Lanxess odchádza od energie z uhlia, do roku 2040 chce byť klimaticky neutrálny

Autor TS november 2020 -
Závod koncernu Lanxess v meste Nagda v indickom štáte Madhjapradéš Závod koncernu Lanxess v meste Nagda v indickom štáte Madhjapradéš

Nemecký nadnárodný chemický koncern postupne prestane používať na výrobu energie uhlie. Túto konverziu začne vo svojich závodoch v Indii.

Globálne otepľovanie našej planéty je realitou. Uhlíková neutralita a s tým spojené zníženie emisií skleníkových plynov je témou, ktorá výrazne ovplyvní už našu blízku budúcnosť. Preto by mu jednotlivci, vlády, ale aj firmy mali venovať zvýšenú pozornosť.

Postupné napredovanie

Dôležitosť znižovania emisií si uvedomuje aj spoločnosť Lanxess, ktorá vyrába špeciálne chemikálie. Od svojho založenia v roku 2004 znížila emisie skleníkových plynov na polovicu a do roku 2040 chce byť klimaticky neutrálna.

Hubert Fink, člen predstavenstva spoločnosti Lanxess, uvádza, že tento cieľ je reálny. „Lanxess v súčasnosti stavia v Antverpách zariadenie na rozklad oxidu dusného. Zaujímavosťou je, že v našich závodoch v Indii meníme všetky dodávky energie na biomasu a solárnu energiu,“ vysvetľuje.

„Vďaka týmto projektom a ďalším opatreniam zníži Lanxess do roku 2025 emisie CO2 o celkovo 800-tisíc ton. Do tohto procesu investujeme až 100 miliónov eur.“

Zlepšovanie procesov

Aby bola spoločnosť šetrnejšia ku klíme, plánuje dodávky energie úplne bez uhlia. Začne s tým vo svojich závodoch v Indii. Takisto bude pokračovať v postupnom ukončení využívania uhlia vo svojich veľkých chemických závodoch po celom svete.

Zaujímavosťou je, že zníženie CO2 bude zavedené aj ako kritérium hodnotenia v bonusovom systéme pre manažérov. Lanxess tiež svoj výskum výrazne zameriava na klimaticky neutrálne procesy a technologické inovácie.

„Ako medzinárodná chemická spoločnosť berieme našu zodpovednosť za ochranu klímy vážne. To sa odráža aj v našom ambicióznom cieli,“ hovorí H. Fink.

Podpora iniciatív

Ochrana klímy podľa Hubert Finka nie je len otázkou zodpovednosti a zodpovedného správania k našej planéte. Firmám, ktoré nezačnú hneď, ujde vlak. Je to aj jedno z meradiel Lanxessu pre klientov. Efektívnejšie využívanie zdrojov navyše vedie k dlhodobým úsporám nákladov.

Od svojho založenia v roku 2004 urobila spoločnosť Lanxess na ceste k uhlíkovej neutralite značný pokrok. Výrazne k nemu prispel aj závod na redukciu oxidu dusného v nemeckom Krefelde, ktorý začal činnosť v roku 2009.

„Uskutočnili sme aj rad ďalších projektov zameraných na zníženie emisií v našich závodoch po celom svete. V rôznych regiónoch navyše podporujeme miestne iniciatívy v boji proti klimatickým zmenám,“ vraví H. Fink.

O spoločnosti a trvalej udržateľnosti

Spoločnosť Lanxess je vedúci chemický koncern, ktorý v roku 2018 dosiahol obrat 7,2 miliardy eur a v súčasnosti zamestnáva približne 15 500 zamestnancov v 33 krajinách. Zastúpený je v 60 výrobných závodoch po celom svete.

Kľúčovým odvetvím podnikania spoločnosti Lanxess je vývoj, výroba a predaj chemických medziproduktov, aditív, špeciálnych chemikálií a plastov. Lanxess je členom popredných indexov trvalej udržateľnosti Dow Jones Sustainability Index (DJSI World a DJSI Europe) a FTSE4Good.

TS

co2 4767440 1920pixabay 1

Partneri