Letné pravidlá pitného režimu

Autor PRServis august 2020 -
Letné pravidlá pitného režimu Pixabay

Častým problémom v teplých dňoch je dehydratácia, ktorá môže byť rizikom pre zdravie. Preto je dôležité dbať na dostatočný prísun tekutín.

V horúcich dňoch dochádza rýchlejšie k dehydratácii, ktorá postihuje všetky vekové kategórie a môže byť nebezpečná. V značnej miere k nej prispieva teplé počasie, no môže mať aj iné príčiny.

„Dehydratáciu totiž môžu spôsobiť aj horúčka alebo hnačka. Na nedostatok tekutín reaguje telo pocitom smädu. Ten je daný vzostupom niektorých iónov a hormónov v krvi,“ vysvetľuje Mgr. Alica Menšíková, DiS., záchranárka a lektorka prvej pomoci.

Nezabúdať sa napiť

Je neskoro napiť sa, až keď ste smädní. Piť sa musí oveľa skôr, než pocit smädu nastane. Tekutiny by sa mali dopĺňať v menšom množstve po celý deň. Stalo sa dobrým zvykom nosiť si nápoje so sebou, ak nie je možnosť dlhšiu dobu sa napiť.

„Mladší ľudia a ľudia stredného veku nemajú problém vypiť dostatočné množstvo tekutín, u seniorov sa môže vytrácať potreba piť. V takom prípade musí byť pohár s nápojom stále na očiach, prípadne môže potrebu napiť sa pripomínať budík,“ radí Mgr. Lucia Růžičková, odborná konzultantka Aqualife Inštitútu v oblasti nutričnej terapie a vedúca nutričná terapeutka vo Všeobecnej fakultnej nemocnici v Prahe.

Denná potreba tekutín 

Základná denná potreba tekutín sa v bežných podmienkach bez nadmernej telesnej aktivity pohybuje okolo 1,5 – 2 litre. Pri horúčavách, športe či vyčerpaní potreba tekutín rastie.

Navýšenie príjmu tekutín je individuálne, musí pokryť všetky straty, ktoré sú potrebné k zotaveniu. Najlepším ukazovateľom je sfarbenie moču – svetlá farba ukazuje na dostatočný pitný režim, tmavožltá farba znamená nedostatok tekutín a hroziacu dehydratáciu.

„Jedným z najvhodnejších variantov na doplnenie tekutín je voda. Spoľahlivo utíši pocit smädu, neobsahuje žiadnu energiu a je chuťovo neutrálna,“ vraví L. Růžičková.

Minerálky áno, sladené nápoje nie

Vhodným doplnkom pitného režimu sú aj minerálne vody. V horúcich dňoch sa viac potíme a tým strácame tekutiny s minerálnymi látkami.

„Nadmerný príjem obyčajnej vody potom môže skôr ublížiť ako pomôcť. Pre straty minerálnych látok a následné zavodnenie bez ich pridania sa totiž naruší vodné hospodárstvo organizmu, čo môže mať aj vážne následky,“ vysvetľuje L. Růžičková.

Pre každodenné pitie u ľudí bez rozlíšenia veku a zdravotného stavu sú vhodné slabo a stredne mineralizované vody (s obsahom rozpustených pevných látok do 1 000 mg/l).

Silno mineralizované vody sú vhodné pri veľkej záťaži v namáhavých prevádzkach, v letnom období, pri športe alebo ochoreniach a horúčkach, kedy je potrebné telu doplniť nielen tekutiny, ale aj minerálne látky.

„Na utíšenie smädu nie je vhodné podávať príliš sladké nápoje, ktoré môžu navodiť pocit uspokojenia chuťou. Sladká chuť je veľmi návyková a obzvlášť pre deti príjemná až lahodná,“ dodáva Mgr. Růžičková

Cukry v sladených nápojoch dodávajú telu iba tzv. prázdnu energiu, ktorá zvyšuje energetický príjem vedúci k nežiaducemu zvyšovaniu hmotnosti a zvýšenej kazovosti zubov, preto je vhodné sa ich vyvarovať.

