Spoločnosť IEE Sensing rozšírila vývojové centrum v košickom priemyselnom parku

Autor Andrea Majerová máj 2020 -
Priemyselný CTPark Košice Priemyselný CTPark Košice CTP

Firma dodáva rôzne snímače do áut vrátane detektorov prítomnosti ľudí vo vozidle, snímačov držania volantu vodičom alebo systémy bezdotykového otvárania kufra.

V priemyselnom CTParku Košice neďaleko letiska otvoril tento výrobca snímacích systémov pre automobilový priemysel nové priestory, v ktorých bude sídliť jeho Oddelenie výskumu a vývoja (R&D Centre) spoločnosti.

Firma tu taktiež bude mať aj svoj centrálny európsky sklad. Priestory postavené podľa prísnych energetických kritérií výrobcovi poskytla spoločnosť CTP.

Rast spoločnosti na Slovensku pokračuje

Luxemburská firma IEE Sensing pôsobí na Slovensku od roku 2009. Prvý závod v Kechneci zamestnával 200 ľudí a bol zameraný na výrobu indikátorov nezapnutých bezpečnostných pásov. V ďalších rokoch spoločnosť rozšírila svoje výrobné kapacity na 550 zamestnancov a založila vývojové oddelenia spolu s testovacím laboratóriom.

„Ako slovenské Oddelenie výskumu a vývoja postupne rástlo, preberalo čoraz viac zodpovedností z portfólia produktov od svojej materskej spoločnosti. K tímom, ktoré sa zaoberajú snímačmi na detekciu posádky v automobile, pribudli tímy pracujúce na snímačoch pre bezdotykové otváranie kufra či snímačoch kontroly volantu vodičom,“ uviedol Ján Demel, Development R&D Manager.

Podľa neho budú niektoré z vyvíjaných systémov kľúčové pre rozrastajúci sa trh s autonómnymi automobilmi.

High-tech priestory

V roku 2019 presiahol počet zamestnancov Oddelenia výskumu a vývoja číslo 50 a vznikla potreba umiestniť ho do samostatných priestorov. Tie poskytol najväčší slovenský developer v tejto oblasti, spoločnosť CTP, v areáli košického CTParku na Bahýľovej ulici.

„Východné Slovensko je silný región, ktorý poskytuje firmám skúsenú a vysoko kvalifikovanú pracovnú silu. Je tu kvalitná univerzita s technickým zameraním, dobre rozvinutá infraštruktúru a celý rad ďalších benefitov,“ povedal regionálny riaditeľ spoločnosti CTP pre Slovensko Stanislav Pagáč.

„Som rád, že sme vstúpili do tejto lokality a spolu s našimi unikátnymi high-tech priestormi tak môžeme vytvoriť firmám dobré zázemie. Priestor, ktorý sme vybudovali pre testovacie laboratóriá spoločnosti IEE Sensing, má celoročne kontrolovanú stabilnú teplotu a spĺňa náročné požiadavky na diskrétnosť,“ dodal.

Pribudnú nové pracovné  miesta

Najväčšie testovacie laboratórium z celosvetového portfólia IEE Sensing je teda súčasťou slovenskej dcérskej firmy a sídli v Košiciach. Po presťahovaní narástlo z pôvodných 850 m² na cca 1 450 m².

Vývojári sa v centre budú venovať aplikačnému testovaniu, ale aj testovaniu novo vyvíjaných produktov, ktoré budú následne integrované do automobilov. Odhadovaná kapacita nových priestorov pritom počíta v nasledujúcich rokoch s ďalšou expanziou o takmer 100 zamestnancov.

O dôvere v slovenský tím jednoznačne hovorí aj to, že firma tu investovala do náročných a špecifických testovacích zariadení – klimatických komôr.

Rozširovanie vývoja prinieslo aj otvorenie oddelenia hardvéru,  ktoré od roku 2018 v spolupráci s materskou firmou v Luxembursku participuje na aplikáciách a vývoji nových produktov. Aktuálne plánujú v rámci neho presunúť časť vývoja nových senzorov na Slovensko.

O investorovi a developerovi

Spoločnosť IEE S. A. vznikla v roku 1989 a pôsobí v Európe, USA a Ázii. Jej riešenia nachádzajú okrem automobilového priemyslu uplatnenie aj v stavebníctve, manažmente bezpečnosti, zdravotníctve a športe.

Celosvetovo zamestnáva 1 900 pracovníkov, z toho viac ako 10 % sa venuje výskumu a vývoju.

CTP je komerčný realitný developer a manažér nehnuteľností. Špecializuje sa na výstavbu a správu zákaznícky orientovaných high-tech biznis parkov pre špičkové medzinárodne a domáce spoločnosti, ktoré strategicky investujú do nových alebo rastúcich projektov.

CTP je vlastníkom CTPark Network, najväčšieho integrovaného systému prémiových biznis parkov v strednej a východnej Európe, s viac než 5,5 miliónmi m² nehnuteľností triedy A vo viac než 90 strategických mestách v ôsmich krajinách.

V súčasnosti spoločnosť pôsobí v siedmich európskych krajinách: v ČR, na Slovensku, v Maďarsku, Srbsku, Rumunsku, Poľsku a Bulharsku. Jej CTPark Brno je v súčasnosti najväčším obchodným parkom v strednej a východnej Európe.

Andrea Majerová, Black Apple

 

Produkty IEE Sensing pre automotive

IEE produkty 1 IEE produkty 2

rsz ctpark kosice 0123

Partneri