Horská záchranná služba zaviedla aplikáciu na evidenciu a pomoc turistom v teréne

Autor TS júl 2020 -
Horská záchranná služba zaviedla aplikáciu na evidenciu a pomoc turistom v teréne Pixabay

V prípade núdze si turista privolá pomoc jedným klikom. Vďaka virtuálnej „knihe vychádzok“ ho horská služba pôjde hľadať aj ak sa nevráti z túry.

Horská záchranná služba (HZS) reaguje na trend digitalizácie a predstavila úplne novú aplikáciu s množstvom užitočných funkcií, ktoré nielen v núdzi ocení každý turista. Aplikácia s názvom Horská záchranná služba vám umožňuje zdieľať svoju polohu a máte tiež prehľad o počasí, výstrahách a dôležitých miestach v horách kdekoľvek na Slovensku. V prípade núdze privoláte pomoc jedným tlačidlom.

Aplikácia obsahuje aj unikátnu funkciu – elektronickú knihu vychádzok, ktorá je technologickou novinkou v rámci celej Európskej únie.

Aplikácia HZS nadväzuje na úspešný projekt záchranárskej aplikácie, ktorú si stiahlo viac ako 65-tisíc užívateľov. „Aplikácia je v dnešnom svete nástroj, ktorý dokáže dať návštevníkovi na jednom mieste a zároveň kdekoľvek v teréne množstvo užitočných informácií a rád, ktoré môžu prispieť k zvýšenému komfortu a bezpečiu v horách,“ vysvetľuje Jozef Janiga, riaditeľ Horskej záchrannej služby.

Pomoc strateným turistom

Turisti sa vďaka novej aplikácii dokážu okamžite spojiť so záchranármi. Jediné kliknutie na tlačidlo „Privolať pomoc“ ich okamžite spojí s tiesňovou linkou HZS. Ak nemôžu pre úraz hovoriť alebo sú nepočujúci, komunikovať so záchranármi môžu aj prostredníctvom chatu alebo sms správ.

Nová aplikácia je výraznou pomocou aj pre samotnú horskú službu. Z jej štatistík vyplýva, že zásahov z roka na rok pribúda, pričom najčastejšie ide o prípady, keď sa turisti stratia v horách.

„Za posledných 10 rokov evidujeme 182 %-ný nárast žiadostí o pomoc, z čoho takmer štvrtinu tvoria zablúdenia alebo uviaznutia ľudí v horskom teréne, čo je alarmujúci stav. Bez moderných nástrojov by pomoc bola veľmi náročná, hlavne z časového hľadiska,“ upozorňuje Jozef Janiga z HZS. 

Ak sa v horách stratíte, záchranári vás vďaka GPS lokalizácii v teréne ľahšie nájdu alebo vám poradia, ako sa dostať späť na turistický chodník.

Okrem toho však aplikácia obsahuje aj ďalšie užitočné funkcie. Viete si jednoducho dohľadať najbližšie stredisko Horskej záchrannej služby, záchrannú stanicu, stanicu s defibrilátorom či najbližšiu horskú chatu. V aplikácii je aj inštruktáž, ako správne podať prvú pomoc.

Nahlásenie túry

V aplikácii si môžete vyplniť vaše plánované turistické trasy, ako aj predpokladaný čas vášho návratu. Po uplynutí stanoveného času vám príde upozornenie na úspešné potvrdenie cieľa. Ak naň nezareagujete, bude automaticky odoslané upozornenie na osobu, ktorú v aplikácii uvediete ako kontaktnú osobu pre prípad núdze.

„V poslednom čase sa stretávame s návštevníkmi, ktorí sa pohybujú na horách sami. Práve pre nich je určená kniha vychádzok a túr. Ide vlastne o virtuálnu knihu, v ktorej si môžu turisti zadať cieľ a čas návratu a v prípade potreby aplikácia oboznámi s problémami blízku osobu alebo HZS,“ vysvetľuje J. Janiga. 

Turisti nájdu v aplikácii aj aktuálne výstrahy a upozornenia pre konkrétne turistické oblasti na území Slovenska. Informujú ich okrem meteorologických výstrah aj o uzavretí chodníkov či zhoršení turistických podmienok na trase, napríklad vplyvom popadaných stromov či nespevneného chodníka. Ak je to možné, ponúknu im vhodnú obchádzku alebo alternatívnu trasu.

Cezhraničný dosah

Aplikáciu si možno zadarmo stiahnuť v App Store alebo Google Play. Po stiahnutí do smartfónu a overení telefónneho čísla si užívatelia môžu vyplniť svoj osobný profil. Uvedú základné informácie, ale prípadne aj svoje zdravotné ťažkosti a zoznam užívaných liekov, či kontaktnú osobu, ktorú je možné v prípade potreby kontaktovať. Tieto informácie sú pre horskú službu veľmi užitočné a môžu uľahčiť záchrannú akciu.

Na vývoji novej aplikácie Horskej záchrannej služby pracovala spoločnosť Medical Information Technologies, ktorá obdobné aplikácie prevádzkuje aj v Maďarsku, Rakúsku a Českej republike.

„Nová aplikácia HZS je unikátnym spojením funkcionalít na privolanie pomoci s funkciami a informáciami pre bezpečný pohyb v horskom teréne. Napríklad systém elektronickej knihy vychádzok je v rámci Európskej únie úplnou novinkou. Unikátna je taktiež cezhraničná spolupráca a schopnosť aplikácie privolať pomoc vrátane odoslania dôležitých dát v rámci ďalších 3 krajín, a to bez potreby sťahovania samostatnej aplikácie,“ vysvetľuje Filip Maleňák, riaditeľ spoločnosti Medical Information Technologies.

Veľkou výhodou aplikácie je práve jej medzinárodné uplatnenie. Privolať si s ňou pomoc dokážete v slovenčine aj v Maďarsku či Rakúsku a, samozrejme, funguje to aj obrátene.

„Zo štatistík jednoznačne vyplýva, že najviac návštevníkov v slovenských horách pochádza zo Slovenska. Významnou skupinou návštevníkov sú Česi, Poliaci, Maďari, ale aj Angličania, Rakúšania či Nemci. Pri niektorých z nich sa pri dovolaní na našu tiesňovú linku stretávame s jazykovou bariérou, s čím nám práve aplikácia môže výrazne pomôcť,“ dodáva J. Janiga.

TS

Partneri