Pozor na úpal

V letných mesiacoch hrozí častejšie aj úpal alebo slnečný úpal, pri ktorých dochádza k dráždeniu termoregulačných centier v mozgu vysokou teplotou. V prípade úpalu je to teplota okolia ohrievajúca telo, zatiaľ čo v prípade slnečného úpalu ide o pôsobenie tepla na hlavu.

Úpal sa môže prejaviť smädom, začervenaním v tvári, bolesťami hlavy, potením, nevoľnosťou, zvýšenou teplotou, môže dôjsť až k poruche vedomia a ku kŕčom. Slnečný úpal má veľmi podobné príznaky s tým, že k prejavom môže dôjsť s odstupom času, napríklad večer.

Záchranárka Mgr. Menšíková radí: „V prípade slnečného úpalu je potrebné zabrániť ďalšiemu pôsobeniu tepla, zasiahnutého dať do chladnej miestnosti, zbaviť ho odevu a organizmus celkovo schladiť studenou – nie ľadovou – vodou.“

Pokiaľ je zasiahnutý pri vedomí a normálne s nami komunikuje, môžeme mu ponúknuť tekutiny, napríklad vlažnú minerálku s cukrom, iónový nápoj či rehydratačný roztok. Tekutiny ponúkame po drobných dúškoch.

„V prípade úpalu je postup veľmi podobný. Zasiahnutého treba zavodniť rovnako ako pri slnečnom úpale a prípadne ošetriť spálenú kožu. Pokiaľ dôjde k poruche vedomia, je potrebné vyhľadať zdravotnícku pomoc.“

Hydratovanie ako prevencia chorôb

Dehydratácia a konzumácia tučných jedál a alkoholu vedú ako k riziku vzniku neinfekčného zápalu žalúdka (akútnej gastritíde), tak k riziku žlčníkových problémov a v najťažších prípadoch aj k akútnemu zápalu pankreasu (akútnej pankreatitíde).

K tráviacim ťažkostiam prispievajú tiež vyššie letné teploty, keď hrozí riziko zhoršeného prekrvenia tráviaceho traktu. Preto je vhodné konzumovať stravu, ktorá nebude príliš zaťažovať tráviaci trakt, dôsledne dbať na pitný režim a ak dochádza k zvýšenému poteniu, dopĺňať s tekutinami aj minerálne látky, predovšetkým sodík, draslík a horčík (magnézium).

„Pravidelný a vhodný pitný režim je nevyhnutnou súčasťou prevencie mnohých ochorení vrátane tých veľmi vážnych,“ upozorňuje A. Menšíková.

Pitný režim by mal byť upravený podľa niekoľkých dôležitých faktorov. Tými sú najmä vek, fyzická aktivita, ale aj zdravotný stav – ako chronické ochorenia (napr. obličiek, srdca, pľúc, onkologické ochorenia, cukrovka), tak aktuálne choroby (viróza, angína, vysoká teplota a rôzne iné).

Letné pätoro pitného režimu podľa Aqualife inštitútu:

  • Nápoje pite po celý deň, nie naraz veľké množstvo (t. j. viac ako 250 ml) – popri obyčajnej vode zaraďte do pitného režimu vody s obsahom minerálnych látok.
  • Pri horúčave, športe alebo vyčerpaní príjem tekutín zvýšte – môžete sa riadiť farbou moču, ktorá by mala byť svetlá.
  • Napite sa ešte pred tým, než nastane pocit smädu.
  • Ak nemáte pocit smädu, snažte sa mať nápoj stále na očiach alebo si príjem tekutín pripomínajte.
  • V prípade zvýšeného potenia dopĺňajte s tekutinami aj minerálne látky.

Aqualife Institute

Je to organizácia, ktorá združuje popredných odborníkov a vedcov zaoberajúcich sa hydratáciou organizmu, výživou a zdravým životným štýlom, ale aj vodou ako prírodným zdrojom.

Sleduje aktuálne problémy a potreby spoločnosti v oblasti výživy a zdravia s dôrazom na pitný režim a poskytuje informácie s cieľom zlepšiť pitný režim a kvalitu života širokej verejnosti. Podporuje výskum týkajúci sa pitného režimu a vplyvu príjmu tekutín na zdravie.

PRServis

turista rsz 1bit cloud iqcaef9 m6i unsplash (Unsplash / Bit Cloud)

Partneri