Kampaň #vbezpeci: Chráňme deti a seniorov pred nástrahami internetu

Autor TS september 2020 -
Kampaň #vbezpeci: Chráňme deti a seniorov pred nástrahami internetu Huawei

Deti v Česku denne trávia priemerne 85 minút sledovaním videí na YouTube a 80 minút na sieti TikTok. 60 % seniorov má zasa ľahko prelomiteľné heslo.

Až 12 % detí pod 5 rokov vlastní tablet a až polovica detí na internete komunikuje s cudzími ľuďmi. Aj tieto zistenia priniesol projekt s názvom #vbezpeci, ktorý sa realizuje v Českej republike.

Táto kampaň je novým projektom spoločnosti Huawei a českého mediálneho domu CNC. Cieľom je učiť širokú verejnosť o nástrahách virtuálneho priestoru. Kampaň prebieha v tlačených médiách spoločnosti CNC a na internete, pričom dostupná je aj pre Slovákov na webovej stránke projektu.

Ohrozené skupiny podľa veku

Prvou skupinou sú predškoláci vo veku do 6 rokov, ktorí technológie využívajú najmä na zábavu a hry. Mobilné telefóny majú len 3 % z nich a 73 % detí trávi čas na internete pod dohľadom rodičov.

Deti do 12 rokov už patria medzi ohrozenejšie skupiny, keďže sa na internete môžu stretnúť prakticky so všetkým – od sexuálneho obťažovania až po kyberšikanu.

rsz mckaela lee grhjiueab 0 unsplash (Ilustračné foto: Unsplash / McKaela Lee)

Podľa kampane až 63 % detí vo veku od 7 do 12 rokov surfuje na internete bez dohľadu rodičov. V prípade, že tento dohľad majú, rodičia viac regulujú vyhľadávanie u mladších ako starších detí – 36,9 % osemročných oproti 7 % šestnásťročných. Skupina tínedžerov má často už prakticky neobmedzený prístup do všetkých zákutí internetu.

Z českého prieskumu v rámci kampane vyplýva, že deti denne trávia priemerne 85 minút sledovaním videí na YouTube, v porovnaní s 80 minútami strávenými na sociálnej sieti TikTok. Aktívne používajú YouTube (takmer 90 %), Facebook (72 %) a Instagram (skoro 69 %).

„Najväčšie nebezpečenstvo spočíva v tom, že digitálny svet a jeho riziká podceňujeme,“ uvádza Pavel Košek, riaditeľ korporátnej komunikácie Huawei a odborník na online ochranu a kybernetickú bezpečnosť.

Desatoro digitálneho rodiča

Ako reakciu na zvyšujúcu sa zodpovednosť rodičov vyvinuli experti tzv. Desatoro digitálneho rodiča. Ide o súbor desiatich základných pravidiel, ktoré radia rodičom ako ochrániť svoje dieťa pred nástrahami internetu. Základnými princípmi sú napríklad otvorená komunikácia a dôvera, časové pravidlá, disciplinovanosť a silné heslá.

„Pre deti je internet prirodzeným prostredím, nebojme sa nechávať ich objavovať. Musíme sa však pripraviť aj na značnú dávku roboty,“ vraví P. Košek.

„Digitálne rodičovstvo je každodenná drina a rodič musí aj v online svete viesť svoje dieťa rovnakým spôsobom, ako vo svete reálnom. Komunikujte, buďte otvorení a učte sa od seba navzájom,“ vyzýva.

Starší ľudia a internet

Ľudia vo veku nad 65 rokov s modernými technológiami väčšinou už neprišli do styku v rámci pracovného prostredia. Aj u nich sa však v súčasnej dobe technológie tešia veľkej obľube a vo svojom voľnom čase ich využívajú takmer všetci.

Podľa prieskumu portálu Seznam.cz v spolupráci s Univerzitou Palackého v Olomouci až 97 % seniorov používa e-mail, 95 % používa internet na vyhľadávanie informácií a 63 % komunikuje pomocou četovania.

Starší ľudia sú však oveľa menej imúnni voči podvodným e-mailom a falošným správam, ktoré preposielajú a zdieľajú tri- až šesťkrát častejšie ako mladí ľudia.

„Internet umožňuje seniorom zostať v spojení s rodinou, vnúčatami i priateľmi, čo má najmä vzhľadom na obmedzenia v súvislosti s prebiehajúcou krízou úžasný prínos. Je dôležité, aby sa seniori internetu nebáli, avšak rovnako tak je dôležitá digitálna gramotnosť a obozretnosť,“ zdôrazňuje P. Košek.

TS

Partneri