Dve tretiny Slovákov sú na sociálnych sieťach a rastie to ďalej

Autor TS júl 2019 -
Dve tretiny Slovákov sú na sociálnych sieťach a rastie to ďalej Pixabay / Gerd Altmann

Kým pred ôsmimi rokmi ich nebola ani polovica, v roku 2018 využívalo sociálne siete až 60 percent Slovákov.

Záujem o sociálne siete na Slovensku ako aj v ostatných krajinách Európskej únie z roka na rok rastie.

„Na Slovensku má pripojenie na internet 80 percent domácností. Najviac na západnom Slovensku, najmenej na strednom,“ povedala Lenka Buchláková, analytička Slovenskej sporiteľne. „Ešte pred desiatimi rokmi malo internet doma 58 percent domácností. Ruka v ruke s tým u nás postupne narastá aj digitálna gramotnosť,“ dodala.

Európania na sociálnych sieťach

Podľa Európskeho štatistického úradu Eurostat v EÚ-28 využívalo v roku 2018 sociálne siete až 56 percent ľudí od 16 do 74 rokov. Aj tu ide o nárast; ešte v roku 2011 bolo pripojených na sociálnych sieťach len 38 percent Európanov.

„Využívanie sociálnych sietí v tomto prípade zahŕňa vytvorenie si profilu na Facebooku či Whatsappe, posielanie si správ či zdieľanie príspevkov,“ spresnila Buchláková.

Najväčšiu aktivitu na sociálnych sieťach majú Dáni (79 %), Belgičania (73 %), Švédi a Briti (po 70 %). Na opačnom konci rebríčka, s využitím sociálnych sietí pod 50 percent, je v Francúzsko (42 %), Taliansko (46 %) a Slovinsko (49 %).

Mladí ľudia na 93 percent

Sociálne siete najviac využívajú mladí ľudia vo veku 16 až 24 rokov: Deväť z 10 mladých (93 %) má účet na nejakej sociálnej sieti. Aj v staršej generácii vo veku 65 až 74 rokov je viditeľný rast používateľov za posledných osem rokov. Aktuálne sa takýmto spôsobom socializuje v únii v priemere 19 % dôchodcov, na Slovensku približne 12 percent.

Využívanie sociálnych sietí však nie je najrozšírenejšou aktivitou na internete. Vlani Európania najviac posielali a prijímali emaily (73 %) či hľadali si informácie o službách a tovaroch (70 %).

Veľká časť európskej populácie využíva internet na pozeranie rôznych vzdelávacích, zábavných či komerčných videí (57 %). Sociálne siete si vyslúžili až štvrtú pozíciu (56 %). Viac ako polovica Európanov prostredníctvom internetu bankuje (54 %) alebo si hľadá informácie o chorobách či liekoch (52 %).

Pomáhajú aj v biznise

Sociálne siete začali vo veľkom využívať aj podnikatelia vo svojom biznise. „Až 40 percent podnikateľov v EÚ chce prostredníctvom sociálnych médií, kde sa zaradzujú okrem sociálnych sietí aj firemné blogy či videá na Youtube, budovať imidž firmy. Je to takmer dvojnásobok v porovnaní s rokom 2013,“ upozornila analytička SLSP.

Druhým najčastejším dôvodom pre využívanie sociálnych médií v biznise je komunikácia navonok, najmä z konkurenčných dôvodov. Štvrtina podnikateľov využíva sociálne médiá na získanie zákazníckych podnetov, otázok či sťažností a reagovanie na ne. Ich počet sa za ostatných 5 rokov takmer zdvojnásobil.

Využívanie sociálnych médií využíval na hľadanie nových zamestnancov v roku 2013 takmer každý desiaty európsky podnikateľ, vlani už každý štvrtý.

TS

Partneri