V Senci dali do prevádzky batériový maxi-akumulátor budúcnosti

Autor TS september 2020 -

Veľkokapacitnú batériu brAIn na ukladanie energie s kapacitou 432 kWh vyvinula slovenská firma a riadi ju umelá inteligencia.

Prvé smart batériové riešenie svojho druhu na Slovensku a v okolitých krajinách po mesiaci úspešného testovania zapojili a uviedli do prevádzky v priemyselnom parku v Senci.

Úloha batériového riešenia

Hlavnou úlohou smart batériového riešenia je nabíjať batériu v čase, keď je v sieti prebytok elektriny, teda je lacná, a využívať ju v čase drahých špičiek, keď je jej nedostatok. Zároveň tým pomáha eliminovať výkyvy v napätí a stabilizovať prenosovú sústavu.

Službu, ktorú doposiaľ ponúkali iba elektrárne alebo teplárne a ktorá sa premieta aj do konečnej ceny pre samotných spotrebiteľov, ponúka už aj batéria brAIn. Dodávateľom elektrickej energie tak znižuje náklady, nahrádza fosílne zdroje energie a šetrí tiež finančné prostriedky celej slovenskej prenosovej sústave.

Financovanie

Na Slovensku pracuje s týmto riešením technologická spoločnosť Fuergy. Na projekte prvého smart batériového riešenia spolupracovala s dodávateľom elektrickej energie G&E Trading, ktorý zároveň aj celú investíciu zafinancoval.

„Ceny elektrickej energie pred pandémiou COVID-19 neustále rástli. Bez zásadných zmien v elektroenergetike bude po obnovení ekonomiky tento trend pokračovať. Preto sme hrdí, že sa už aj na Slovensku môžeme pochváliť moderným bezemisným riešením pre viaceré problémy, ktoré momentálne brzdia našu energetiku,” vyjadril sa Radoslav Štompf, výkonný riaditeľ Fuergy.

Logistický sklad v Senci

Prvou budovou, ktorej spotreba energie je regulovaná batériou, sa stalo sídlo a sklad logistickej spoločnosti Gebrüder Weiss v priemyselnom parku Prologis v Senci.

Partnerom inštalácie je aj spoločnosť PPA Power DS, správca lokálnej distribučnej siete pre tento park. Zodpovednosť za inštaláciu a ovládanie batérie prebrali partneri modernej energetiky – Fuergy a G&E Trading.

Pomáha aj umelá inteligencia

Všetky použité technológie a softvér batérie brAIn sú od základov vyvinuté technologickou spoločnosťou. Systém brAIn by Fuergy sa s pomocou umelej inteligencie učí o energetickom správaní budovy.

Získané údaje s dátami z externých zdrojov a predikciami vyhodnocuje, rozhoduje sa a následne autonómne riadi nabíjanie a vybíjanie batérie, prípadne lokálne vyrobenú energiu, napríklad z fotovoltiky.

Vďaka IoT (Internet of Things) funkcionalite vie ovládať aj energeticky náročné zariadenia zákazníka tak, aby bola ich prevádzka čo najlacnejšia. Odberné miesto tiež dokáže chrániť proti výpadkom prúdu, zabrániť prekročeniu rezervovanej kapacity a spolu s jalovým výkonom ju pomáha pre odberné miesto aj znížiť.

Budúcnosť energetiky

Smart batérie je možné prepojiť aj virtuálne. Dosiahnutý kumulatívny efekt má potenciál pomáhať sústave v oveľa väčšom meradle.

Dokonca ani cieľ EÚ zvyšovať podiel obnoviteľných zdrojov na celkovej spotrebe energie už nemusí predstavovať hrozbu. Naopak, vyrobená zelená energia môže byť využívaná maximálne efektívne, bezpečne a bez zbytočných strát.

O spoločnostiach Fuergy a G&E Trading

Fuergy Industries J. S. A. je slovenská technologická spoločnosť zaoberajúca sa energetickou optimalizáciou. Na tieto účely vyvinula vlastný modulárny batériový systém a softvérovú platformu poháňanú umelou inteligenciou, ktorá vyhovuje špeciálnym potrebám energetického riadenia. Ponúka komplexné, na mieru šité riešenia s garanciou úspor na nákladoch.

Spoločnosť založili v roku 2017 experti na energetiku s cieľom zmeniť spôsob, akým ľudia využívajú a zdieľajú elektrickú energiu a urýchliť tým prechod na decentralizovanú energetiku s vysokým zastúpením obnoviteľných zdrojov.

G&E Trading, a. s., je dodávateľom elektriny a plynu s celoslovenskou pôsobnosťou. Na trhu pôsobí od roku 2016 a ponúka aj poradenské služby. Spoločnosť sa zameriava na segment zákazníkov, ktorí vyžadujú individuálny prístup a podmienky, pričom sa vždy snaží zabezpečiť vyvážený pomer cena-kvalita-bezpečnosť. Cieľom G&E Trading je svoje poskytované produkty a služby neustále skvalitňovať a rozširovať.

TS

Partneri