodu, naši experti starostlivo preverovali 30 parametrov,“ vysvetlil Ján Píry, obchodný sládok Plzeňského Prazdroja Slovensko (PPS).

„Vytvorili sme jedinečnú značku, ktorá bude navigovať zákazníkov do podnikov, kde nájdu špičkovo ošetrené a načapované pivo s garanciou pivovaru,“ dodal.

Každý ocenený podnik získal tiež plaketu, ktorú si môže umiestniť vo svojom interiéri.

Všetci dostanú šancu

V roku 2020 prebehne nové hodnotenie podnikov – tých, ktoré už certifikát získali, ale aj ďalších, ktoré oň budú mať záujem. Ocenenie môže získať každý podnik, ktorý čapuje niektorú zo značiek Plzeňského Prazdroja a dodržiava najvyššie štandardy starostlivosti o pivo a jeho čapovanie.

Ak aj podnika neuspeje, Prazdroj sa ho bude snažiť ďalej podporovať na mieru ušitým rozvojovým plánom zlepšenia kvality, aby získal titul v ďalšom roku. Spoločnosť očakáva, že počet certifikovaných reštaurácií môže rásť až na trojnásobok.

Uvariť dobré pivo nestačí

Hviezda sládkov je zároveň ocenením aj pre výčapníkov, ktorí dávajú pivu tú najlepšiu starostlivosť. „Vieme, že uvariť dobré pivo dnes už nestačí. Vzťah sládka a výčapníka musí byť v súhre, pričom jeden podporuje druhého a ich spoločným cieľom je dokonalý pivný zážitok,“ upozornil Branislav Kubiš, obchodný riaditeľ PPS pre predajný kanál reštaurácií a pohostinstiev.

Spoločnosť preto podľa neho investuje aj do rozvoja zručností pivných profesionálov viacerými programami, ako sú školenia prevádzok, škola čapovania či odporúčania ohľadom sanitácie.

„Rovnako dbáme aj na vylepšenie vzhľadu samotnej prevádzky a zabezpečenie technických inovácií v podnikoch. Pivo je kultúrny nápoj, chceme, aby ho ľudia pili v tej najlepšej kvalite a vychutnali si skutočne dokonalý pivný zážitok,“ konštatoval B. Kubiš.

Certifikované podniky a reštaurácie s podrobnou mapou a navigáciou sú k dispozícii na stránke hviezdasladkov.sk.

Zdenka Huňady, Plzeňský Prazdroj Slovensko

beer info

Mohlo by vás zaujímať:

Franšízový systém pivární? Rozbieha ho slovenská gastroskupina

Ležiak z Krušovíc chmelený za studena

Pivné špeciály na zimné večery

Šariš Japoncom

Manifest konviviality: Svet potrebuje družnosť

Multimédiá