Gebrüder Weiss testuje vodíkový nákladný automobil

Autor OTS TASR február 2021 -

Model Hyundai XCIENT Fuel Cell poháňa namiesto nafty takzvaný „zelený vodík“.

Vozidlo skúšajú pre potreby logistickej firmy vo švajčiarskej pobočke Altenrhein blízko St. Gallenu. Tento úžitkový model je schopný ročne ušetriť okolo 80 ton emisií CO2.

„Pandémia koronavírusu trochu odvrátila pozornosť od výziev v oblasti zmeny podnebia. Odvetvie logistiky však naďalej spolupracuje s výrobcami vozidiel na hľadaní alternatívnych spôsobov pohonu,“ povedal Wolfram Senger-Weiss, generálny riaditeľ spoločnosti Gebrüder Weiss.

„S príchodom nášho prvého nákladného vozidla na vodík sme opäť preukázali vedúcu úlohu v oblasti udržateľných riešení. Pre Gebrüder Weiss predstavuje používanie tohto vozidla ďalší krok k testovaniu technológií pohonu, ktoré v reálnej prevádzke dokážu šetriť životné prostredie,“ dodal.

Viac o vozidle

Hyundai XCIENT Fuel Cell je 36-tonové nákladné vozidlo určené na prepravu cca 25 ton tovaru s dojazdom asi 600 kilometrov. Poháňa ho elektrický motor s výkonom 350 kW, napájaný elektrickou energiou vyrobenou pomocou vodíka chemicky reagujúceho s kyslíkom. Namiesto znečisťujúcich látok z výfuku uniká iba vodná para.

Švajčiarska sieť čerpacích staníc na vodík sa stále buduje; je však dostatočne komplexná, aby umožňovala použitie týchto vozidiel. V spoločnosti Gebrüder Weiss bude vodíkové nákladné vozidlo primárne slúžiť pre zákazníka v sektore obnoviteľnej energie.

Budúcnosť je v ekotechnológiách

Podľa výrobcu sa má do konca roku 2021 vyrobiť a dodať 2 000 takýchto vodíkových nákladných vozidiel. „Sme hrdí na to, že sme medzi prvými na svete prevzali tieto vozidlá. Považujeme ich za nadčasovú alternatívu k iným dnes existujúcim technológiám pohonu. Vzhľadom na správnu infraštruktúru ich v budúcnosti plánujeme použiť v Rakúsku a južnom Nemecku,“ informoval W. Senger-Weiss. 

Vodíkové nákladné vozidlo predstavuje ďalší krok k testovaniu ekologických technológií pohonu v každodennej logistike. Firma už prevádzkuje niekoľko nákladných vozidiel na plyn v Rakúsku, Nemecku a Srbsku, ako aj vozidlá s úplným elektrickým pohonom v širších oblastiach Viedne a Grazu. Je tiež členom združenia H2 Mobility Switzerland Association, ktoré navrhlo a implementovalo prvý ekosystém na svete pre praktické využitie vodíka na pohon vozidiel.

O spoločnosti Gebrüder Weiss

S viac ako 7 300 zamestnancami, 150 pobočkami a ročným obratom 1,7 mld. € (2019) sa radí medzi popredné európske dopravné a logistické spoločnosti. Okrem hlavnej činnosti v pozemnej doprave, leteckej a námornej preprave a logistike prevádzkuje niekoľko vysoko špecializovaných priemyselných pobočiek a dcérskych spoločností – vrátane logistického poradenstva.

Toto zoskupenie služieb umožňuje skupine rýchlo a flexibilne reagovať na potreby zákazníkov. Dnes, po zavedení rôznych environmentálnych, ekonomických a sociálnych iniciatív, sa rodinná spoločnosť s 500-ročnou históriou považuje za priekopníka v oblasti udržateľných obchodných postupov.

OTS TASR

Partneri