Vianočné nákupy budú tento rok najmä online, zákazníci by mali na darčeky myslieť skôr

Autor Matej Kubinec november 2020 -
Vianočné nákupy budú tento rok najmä online, zákazníci by mali na darčeky myslieť skôr Pixabay

V tomto roku bude vianočné darčeky na internete nepochybne kupovať omnoho viac ľudí ako zvyčajne. Preto netreba nechať nákupy na poslednú chvíľu.

Posledné týždne roka bývajú pre internetové obchody najsilnejším obdobím. S tým súvisí nárast počtu prepravených balíkov cez siete kuriérskych spoločností.

Zmena nákupného správania ľudí

Pandémia koronavírusu a s ňou súvisiace obmedzenia, bezpečnostné opatrenia a zatvorené obchody z prvej polovice roka zmenili nákupné správanie ľudí a objednávky z e-shopov sa zvýšili o desiatky percent. Každoročný sezónny nákupný ošiaľ bude teda pravdepodobne vyzerať inak ako po minulé roky.

„Ľudia nemali inú možnosť a internetové obchody objavili aj tí, ktorí s nimi nemali doteraz skúsenosti,“ vysvetľuje generálny riaditeľ  DPD na Slovensku Peter Pavuk.

Mnohí zákazníci ostali internetovým obchodom verní aj naďalej. Aj keď počet objednávok neskôr mierne klesol, nevrátil sa ani zďaleka na pôvodné predkrízové čísla.

Vianoce sa pre kuriérov začínajú v novembri

Vianočná sezóna sa zvyčajne pre internetové obchody a kuriérske spoločnosti začína začiatkom novembra. Počet zásielok kulminuje okolo tzv. Black Friday a už neklesne až do Vianoc. Objem prepraveného tovaru sa zvykne zvýšiť o viac ako 60 %. So zhoršujúcou sa druhou vlnou pandémie však výrazne rastie počet zásielok už dnes.

„Tento rok očakávame nástup predvianočnej sezóny o niekoľko týždňov skôr. Predpokladáme, že množstvo zásielok, ktoré v posledných týždňoch roka prepravíme, bude ešte výrazne vyššie ako počas minuloročnej sezóny,“ hovorí Pavuk.

Mnohí ľudia podľa neho nebudú chcieť tráviť čas v nákupných centrách, ale spoľahnú sa na online nákupy.

S nákupom netreba otáľať

DPD radí zákazníkom, aby tento rok nenechávali nákupy na poslednú chvíľu. Aj internetové obchody totiž majú svoje kapacity a skladové možnosti, ktoré môžu v tomto čase zvládnuť. Pri objednávke by si mal zákazník overiť, či je tovar na sklade a pripravený na okamžité odoslanie.

„Zásielky, ktoré budú objednané a odoslané do našej siete do 18. decembra, stihneme doručiť do Vianoc. Po tomto termíne už doručenie do Vianoc nebudeme môcť garantovať. Pri objednávkach zo zahraničia však odporúčam robiť posledné nákupy ešte o týždeň, dva skôr,“ radí Pavuk.

Spoločnosť sa na sezónny výkyv pripravuje aj navyšovaním prepravných kapacít, aby tohtoročný nápor objednávok bez väčších problémov zvládli.

Kuriérska spoločnosť DPD SK je členom DPDgroup, druhej najväčšej medzinárodnej siete na prepravu balíkov v Európe pôsobiacej asi v 230 krajinách sveta.

Matej Kubinec, PR Clinic

 

Partneri