Čížska liečivá voda

Autor Paolo Fumare júl 2019 -
Kúpele Číž a vzorec tyroxínu – zlúčeniny so 4 atómami jódu Kúpele Číž a vzorec tyroxínu – zlúčeniny so 4 atómami jódu PJKČ, Wikipedia

Už sto rokov vracia ľuďom zdravie liečivá voda z prameňa Hygiea.

Kúpele Číž neďaleko Rimavskej Soboty za svoj vznik vďačia náhodnému objavu jódovo-brómového prameňa v roku 1862, keď jeden obyvateľ obce pri kopaní studne na svojom pozemku narazil v hĺbke osem metrov na slanú vodu.

Rozbor potvrdil, že prameň obsahuje niektoré liečivé prvky, najmä jód a bróm, ktoré sa v minerálnych vodách vyskytujú zriedkavo. Nazvali ho Themis. Pri ďalšom prieskume sa v hĺbke asi 35 m našla slaná voda s ešte vyšším obsahom jódu a brómu. Ide o prameň Hygiea, ktorý sa už viac ako 100 rokov využíva na pitnú kúru. Tretí prameň Neptún sa využíval na vaňové kúpele spolu s prameňom Themis.

Základným liečebným prostriedkom v kúpeľoch Číž je využitie účinku liečivej jódovej minerálnej vody.

Charakteristika liečivej vody

Minerálna voda zo studne Hygiea vyviera z hĺbky 33 metrov. Ide o prírodnú liečivú silno mineralizovanú chloridovo-sodnú, jódovú, hypertonicko-minerálnu, studenú a slabo alkalickú vodu.

Voda má teplotu 14 ºC, pH 7,3. Je hygienicky nezávadná, so zvýšeným obsahom lítia, horčíka a brómu. Využíva sa na pitnú kúru – krenoterapiu.

Účinky jódu v organizme

Sú dokázateľné pozitívne účinky jódu:

- na cievne ochorenia;

- znižuje krvný tlak, zlepšuje prekrvenie;

- znižuje hladinu cholesterolu;

- zrýchľuje metabolizmus v tkanivách;

- pri chorobách pohybového aparátu;

- na stav a elasticitu chrupaviek – spomalenie degeneratívnych procesov chrbice a kĺbov;

- pri nervových ochoreniach.

Ostatné a miestne účinky:

- pôsobí hydratačne;

- antiseptický a dezinfekčný účinok;

- inhalácie priaznivo ovplyvňujú zápalové nešpecifické ochorenia dýchacích ciest;

- u obéznych pacientov jód vo vodnom kúpeli urýchľuje prestup tepla kožou.

Formy aplikácie jódu

- kožnou cestou – balneácia v jódovom vaňovom kúpeli, kde dochádza k resorbcii jódu kožou a sliznicou dýchacích ciest;

- sliznicou tráviaceho ústrojenstva – krenoterapia = pitná kúra z prameňa Hygiea;

- sliznicou dýchacích ciest – okrem minerálnej vody ďalším prírodným liečivým prostriedkom je farmakodynamická účinná bioklíma v rovinatom kraji s dostatkom slnečného žiarenia (Číž a okolie);

- očnou rohovkou.

Komplexnou liečbou sa obohatí organizmus asi o 100 až 1 000-krát väčšie množstvo jódu ako potravou. Celkové bežné množstvo jódu v organizme je 20-50 mg.

Význam jódu pre ľudský organizmus

Všeobecný nedostatok jódu v ľudskom organizme má vplyv na všetky funkcie organizmu. Poškodzuje všetky vnútorné orgány človeka, znižuje celkovú imunitu organizmu. Môže spôsobiť: neplodnosť, duševnú zaostalosť u detí, zvýšenú úmrtnosť novorodencov a hyperaktivitu.

Nedostatok jódu v organizme sa prejavuje poruchami štítnej žľazy – strumou, poruchami telesného a duševného vývoja, v dospelom veku urýchľovaním degenerácie organizmu v tvaroch a funkciách.

S nedostatkom jódu súvisia poruchy sústredenia, spomalené reflexy, pocit chladu v končatinách, lámavé nechty, bolesti a kŕče svalov, suchá koža, u žien poruchy menštruačného cyklu a problémy v tehotenstve, u mužov strata plodnosti.

Nedostatok jódu sa ďalej prejavuje znížením IQ, poruchami učenia u detí, únavou, priberaním na váhe, sklonmi k depresiám, poruchami sexuálneho vývoja, nepriaznivo ovplyvňuje imunitu a vznik niektorých nádorov. Je zistené, že u ľudí trpiacich rakovinou je hladina jódu v organizme výrazne znížená a v organizme žien chorých na rakovinu prsníkov jód prakticky chýba.

Následok nedostatku jódu môžete pocítiť v znížení imunity najmä v jarnom a zimnom období.

Hormonálne mechanizmy a výživové opatrenia

Hlavná fyziologická úloha jódu je v tvorbe hormónov v štítnej žľaze – tyroxínu (T4) a trijódtyronínu (T3) – ktoré plnia mnoho funkcií, ako napríklad:

- podporujú okysličovacie procesy;

- kontrolujú termoreguláciu organizmu;

- vplývajú na psychický stav a fyzický rozvoj organizmu;

- podporujú srdcovo-cievny systém, činnosť pečene a hypofýzy;

- ovplyvňujú metabolické procesy;

- posilňujú imunitný systém;

- zabraňujú úbytku energie.

Z toho vyplýva, že prísun jódu do ľudského organizmu musí byť pravidelný počas celého života.

V našej zemepisnej polohe rastliny a pôdy neobsahujú dostatok jódu. Preto ako náhradné riešenie tohto nedostatku sa zabezpečuje jeho prísun jodizovaním potravín.

Ľudia často nemajú ani podozrenie, že ich organizmu chýba jód a sú podráždení alebo naopak skleslí, rýchlo sa unavia, dlhšie sa zotavujú, trpia poruchami spánku, ľahko sa nakazia infekčnými chorobami. Často potom vynakladajú veľa peňazí a času na liečenie lokálnych prejavov nedostatku jódu.

Asi 120 štátov priznáva, že deficit jódu je vážny problém na ceste k vytvoreniu zdravej spoločnosti, ktorý brzdí ich sociálny a ekonomický vývoj.

Paolo Fumare / PJKČ

Partneri

fintech blackmarketingovoeducationliga proti rakovinegebruder weisswustenrotSOPKKK blue1