Letná filmová škola v Uherskom Hradišti ponúkne 14 slovenských diel

Autor Simona Nôtová júl 2019 -
Film Trhlina: Matej Marušin, Dávid Hartl, Mária Havranová a Tomáš Maštalír Film Trhlina: Matej Marušin, Dávid Hartl, Mária Havranová a Tomáš Maštalír Continental film

O slovenskej kinematografii sa bude diskutovať aj počas sprievodných podujatí.

Letná filmová škola (LFŠ) v Uherskom Hradišti tento rok ponúkne 14 slovenských dlhometrážnych filmov. V poradí 45. ročník podujatia sa bude konať od 26. júla do 4. augusta.

Najhorúcejšou novinkou bude nový film Marka Škopa Nech je svetlo (2019). V sekcii českých a slovenských noviniek premietnu päť súčasných slovenských a čiastočne slovenských (koprodukčných) filmov vrátane tohtoročných snímok Ostrým nožom (2019), Punk je hned! (2019), Na streche (2019), Staříci (2019), Trhlina (2019) a Teroristka (2019).

Letná filmová škola dáva tradične priestor aj klasickým dielam. Tento rok uvedie slovenské filmy Utekajme, už ide! (1986) režiséra Dušana Rapoša a Sladké hry minulého leta (1969) Juraja Herza. Bude to pri príležitosti udelenia Výročnej ceny Asociácie českých filmových klubov (AČFK) za prínos českej kinematografii Milanovi Lasicovi.

Takisto v Uherskom Hradišti premietnu film Juraja Jakubiska Sedím na konári a je mi dobre (1989).

Bohato bude v Uherskom Hradišti zastúpená slovenská krátkometrážna tvorba. Okrem trojice študentských filmov Ad revidendum (2018) Matúša Ryšana, Hrejivá komédia o depresii, šialenstve a nesplnených snoch (2017) Michala Ďuriša a Výlet (2018) Daniela Riháka sú pripravené profily dokumentaristu Mareka Kuboša a animátora Martina Snopeka.

Zaujímavosťou bude uvedenie dvoch krátkych archívnych filmov slovenských tvorcov Vianočný dar (1953) a V podzemí (1954).

O slovenskej kinematografii sa bude diskutovať aj na sprievodných podujatiach. Diskusia s názvom Vznik študentských filmov na FAMU Praha a VŠMU Bratislava bude venovaná fenoménu študentskej tvorby.

Na diskusia nazvanej Etika nakrúcania dokumentárneho filmu sa zúčastnia slovenskí dokumentaristi Barbora Berezňáková, Marek Kuboš a Miro Remo.

Simona Nôtová, SFÚ

Partneri