Najsympatickejším športom pre Slovákov je cyklistika

Autor Katarína Kukurová, Tomáš Stupavský apríl 2019 -

Aspoň podľa agentúrneho prieskumu na limitovanej vzorke. Zrejme aj vďaka Saganovi a obľúbenosti rekreačného jazdenia dominuje tento šport v obľúbenosti medzi slovenskými fanúšikmi aj rekreačnými športovcami.

Prieskum realizovaný agentúrou STEM / MARK skúmal špeciálne vzťah Slovákov k cyklistike, jej pozícii v obľúbenosti verejnosti a tiež k cyklistickým pretekom Tour de France. Spolu zozbieral informácie od 500 respondentov z celého Slovenska.

Prieskum potvrdil, že Slováci veľmi radi jazdia na bicykli; až 80 % opýtaných uviedlo, že zvykne jazdiť na bicykli často alebo aspoň občas. Podľa prieskumu je pre nich cyklistika najsympatickejším športom, ešte pred hokejom. Pomáha tomu nepochybne fenomén Petra Sagana a popularita pretekov Tour de France.

 Sagan

Priame prenosy alebo výsledky jednotlivých etáp zvyknú aktívne sledovať skoro dve tretiny opýtaných. Niektorí fanúšikovia dokonca preteky navštívili aj osobne a 16 % respondentov prieskumu by takýto výlet rado podniklo.

Prieskum realizovala agentúra STEM / MARK v období 19. – 27. februára 2019 na 500 respondentoch zo Slovenska vo veku 18 až 70 rokov.

rsz grafy prieskumu 1

Odborník radí: Pripravte svoj bicykel na cyklosezónu

Jarné počasie láka na výlety do prírody. Nezabudnite pred nimi zodpovedne pristúpiť ku kontrole bicykla. Uvádzame päť základných vecí, na ktoré by ste pred prvým cyklovýletom podľa odborníka zo spoločnosti Green Bike určite nemali zabudnúť.

1. Dofúkajte kolesá

Nezabudnite si dofúkať kolesá! Vzduch z kolies cez zimu uniká a preto je vhodné, ak si pneumatiky pred prvou jazdou dostatočne dofúkate. Ak tak neurobíte, pneumatiky sa vám môžu rýchlejšie opotrebovať, v horšom prípade hrozí nebezpečenstvo pádu. Na bočnej strane plášťa nájdete odporúčanú hodnotu nafúknutia, ktorú si môžete overiť tlakomerom.

„Ak so svojím bicyklom jazdíte hlavne po asfalte, nafúkajte duše na vyššiu z uvedených hodnôt na plášti. Ak naopak radi jazdíte v horskom teréne, je vhodnejšie nafúkať kolesá o niečo menej. Takýto plášť je potom priľnavejší a lepšie tlmí nárazy,“ radí Miroslav Bilík z Green Bike.

2. Skontrolujte brzdy

Kontrole brzdového systému vášho bicykla by ste sa určite nemali vyhnúť. „Ak máte ráfikové brzdy a brzdné páčky sa vám dajú pritlačiť až k rukoväti, je vhodné utiahnuť si lepšie brzdné lanko alebo vymeniť brzdové klátiky. Odporúčam taktiež skontrolovať aj ráfiky. Ak je ráfik v poriadku, mal by mať v strede brzdnej plochy priehlbinu. Ak priehlbina už skoro nie je viditeľná, znamená to, že klátiky ráfik vybrúsili a treba ho vymeniť,“ odporúča Miroslav Bilík.

Na rozdiel od ráfikových je servis kotúčových bŕzd o niečo zložitejší. „Ak aj pri kotúčových brzdách stlačíte páčky až k riadidlám, kvapalinu v brzdách je nutné vymeniť alebo je potrebné systém odvzdušniť,“ dodáva M. Bilík. Ak nemáte s opravou bŕzd skúsenosti, je vhodné ísť do špecializovaného servisu, kde vám brzdy radi preveria.

3. Kompletná revízia

Preverte, či je všetko na svojom mieste. Pred prvou jazdou je vhodné skontrolovať a namazať reťaz a vidlicu, nastaviť riadenie či dotiahnuť uvoľnené skrutky. „Očistite reťaz od prípadných nečistôt a blata, naneste mazivo a prebytok zotrite, aby sa na reťaz nelepili nečistoty. Ak máte bicykel s vidlicou nezabudnite očistiť a namazať aj tú. Na vidlicu však potrebujete iné mazivo ako na reťaz,“ radí odborník z Green Bike.

4. Správna výbava

Cyklovýlet sa môže kedykoľvek nečakane predĺžiť. Preto je vhodné byť vopred pripravený a mať na bicykli aj predný svetlomet a zadné červené svetlo. Chýbať by nemali ani oranžové odrazky na pedáloch a kolesách bicykla. Zabúdať však netreba ani na vašu prípravu ako cyklistu. Najmä začiatkom jari zvykne byť počasie nevyspytateľné, preto je vodné zvoliť správne oblečenie a v zálohe mať aj niečo navyše. Dôležitý je aj pitný režim a najmä prilba, ktorá by mala byť povinnou výbavou každého cyklistu.

Miro Bilík odporúča nosiť so sebou aj základné náradie na opravu defektu. „Najmä po zime sú cesty plné nečistôt a hrozí tak vyššie riziko defektu. Preto by ste so sebou mali nosiť multikľúčik, sadu na opravu defektu, novú dušu ako aj páčky, ktoré vám pri výmene duše pomôžu.“

5. Nezabudnite na poistenie

Na Slovensku zlodeji ročne ukradnú stovky bicyklov. Preto sa oplatí myslieť aj na poistenie. Poistenie bicykla, ktoré u nás ponúka poisťovňa Generali, preplatí krádež bicykla alebo elektrobicykla. „Cyklisti si môžu vybrať, či si bicykel poistia na jeden, dva alebo na tri roky, pričom toto poistenie je platné nielen na území Slovenska, ale aj v zahraničí,“ vysvetľuje Kristína Šafáriková, produktová manažérka B2B a bankopistenia poisťovne Generali.

Nový bicykel sa dá poistiť priamo pri jeho kúpe u predajcov, ktorí poistenie poskytujú. Poistiť je však možné aj starší bicykel – do veku 3 rokov. S poistením bicykla získava majiteľ aj asistenčné služby, napríklad v prípade nehody odvoz cyklistu do zdravotníckeho zariadenia, odvoz bicykla do servisu či jeho opravu.

Katarína Kukurová, Tomáš Stupavský

Obrázky: Pixabay, Škoda Auto, Continental 

Partneri