Rekordná letná turistická sezóna pomohla aj rozvoju regiónov

Autor JF september 2019 -
Rekordná letná turistická sezóna pomohla aj rozvoju regiónov Pixabay

Profesijné združenia a podnikatelia združení vo Zväze cestovného ruchu SR hlásia, že Slovensko má za sebou najlepšiu letnú sezónu od krízy v roku 2009, a možno najlepšiu vo svojej dlhodobej histórií.

Priaznivý vývoj potvrdili viaceré turisticky vyhľadávane regióny na Slovensku. Rekordný nárast počtu prenocovaní domácich, ale aj zahraničných turistov prináša pozitívne výsledky nielen ubytovacím zariadeniam, ale aj reštauráciám a ďalším službám cestovného ruchu a maloobchodu.

Ak rastie počet prenocovaní, zvyšuje sa výber dane z ubytovania. Vyšší počet turistov znamená aj vyššiu spotrebu a tým aj vyšší výber spotrebných daní a ďalší rozvoj služieb v regiónov, z čoho profitujú tiež miestne samosprávy.

„Obľube turistov sa tešia nielen tradičné destinácie ako sú Vysoké a Nízke Tatry, alebo Orava a Kysuce, ale aj iné oblasti ako Gemer, Šariš či Zemplín, teda regióny, ktoré často patria k najmenej rozvinutým oblastiam na Slovensku,“ skonštatoval Marek Harbuľák, prezident Zväzu cestovného ruchu SR.

Za výrazným zvýšením počtu prenocovaní domácich návštevníkov vidí ZCR najmä zavedenie príspevku na rekreáciu, resp. rekreačných poukazov pre zamestnancov. Poznatky poskytovateľov služieb v cestovnom ruchu ukazujú, že tento nástroj uplatňujú zamestnanci najmä v rodinným penziónoch a malých ubytovacím zariadeniach.

Cestovný ruch je podľa Mareka Harbuľáka potrebné vnímať ako komplexné odvetvie, ktoré tvorí niekoľko desiatok tisíc podnikateľov, z toho viac ako 90 % sú mikro- a malé podniky.

„Čísla potvrdzujú, že pri efektívnej prezentácií Slovenska a zohľadnení špecifických podmienok pre podnikateľov – akou je znížená sadzba DPH na ubytovacie služby – je cestovný ruch jedným z mála odvetví, ktoré dokážu zabezpečiť rozvoj aj v najmenej rozvinutých oblastiach Slovenska,“ uviedol v tlačovej správe.

Cestovný ruch dnes dáva na Slovensku prácu viac ako 160 000 ľuďom. Tržby vo vybraných službách CR rastú medziročne dvojciferným číslom, rovnako tak zamestnanosť v ubytovacích a stravovacích službách. Znamená to benefity pre ekonomiku Slovenska v podobe znížených výdavkov na sociálne zabezpečenie a vyšší výber daní.

Podľa Zväzu cestovného ruchu by pri tvorbe a určovaní stratégií ďalšieho rozvoja Slovenska mali súčasná aj budúce vlády brať do úvahy toto odvetvie a jeho špecifiká.

JF

 

Zväz cestovného ruchu Slovenskej republiky

Strešná asociácia združuje 15 organizácií zväzov, združení a inštitúcií v cestovnom ruchu. Sú to:

- Asociácia hotelov a reštaurácií Slovenska – AHRS,

- Slovenská asociácia cestovných kancelárií a cestovných agentúr – SACKA,

- Záujmové združenie prevádzkovateľov lanoviek a lyžiarskych vlekov – LAVEX,

- Asociácia historických hotelov Slovenska – HHS,

- Slovenský zväz vidieckej turistiky a agroturistiky – SZVTA,

- Asociácia slovenských kúpeľov – ASK,

- Tatry mountain resorts, a.s. – TMR,

- Ústav turizmu – ÚT,

- Región Vysoké Tatry – RVT,

- Bratislavská organizácia cestovného ruchu – Bratislava Tourist Board (BTB),

- Asociácia zábavy a hier – AZAH,

- Aquapark Poprad, s. r. o.,

- Trinity Hotels, s. r. o.

Partneri

fintech blackmarketingovoeducationliga proti rakovinegebruder weisswustenrotSOPKKK blue1