Viac ako 200 000 registrovaných vozidiel nemá povinné zmluvné poistenie

Autor Tomáš Ferenčák december 2020 -
Viac ako 200 000 registrovaných vozidiel nemá povinné zmluvné poistenie Škoda / AMP

V minulom štvrťroku bolo na Slovensku bez PZP približne každé sedemnáste auto. Tento stav je podľa poisťovní dlhodobý.

Na Slovensku existuje viac ako 200 000 vozidiel, pri ktorých nie je uzatvorené povinné zmluvné poistenie (PZP). Vyplýva to z porovnania počtu evidovaných vozidiel a údajov Slovenskej kancelárie poisťovateľov (SKP). 

Kým v septembri 2020 štát evidoval 3,3 milióna automobilov, Slovenská kancelária poisťovateľov evidovala v tom istom mesiaci len 3,1 milión poistených vozidiel.

„Porovnaním týchto dvoch štatistík vychádza, že na Slovensku bolo v septembri 2020 bez povinného zmluvného poistenia približne každé sedemnáste auto,“ podotýka Jana Podoláková, riaditeľka Úseku vývoja produktov Wüstenrot poisťovne. Podľa je slov však nejde o netradičný úkaz a približné takéto percento vozidiel bez PZP sa odhaduje dlhodobo.

Pri nehode, ktorú spôsobí vozidlo bez zákonnej poistky, sa do problematickej situácie dostáva predovšetkým vlastník vozidla bez PZP. Majiteľ poškodeného auta bude odškodnený z poistného garančného fondu SKP. No fond si škodu bude vymáhať od držiteľa nepoisteného vozidla, ktorého vodič škodu spôsobil.

Povinné zmluvné poistenie sa nazýva aj zákonná poistka, nakoľko povinnosť uzatvoriť PZP má zo zákona každý držiteľ vozidla s evidenčným číslom. Plnenie tejto povinnosti kontroluje príslušný okresný úrad, ktorý môže uložiť pokutu až do 3 320 eur. Pritom uzavrieť PZP je možné aj online za pár minút.

Tomáš Ferenčák, Wüstenrot

Partneri