Canon EOS C300 Mark III – kamera pre profesionálnu i nezávislú tvorbu

Autor SK máj 2020 -

Nová kamera spolu s objektívom CN10X25 IAS S je priamou odpoveďou značky na dopyt po produkte, ktorý naplní rastúce požiadavky na kvalitu tvorby vo všetkých žánroch.

Profesionálna kamera EOS C300 Mark III stavia na kvalitách svojho populárneho predchodcu EOS C300 Mark II (uvedená v r. 2015). S novým snímačom DGO, ktorý podporuje HDR výstup s veľkým dynamickým rozsahom, modulárnym vyhotovením a rýchlosťou záznamu až 120 snímok za sekundu vo formáte 4K Cinema RAW Light alebo XF-AVC je vhodným nástrojom pre rôzne typy filmovej a televíznej tvorby.

Vďaka svojim funkciám je EOS C300 Mark III dobrou voľbou pre tých, ktorí chcú nakrúcať všetko od dokumentárnych snímok a reklám cez firemné videá až po hrané filmy. Kamera spolu s novým objektívom CN10X25 IAS S vychádza v ústrety dopytu po filmovej výbave, ktorá naplní stúpajúce požiadavky na kvalitu tvorby všetkých žánrov.

Vynikajúce HDR vďaka novému snímaču DGO

EOS C300 Mark III je prvá kamera od spoločnosti Canon, ktorá je vybavená snímačom DGO – novo vyvinutým obrazovým systémom, ktorý ponúka mimoriadne čistý obraz aj za zlých svetelných podmienok a mimoriadne schopnosti záznamu s vysokým dynamickým rozsahom (HDR).

Hodnota z každého obrazového bodu snímača sa zaznamenáva vo dvoch úrovniach zosilnenia – vysokej a nízkej – a z ich kombinácie je následne generovaný výsledný obraz. Hodnota pri vysokom zosilnení je optimalizovaná pre zachytenie čistých detailov v tmavších oblastiach a hodnota pri nízkom zosilnení pre detaily vo svetlejších oblastiach. Ich prepojenie na úrovni bodov umožňuje zachovanie a zvýraznenie detailov vo svetlách aj tieňoch. Takto je možné dosiahnuť mimoriadne vysoký dynamický rozsahu viac ako 16 expozičných hodnôt.

Snímač DGO je navyše kompatibilný so systémom automatického ostrenia Dual Pixel CMOS Auto Focus, čo profesionálnym kameramanom dáva väčšiu tvorivú slobodu.

Podpora pracovných postupov

Schopnosť ukladať dáta v rôznych formátoch súčasne podľa požiadaviek rôznych typov produkcie znamená väčšiu efektivitu workflow vo filmovom a televíznom prostredí. Schopnosť interného záznamu vo formáte 4K Cinema RAW Light zachováva všetky výhody formátu RAW z hľadiska flexibility pri post-produkcii, ale pri menšej veľkosti výsledných súborov.

Okrem toho dokáže EOS C300 Mark III zapisovať interne vo formáte Canon XF-AVC pri 4K DCI a v UHD so vzorkovaním farieb 4:2:2 s hĺbkou 10 bitov, a taktiež v 2K a Full HD. V prípade formátu XF-AVC je možné zvoliť vysokú kompresiu ALL-I alebo Long GOP pre efektívnejší pracovný postup a dlhšiu dobu záznamu.

Záznam v rozlíšení 2K či Full HD Super 35mm využíva všetky schopnosti 4K snímača. Je interne prevzorkovaný na používateľom nastavené rozlíšenie, čím sa dosiahne vyššia obrazová kvalita a plné zorné pole pri vybraných objektívoch, a to vďaka absencii orezu na snímači.

Kameru je možné prispôsobiť dvoma voliteľnými rozširujúcimi jednotkami (EU-V1 a EU-V2), ktoré rozširujú konektivitu tela kamery a dopĺňajú ďalšie možnosti využitia pri rôznych štýloch práce. Bajonet možno meniť medzi EF (automatické zaostrovanie pomocou zabudovaného elektrického motora), PL a EF Cinema Lock bez nutnosti navštíviť autorizovaný servis, čo je prínos pre tých, ktorí potrebujú filmovať rôznymi štýlmi.

EOS C300 Mark III

Hybridný objektív CN10X25 IAS S

Ľahký a kompaktný všestranný objektív CN10X25 IAS (na titulnom obrázku) s motorovým pohonom CINE-SERVO so špičkovou optikou a podporou 4K a 8K dokáže naplniť potreby najrôznejších produkcií.

Vďaka širokému rozsahu ohniskových vzdialeností, možnosti konfigurácie pre televízne i filmové účely a kompatibilite s kamerami osadenými snímačmi Super 35mm aj Full Frame ide o objektív pre vysoko kvalitnú profesionálnu prácu v rôznych žánroch – od hraného filmu a reklamy cez šport až po dokumentaristiku. Výborne sa preto dopĺňa s prístrojmi ako je profesionálna kamera EOS C300 Mark III.

Pri použití s ​​kamerami systému Canon Cinema EOS ponúka objektív CN10X25 IAS špičkovú kvalitu obrazu, ľahkú ovládateľnosť a vysokú spoľahlivosť, akú vyžadujú profesionálni filmári. Transfokátorový objektív s motorovým pohonom podáva opticky vynikajúci „kinematografický“ obraz, ktorý je ostrý vo všetkých smeroch, a to od stredu až po okraj. Svojim rozsahom ohniskových vzdialeností 25 – 250 mm dokáže pokryť široké spektrum situácií.

Hodnotenie slovenských kameramanov

Asociácia slovenských kameramanov (ASK) v máji predstavila kameru Canon C300 Mark III v rámci svojho online masterclassu filmového svietenia určeného profesionálom aj amatérom.

Nová kamera prezentuje ideálny most medzi profesionálnou a nezávislou filmovou výrobou. Svojimi vlastnosťami je ideálnou nie len na dokumentárne filmy, ale aj na hrané filmy a televíznu tvorbu,“ zhodnotil prezident ASK Lukáš Teren.

„Na to, čo som si na masterclass pripravil, som sa inšpiroval filmami ako Bladerunner2049, Ghost in the shell, Altered Carbon, Trilogia Matrix,“ odkázal záujemcom pred otvorením streamovanej akcie.

SK

(Podľa zdrojov značky Canon a ASK)

 

Canon EOS C300 Mark III – vlastnosti a parametre

Kategória:

Profesionálne videokamery Canon

Hmotnosť:

1,75 kg

Formát snímača:

Super 35 / Super 16

Veľkosť snímača (mm):

26,2 x 13,8

Obrazový procesor:

DIGIC DV7

Bajonet:

EF (s možnosťou výmeny za PL)

ND filtre:

od 2 ND do 10 ND

Ostrenie:

Dual Pixel AF

Partneri