Ozonátorom proti koronavírusu

Autor Paper Life jún 2020 -

Podľa výrobcu prístroja zabíja ozonizácia takmer 90 percent baktérií a vírusov v prostredí. Koronavírus, podobne ako iné vírusy, nie je totiž rezistentný voči ozónu.

Reštaurácie, bary, hotely, kuchyne, obchody, školy, kozmetické salóny, ordinácie, sklady, výrobne, ale aj domy, byty a autá. To všetko sú priestory, ktoré dokáže vyčistiť od vírusov, baktérii, plesní a zápachu generátor ozónu OTS-15 od firmy Tech Controllers.

Čo je ozonátor

„Generátor ozónu je mechanicko-elektrické zariadenie, v ktorom sa v dôsledku elektrických výbojov vytvára zo vzduchu ozón. Ozón je veľmi silné oxidačné činidlo a pre živé organizmy, v závislosti od koncentrácie, je toxický. Ozonizácia miestnosti je efektívny a moderný spôsob dezinfekcie a najlepší spôsob, ako zničiť vírusy a baktérie,“ vysvetľuje obchodný reprezentant firmy Tech Controllers Jaroslav Kuča.

Ozonizácia zabíja podľa J. Kuču takmer 90 % baktérií a vírusov z prostredia a ani koronavírus, podobne ako iné vírusy, nie je rezistentný na ozón.

„Ozonizácia miestnosti dokázala, že znižuje riziko infekcie vírusmi vrátane nového koronavírusu. Koronavírus pri nízkych teplotách môže zostať aktívny až 28 dní, pri izbových podmienkach zostáva infekčný až 9 hodín,“ objasňuje obchodný zástupca.

„Počas pandémie, keď sa okrem osobných ochranných prostriedkov odporúča do väčšej miery dbať na hygienu vrátane dôkladného vyčistenia bytu, dekontamináciu odevov a iných vecí, je generátor ozónu jednoducho perfektný,“ hovorí.

Zostane len kyslík

J. Kuča zdôrazňuje, že ozón (O3) nezanecháva toxické produkty rozkladu. Mení sa na bežný kyslík O2, čo ho robí ekologickým a priateľským k životnému prostrediu. Ozonizácia priestoru je potom pre organizmus ľudí a zvierat bezpečným spôsobom dezinfekcie. Môže sa použiť i na čistenie vzduchu v miestnostiach pre alergikov.

,,Ozonátor je odpoveďou na problémy, ktorým čelíme každý deň. Tvorba a rozptyl ozónu vo vzduchu pomáha odstraňovať huby, zárodky plesní, baktérie a vírusy z prostredia, čo znižuje riziko možných infekcií,“ dopĺňa J.Kuča.

Efektívnosť a prevádzka

Čas ozonizácie danej miestnosti závisí od jej veľkosti a intenzity znečistenia. Výkon ozonátora OTS-15 je napríklad pre priestory s objemom 30 m3 len 2 minúty a na 300 m3 stačí 19 minút. Do celkového času ošetrenia sa pripočítajú 2 hodiny pre miestnosti, ktoré nie sú vetrané a 20 minút pre miestnosti intenzívne vetrané.

Zápach ozónu po ošetrení je neškodný, avšak miestnosť po ozonizácii je možné používať až o 30 minút.

„Každé zariadenie má vlastný špecifický výkon pre produkciu dávky ozónu v danej časovej jednotke. Tento čas je veľmi dôležitý na to, aby sa vzniknuté častice mohli rozpadnúť. Najčastejšie sa takýto výkon zariadenia určuje v gramoch za hodinu,“ vysvetľuje J. Kuča.

Firma podľa neho plánuje uviesť na trh aj ozonátor OTS-30 s dvojnásobnou kapacitou, až do maximálnej hodnoty 30 000 mg/h.

Paper Life

Partneri