Sedem finančných tipov pre živnostníkov

Autor Zuzana Žiaranová október 2020 -
Sedem finančných tipov pre živnostníkov Pixabay

Ako riadiť cash flow, financovať podnikanie na začiatku, mať výdavky nižšie ako príjmy či ako sporiť na dôchodok. Aj to je dôležité vedieť, keď ste živnostník.

1. Oddelenie peňazí na podnikanie od súkromných

Vďaka oddeleniu súkromných a podnikateľských účtov má živnostník lepší prehľad o svojich financiách, nákladoch a výdavkoch spojených s podnikaním a na druhej strane, so súkromným životom. Tatra banka radí podnikateľom aj o tom. Využívanie Živnostenského účtu Tatra banky prináša viacero výhod:

 • zjednoduší správu účtovníctva a zamedzí zbytočným chybám pri daňových výdavkoch,
 • poplatky môže živnostník v plnej miere zohľadniť v nákladoch,
 • cena je 0 €/mesačne, prvých 12 mesiacov je vedenie účtu zadarmo bez podmienok a následne stačí bezhotovostný kreditný obrat aspoň 500 € mesačne,
 • možnosť využiť online čerpanie predschváleného podnikateľského úveru priamo v mobile.

2. Vždy aktuálny prehľad o financiách

Vďaka mobilnej aplikácii banky a internetbankingu získa živnostník kontrolu nad svojimi financiami. Online bankovníctvo poskytuje nástroje na riadenie cash flow 24/7:

 • kontrolu zostatku na účte aj pred prihlásením do mobilnej aplikácie,
 • push notifikácie o každom pohybe,
 • rýchle uhrádzanie faktúr, možnosť preddefinovať si šablónu platieb,
 • kontrolu zostatkov úverov,
 • grafický prehľad o príjmoch a výdavkoch z podnikania (Spending reportTB),
 • rýchly prehľad o zostatkoch a pohyboch aj na účtoch v iných bankách: Raiffeisen banke, Slovenskej sporiteľni, ČSOB alebo VÚB banke.

3. Pružné riadenie finančných tokov

Kreditná karta poskytuje ľahko dostupné zdroje na krytie prevádzkových potrieb bez nutnosti navštíviť pobočku banky. Kreditnú kartu sa oplatí mať v peňaženke či mobile:

 • pri nákupe zariadenia do novej prevádzky, úhrade tovaru či služieb,
 • pri financovaní nákladov, ktoré vznikajú pri vybavovaní povolení a úradných záležitostí,
 • ak chce urobiť väčšiu objednávku a získať tak množstevnú zľavu,
 • pri nákupe pohonných hmôt,
 • pri financovaní reklamy na sociálnych sieťach a vo vyhľadávačoch.

Tatra banka ponúka živnostníkom možnosť mať kreditnú kartu s úverovým rámcom 1 500 € už po 3 mesiacoch od otvorenia účtu. Stačí splniť jednoduché kritériá. Všetky úhrady, ktoré urobí používateľ v rámci mesiaca, stačí naspäť na kreditnú kartu vrátiť do 17. dňa v nasledujúcom mesiaci. Prostriedky na rozbeh podnikania má potom k dispozícii bezúročne. 

4. Podnikateľský plán si vyžaduje kapitál

Dostať sa k financovaniu môže byť náročné pre začínajúceho živnostníka, ako aj živnostníka s paušálnymi výdavkami alebo daňovou evidenciou. Pre tieto skupiny podnikateľov je výhodné využiť bezúčelové financovanie so zárukou Európskeho investičného fondu.

Banka v rámci programu zamestnanosti a sociálnej inovácie (EaSI) podporuje živnostníkov s históriou podnikania minimálne 9 mesiacov. Financovanie môžu získať až do výšky 25 000 €, a to s výhodnou úrokovou sadzbou, bez poplatku za záruku a so zľavou z poplatku za spracovanie.

Na úhradu faktúr, nákup strojov, zariadení či zásob a krytie iných investičných potrieb môžu využiť zabehnutí živnostníci bezúčelový podnikateľský úver. V ponuke je až do výšky 160 000 € ako splátkový alebo kontokorentný úver, s maximálnou splatnosťou 6 rokov a bez hmotného zabezpečenia úveru (len dohoda o ručení).

