Virtuálna prechádzka v ľudskom tele zjednodušuje štúdium anatómie

Autor TS september 2020 -
Virtuálna prechádzka v ľudskom tele zjednodušuje štúdium anatómie Virtual Medicine

Aplikácia, ktorá pomáha s objasňovaním anatómie. Aj takúto možnosť majú študenti vďaka inovátorovi Tomášovi Brngálovi.

Tomáš Brngál ešte ako študent medicíny hľadal spôsob, ako zjednodušiť štúdium anatómie. Je komplikované plasticky si predstaviť orgány, tkanivá i štruktúry ľudského tela na základe obrázkov, fotiek či opisov v knihách.

Z vlastných skúseností T. Brngál vie, že medici ani pri pitve nemajú šancu preskúmať hlboké a ťažko dostupné štruktúry niektorých orgánov, akým je napríklad mozog.

„Pri učení anatómie som si uvedomil, že hoci už existujú rôzne pokročilé zobrazovacie technológie, o ľudskom tele sa učíme hlavne z dvojrozmerných obrázkov v knihách. Skúšal som 3D VR technológiu a vtedy som pochopil, že toto je spôsob, ako lepšie pochopiť zložitosti ľudského tela,“ vysvetľuje.

Spoločne s kamarátmi vytvorili tím programátorov a 3D dizajnérov a vymysleli aplikáciu s názvom Human Anatomy VR (Virtual Reality). Je určená pre medikov, lekárov alebo kohokoľvek, koho zaujíma ľudské telo.

Ako funguje?

Aplikácia kombinuje anatomický atlas a anatomickú knihu vo virtuálnej realite, v 3D prostredí. Všetky štruktúry tela sú interaktívne a rozoberateľné. Je možné si ich prezerať, otáčať a študovať. V praxi funguje jednoducho, človek do VR okuliarov vloží smartfón a všetko vidí tak, ako by sa prechádzal v ľudskom tele.

Aplikácia, ktorá je prvou tohto druhu na svete, je postavená na niekoľkých technologických riešeniach. Využíva Windows Mixed Reality platformu, HoloLens, ale aj cloudové úložisko Microsoft Azure.

Virtuálna učebňa

Autori aplikácie založili firmu Virtual Medicine a licenciu na svoj produkt v roku 2016 darovali Lekárskej fakulte Univerzity Komenského, ktorá ako prvá na Slovensku zriadila virtuálnu anatomickú učebňu.

„Virtuálnu anatomickú učebňu využívame na praktické cvičenia. Volám to učenie hrou. Študenti si nasadia okuliare a dostanú sa napríklad do hrudného koša,“ vysvetľuje prednostka Anatomického ústavu LF UK doc. MUDr. Eliška Kubíková, PhD., MPH, ktorá je odbornou garantkou projektu.

„O anatómii sa hovorí, že je to mŕtva veda, ale teraz tak trochu ožila. Je to posun k modernej medicíne. Veľkou výhodou je tiež to, že študenti dokážu aplikáciu používať aj mimo školy,  doma alebo kdekoľvek, kde sa pripravujú na štúdium,“ dodáva.

vr aplikacia pcrevue 2

Čo na to študenti?

Prieskum ukázal, že výsledky študentov zo skúšky z anatómie sa vďaka využívaniu aplikácie zlepšili priemerne až o 25 %. Zároveň 92 % študentov potvrdilo, že sa im anatómia učí ľahšie a že sa výrazne skrátil čas, ktorý venovali učeniu. Väčšina opýtaných medikov tiež dúfa, že sa táto forma vyučovania okrem anatómie dostane aj do ďalších predmetov.

Úspech s aplikáciou Human Anatomy VR priniesol tímu Virtual Medicine víťazstvo v súťaži Microsoft Awards 2019 v kategórii Zdravotníctvo. Aplikáciu už používajú desiatky tisíc ľudí vo viac ako 150 krajinách sveta. Viac ako 50 % príjmov firmy plynie z USA.

TS

Partneri