Tešíme sa na hokejové majstrovstvá?

Autor Ľudmila Novacká marec 2019 -

Predstavia obe naše mestá, hostiace šampionát, zahraničným fanúšikom aj atmosféru, ktorá ich čaká mimo štadiónov? Prenosy vo fanzónach sú pre nich tiež atraktívne, mohli by sa u nás zdržať dlhšie.

Tešíme sa na hokejové majstrovstvá? Myslím si, že odpoveď je jasná. Fanúšikovia určite. Nielen tí naši, ale aj fanúšikovia tímov z Fínska, Kanady, Ruska, USA či iných účastníckych krajín.

Príprava je v plnom prúde vrátane reklamy

– ktorá má osloviť fanúšikov po celom svete. V krátkych reklamných šotoch sa objavuje Sajfa. Rozpráva sa s osobou, ktorá predstavuje akéhosi zástupcu danej (oslovenej) krajiny u nás na Slovensku. Fajn, Sajfa má dobrého manažéra…

Zo šotov, ktoré som videla, mi zostali v pamäti hlavne chrániče na zuby. Tie si každý pozývajúci vloží do úst a takto nezrozumiteľne vyrozpráva svoju pozvánku. Asi je to vtipné a cool. Nehodnotím.

Financovanie aj z peňazí slovenských daňových poplatníkov

Ja len viem, že aj na tieto reklamy prispievajú všetci daňoví poplatníci. Ministerstvo si vzalo za svoje podporiť majstrovstvá – veď ide o cestovný ruch. Logické a správne. Bratislavská organizácia cestovného ruchu považuje za svoju povinnosť podporiť majstrovstvá. Tiež logické a správne. Áno, ide o cestovný ruch a o snahu osloviť a prilákať čo najvyšší počet zahraničných pre hokej zanietených turistov.

Prečo mi predsa niečo vadí?

Predchádzajúce majstrovstvá v roku 2011 mali reklamné šoty, ktoré prezentovali hokej, ľad, všetky boli v podstate v modrom odtieni, čo opäť evokovalo chlad. Kapacita štadióna má svoje limity, a tak kto sa v zahraničí nedostal ku vstupenke, často sa rozhodol nepricestovať do Bratislavy alebo Košíc. Tiež treba spomenúť návštevníkov, ktorí mali rozpočet na kúpu niekoľkých vstupeniek – ale nevedeli, že môžu vidieť ďalšie zápasy aj inak. Naplánovali si pobyt v Bratislave či v Košiciach len na daný konkrétny počet dní a nevideli dôvod, aby pricestovali skôr alebo zostali dlhšie. Nemali predstavu, že v čase hokejových majstrovstiev je na Slovensku už pekná jar.

Spomínam si na rozhovor s mladými fínskymi fanúšikmi v Bratislave na Šafárikovom námestí. S nadšením popisovali, ako sledovali jeden z majstrovských zápasov na veľkoplošných obrazovkách. Vnímali to ako dobrú náhradu. Takto mohli vidieť aj zápasy, na ktoré si vstupenky nekúpili. Ešte viac si považovali príjemné teplé počasie, ktoré podporilo ich záujem sledovať „outdoorový“ prenos.

Uvidíme, či autori reklamných šotov zdôraznia aj atmosféru Košíc či Bratislavy. Či bude aspoň niekoľkosekundová sekvencia, ktorá ukáže možnosť sledovať zápas prostredníctvom digitálneho prenosu na veľkoplošných obrazovkách aj na námestiach či pri obchodných centrách v oboch hokejových mestách. Veď aj tento zážitok je neopakovateľný. Alebo zostane ako najväčšie médium atraktivity hokejových majstrovstiev len tvár Sajfu a pozvánka vyrieknutá s chráničom na zuby?

Ľudmila Novacká

Titulné foto: autorka

Autorka je profesorka na Ekonomickej univerzite v Bratislave a predsedníčka slovenského klubu FIJET, medzinárodnej organizácie novinárov a odborníkov, ktorí sa venujú cestovnému ruchu.

header logo ms 2019

Partneri

fintech blackmarketingovoeducationliga proti rakovinegebruder weisswustenrotSOPKKK blue1