Výpadky príjmov z obdobia pandémie pomôžu živnostníkom kompenzovať antikorona úvery. Vďaka nim môžu živnostníci doplniť kapitál na opätovné naštartovanie podnikania a udržať zamestnanosť.

Tatra banka takto doteraz podporila viac ako 200 živnostníkov v objeme takmer 6 miliónov eur, z toho 83 % živnostníkov bolo mimobratislavských. Banka je pripravená úver so štátnou zárukou poskytovať až do konca roka.

5. Vlastný terminál pomôže zvýšiť tržby

Je známe, že možnosť platiť kartou výrazne zvyšuje sklon platiacich klientov k vyššej útrate. Štatistiky kartových spoločností uvádzajú informáciu, že možnosť platiť kartou zvýši tržby obchodníka až o 20 %.

POS (point of sale) terminál zároveň pomôže živnostníkovi minimalizovať hotovosť a manipuláciu s ňou, čím sa mu znížia prevádzkové náklady, keďže cena za spracovanie hotovosti narastá. Niektorí živnostníci môžu mať obavy z novej technológie. Tie sú však zbytočné, keďže s inštaláciou tohto terminálu pomôže živnostníkovi banka.

6. Podnikať online aj bez e-shopu

V posledných rokoch vzniklo niekoľko online platforiem, ktoré združujú podnikateľov z rôznych oblastí a vytvárajú pre nich dopyt bez toho, aby si museli vytvárať online obchod a boriť sa s propagáciou.

Platformy, cez ktoré sa stačí iba zaregistrovať a začať ponúkať svoj tovar či služby online, združila Tatra banka pod hlavičku Digitálneho trhu. Aktuálne ponúka bázu viac ako 300 tisíc zákazníkov, ktorí už využili ponúkané služby a sú ich pripravení využiť opäť. Výhody Digitálneho trhu:

 • odpadá tvorba a spravovanie webu alebo e-shopu – registrácia na portáli je jednoduchá a bez poplatku,
 • živnostník si nemusí hľadať klientov – portály združené na trhu už majú tisíce klientov, ktorí cez nich radi nakupujú a vedia vytvoriť dopyt,
 • odpadá starosť o propagovanie produktov – keďže aj im ide o to, aby cez ich portál nakupovalo čo najviac ľudí, dôkladne pracujú na prezentácii produktov a služieb správnym cieľovým skupinám,
 • je to bezpečné – všetci združení partneri sú overení bankou.

7. Minimálny dôchodok je 334,30 eur

Otázka budúceho štátneho dôchodku nevyzerá ružovo. Z pohľadu živnostníkov je však táto situácia priam alarmujúca. Podľa dostupných údajov si minimálne odvody platí približne 73 % živnostníkov. Ide o skupinu, ktorá sa snaží ušetriť na odvodoch, avšak veľmi často zabúdajú, že minimálne odvody budú generovať minimálne dôchodky. Tie sa aktuálne na Slovensku pohybujú na úrovni 334,30 EUR pri 30 odpracovaných rokoch.

Najefektívnejšia cesta, ako vykompenzovať výpadok príjmu na dôchodku, je začať si sporiť. Doplnkové dôchodkové sporenie (III. pilier) má tieto atraktívne črty z pohľadu živnostníka:

 • daňová úľava – až do výšky 180 € ročne,
 • výrazne uzatvorený sporiaci systém – nevyčerpám si nasporené prostriedky predčasne,
 • dedenie.

Keby sme si ako príklad uviedli 30-ročného klienta, ktorý si otvorí sporenie vo výške 50 € mesačne, tak by tomuto klientovi chodilo z III. piliera počas 10 rokov 234 € mesačne navyše k jeho štátnemu dôchodku. Z pohľadu živnostníka, ktorý by dostával minimálny dôchodok, je to navýšenie budúcej penzie o 70 %.

Zuzana Žiaranová, hovorkyňa Tatra banky

Partneri