Buffettovi prestal chutiť kečup, prerobil mu 25 miliárd

Autor Kristína Schronerová marec 2019 -

To nič, bol to len jeden kvartál a akciový trh je stále dlhodobo perspektívny, mieni investičný guru. Kto pred 54 rokmi zainvestoval 100 dolárov do jeho Berkshire Hathaway, má z toho dnes skoro 2,5 milióna.

„Ak by rovnakých sto dolárov zainvestovali do indexu S&P 500, zarobili by len 15 019 dolárov,“ dodáva Jakub Rosa, analytik Across Private Investments. Vysvetľuje, že v tom čase spomínaných 100 USD predstavovalo približne 20 % likvidných finančných aktív priemernej americkej rodiny. Uvedený výsledok svedčí o jedinečnom čuchu Warrena Buffetta, „veštca z Omahy“ pri investovaní do hodnotových akcií, vďaka ktorým dlhodobo úctyhodným spôsobom prekonáva trhy.

Sto miliárd pod vankúšom

Investičný konglomerát najznámejšej investorskej spoločnosti na svete, Berkshire Hathaway, nedávno opäť zverejnil výročný list akcionárom, v ktorom priblížil stav svojho portfólia, zhodnotil vývoj ekonomiky a finančných trhov. Ku koncu roku 2018 držal W. Buffett v hotovosti 112 mld. USD; jeho hotovostné prostriedky nepoklesli pod 100 mld. USD už piaty kvartál. Aj napriek tejto veľkej hotovostnej rezerve dokázal pri padajúcom trhu z celoročného pohľadu zarobiť. „V uplynulom roku prekonal o vyše 9 % americký akciový index S&P 500 – ktorý poklesol o 6 % – čo možno opäť považovať za Buffettov skvelý výsledok,“ konštatuje J. Rosa.

Investičný guru sa teda nemôže sťažovať na nedostatok hotovosti, možno skôr naopak. V hľadáčiku nenachádza poriadny úlovok. Neustále je na „love slonov“, ako nazýva nové akvizície. Nájsť kvalitnú spoločnosť, ktorá by stála za atraktívnu cenu, je podľa neho v súčasnosti veľmi náročné. Ceny vyhnali nahor nízke úrokové sadzby ako aj konkurencia private equity fondov, ktoré sú ochotné nakupovať za oveľa vyššie sumy.

Aj majster tesár sa utne

Za štvrtý kvartál minulého roka vykázal Berkshire Hathaway čistú stratu 25,4 mld. USD, pričom v rovnakom období v roku 2017 zaznamenal zisk 32,6 mld. USD. „Neobvykle zlý výsledok odráža pokles cien niektorých akcií v jeho portfóliu, no ide najmä na vrub problémov potravinárskeho kolosu Kraft Heinz. Tam vlastní približne 25 % akcií. Spoločnosť musela vlani nečakane zaúčtovať vysoké odpisy a znížiť dividendu. Navyše ju vyšetruje americká Komisia pre cenné papiere,“ vysvetľuje analytik Acrossu. Buffett priznal, že Kraft Heinz preplatil a nešlo o jeho najlepšie investičné rozhodnutie. O predaji však rozhodne neuvažuje.

Kritika amerického daňového systému

Warren Buffett sa vo svojich 88 rokoch do dôchodku nechystá, a to napriek tomu, že jeho potenciálni nástupcovia Greg Abel a Ajit Jain ako členovia správnej rady Berkshire odvádzajú skvelú prácu. Analytik pripomína, že Buffett vďačí dlhodobému úspechu najmä prostrediu a systému, v ktorom USA funguje. „Investorom odporúča vsádzať na americkú ekonomiku. Nemali by však zabúdať ani na zvyšok sveta, kde pôsobí množstvo skvelých spoločností,“ dopĺňa Rosa.

 buffett Warren E. Buffett

Vo svojom liste akcionárom sa Buffett vyjadril aj k americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi. Podľa jeho názoru si robí až príliš veľké zásluhy za súčasný rast ekonomiky USA. K najznámejšej kryptomene Bitcoin poznamenal, že nemá žiadnu hodnotu. Prirovnáva ju k tulipánovej bubline v 17. storočí. Buffett opakovane volá po zvýšení daní pre bohatých Američanov. Tvrdí, že na daniach málo platí aj on sám.

Diverzifikácia je najlepšia voľba

Podľa Buffetta je akciový trh z dlhodobého hľadiska pri súčasných sadzbách lacný. Voľba medzi dlhopismi a akciami je pre neho jednoznačná. Akciovému trhu sa bude dariť ďalších 30 rokov oveľa lepšie než 30-ročným dlhopisom.

graf Berkshire 1

Aj pre samotného veštca z Omahy je prekonávanie trhu veľmi náročné, napriek jeho dlhodobým úspechom. V porovnaní s ostatnými aktívnymi investičnými profesionálmi sú jeho skvelé výsledky skôr výnimkou než pravidlom. Dokumentuje to fakt, že 85 % aktívnych správcov fondov nedokáže poraziť trh (podľa štúdie Standard & Poor´s SPIVA). „Napriek svojmu aktívnemu prístupu k hodnotovým akciám Buffett tvrdí, že pre väčšinu investorov je lepšia cesta investovať prostredníctvom široko diverzifikovaných indexových fondov, čo je pri vytváraní portfólií pre klientov aj základná filozofia Acrossu,“ uzatvára analytik Jakub Rosa.

Kristína Schronerová, Across Private Investments

Foto: Kraft Heinz, Youtube

Partneri

fintech blackmarketingovoeducationliga proti rakovinegebruder weisswustenrotSOPKKK blue1