India je 70 rokov republikou; pred 100 rokmi tam otvorili prvý konzulát ČSR

Autor Vanlalhuma január 2020 -
Brána Indie v Novom Dillí Brána Indie v Novom Dillí Wikimedia / Muhammad Mahdi Karim

Ekonomické vzťahy so Slovenskom reprezentuje najmä závod automobilky Jaguar Land Rover, ktorú vlastní indická Tata. Na podujatí k výročiu vyhlásenia republiky priblížil historické vzťahy veľvyslanec Shri Vanlalhuma.

Excelencie, pán podpredseda parlamentu, vážení kolegovia z diplomatického zboru, vysokí predstavitelia, členovia indickej komunity, zástupcovia médií, priatelia, dámy a páni: Namaskar, dobrý večer, good evening!

Je pre mňa česť uvítať vás všetkých na oslave 70. výročia indického Dňa republiky.

Po oslobodení sa spod jarma cudzej okupácie v roku 1947 ústavné zhromaždenie zriadené dočasnou vládou vytvorilo Ústavu Indie, ktorá dala krajine jej súčasnú formu a charakter ako demokratickej republiky. Odvtedy naša krajina stále robila pokrok vo všetkých oblastiach a smeroch.

ambassdor pic Veľvyslanec Shri Vanlalhuma

Nemám v úmysle vás dnes večer nudiť tým, čo všetko India a čím sa stala, pretože ste s tým všetci veľmi dobre oboznámení. Nemám v úmysle ani maľovať ružový obraz krajiny, pretože na jej ceste bolo aj veľa tŕňov.

Najväčšie demokratické voľby a technická vyspelosť

Od založenia Indie ako republiky 26. januára 1950 zostala stabilnou demokraciou, ktorá nebola poznačená štátnymi ani vojenskými prevratmi. V skutočnosti sa demokracia konsolidovala – tak ako náš národ rastie a stáva sa vitálne demokratickým.

V minulom roku sme mali 17. všeobecné voľby s viac ako 900 miliónmi voličov – a tie boli označené za najväčšie demokratické manévre v celej ľudskej histórii.

Minulý rok dosiahol indický vesmírny program míľnik v úsilí o prieskum povrchu Mesiaca, ktorý predtým nebol dostatočne prebádaný. Až na malé zaváhanie v poslednej chvíli bola misia veľkým úspechom. Tento rok sa budeme snažiť dosiahnuť ešte viac.

India chce mať s každým priateľské vzťahy

Ako krajina, ktorá miluje mier, máme to šťastie, že sa tešíme blízkemu priateľstvu a spolupráci s väčšinou krajín, z ktorých niektoré tu dnes zastupujú moji diplomatickí kolegovia.

Ale čas od času, podobne ako v nedávnej minulosti, niektoré krajiny, osobitne tie v našom susedstve, majú tendenciu prejavovať väčší záujem o naše vnútorné záležitosti, ako by sa patrilo, a snažia sa narušiť normálny život našich občanov. Indická vláda sa však vytrvalo snaží zabezpečiť blaho svojich občanov a zaviedla nové opatrenia na lepšie riadenie krajiny.

Chcel by som sa úprimne poďakovať tým spriateleným krajinám, zoskupeniam krajín, organizáciám a jednotlivcom, ktorí stáli pri nás a prejavili pochopenie pre naše stanovisko aj v čase skúšok.

Sto rokov priamych kontaktov

Som hrdý na to, že India a Slovensko dnes majú rovnako hrejivé a priateľské vzťahy ako v minulosti, k spokojnosti oboch strán. Ak by sme sa chceli vrátiť späť do histórie, pripomeňme si, že bývalé Československo otvorilo svoj konzulát v Bombaji v roku 1920, teda pred sto rokmi, a o niekoľko rokov neskôr aj v Kalkate.

Nadviazali sme formálne diplomatické vzťahy s Československom hneď po tom, ako sme získali nezávislosť v roku 1947 a so Slovenskou republikou v roku 1993. Rezidenčná misia v Bratislave bola otvorená v roku 1995.

Na Slovensku rezonujú osobnosti Indie

Ak pôjdete do bratislavského Starého Mesta, neďaleko národného divadla na rohu domu, kde je dnes pekná gruzínska reštaurácia, môžete vidieť pamätnú tabuľu pripomínajúcu návštevu Džaváharlála Néhrúa a jeho dcéry v Bratislave v auguste 1938. Nehrú sa stal našim prvým predsedom vlády a jeho dcéra Indíra Gándhíová bola tretím predsedom vlády. Ukazuje to, ako ďaleko do minulosti siahajú naše vzťahy na tejto úrovni.

Počas minulého roka sme v Indii a na celom svete slávili 150. výročie narodenia Mahátmu Gándhího, otca indického národa. Tu na Slovensku sa okrem niekoľkých ďalších podujatí podarilo vysadiť 150 líp – čo je národný strom Slovenska – na súkromnom pozemku v Jakubovanoch neďaleko Liptovského Mikuláša. Ďakujem Spoločnosti slovensko-indického priateľstva a súkromným partnerom za spoluprácu, ktorá to umožnila. Alej, na ktorej boli stromy vysadené, sa teraz nazýva „Gándhího alej“.

Obchod a investície rastú

S pocitom uspokojenia môžem povedať, že India a Slovensko sa za ostatné tri desaťročia k sebe priblížili. Aj keď v nijakom ohľade ešte nie sme blízko k úplnému potenciálu, naše interakcie v rôznych oblastiach sa stále zvyšovali.

Vzájomný obchod vzrástol za posledný rok približne o 18 %. Spoločnosť Jaguar Land Rover, ktorá je v indickom vlastníctve, investovala značné prostriedky do založenia závodu v Nitre a pred viac ako rokom sa začala výroba. Veľký indický subjekt zo skupiny Birla Group minulý týždeň tiež oznámil začiatok svojich významných aktivít na Slovensku*.

To všetko je možné vďaka vláde a ľudu Slovenska, ktorí nás prijali ako blízki priatelia a partneri, a tiež vďaka odhodlaniu a usilovnej práci môjho tímu na veľvyslanectve, podpore a spolupráci malej ale efektívnej indickej komunity na Slovensku a dobrej vôli vás všetkých, priateľov Indie a kolegov. Bez vás by sme neboli to, kto sme, ani tam, kde sme dnes!

Dhanyawad – ďakujem – thank you!

Vanlalhuma; veľvyslanec Indickej republiky v Bratislave

(Príhovor prednesený na recepcii k 70. výročiu vzniku Indickej republiky v Bratislave 23. januára 2020. Medzititulky pridala redakcia.)

 

Poznámka k textu:

* Spoločnosť National Engineering Industries (NEI), výrobca ložísk so sídlom v Džajpure, ktorý je časťou skupiny CK Birla Group, oznámila 15. 1. 2020, že prevzala slovenskú spoločnosť Kinex Bearings, a. s., Bytča so závodmi v Bytči a Kysuckom Novom Meste.

ampnet photo 20181025 156512Závod Jaguar Land Rover pri Nitre otvorený v roku 2018 patrí britskej automobilke, ktorá je v indickom vlastníctve (foto: AMP).

Partneri