Vyšiel rebríček najlepších malých a stredných firiem Slovenska Diamanty slovenského biznisu 2022

Autor Richard Menczer október 2022 -
Vyšiel rebríček najlepších malých a stredných firiem Slovenska Diamanty slovenského biznisu 2022 Foto Marek Mucha

V poradí už 14. vydanie rebríčka potvrdilo pestrosť podnikateľského prostredia na Slovensku: s výnimkou predaja nábytku zastupovala každá z ocenených malých a stredných firiem iný sektor.

Ocenenie Diamanty slovenského biznisu od roku 2009 mapuje najrýchlejšie zdravo rastúce slovenské malé a stredné spoločnosti bez zahraničného kapitálu na základe objektívnych ekonomických ukazovateľov.

Na odovzdávaní cien v hoteli Kursalon v Trenčianskych Tepliciach získalo ocenenie dvanásť firiem v štyroch regiónoch: západné Slovensko, stredné Slovensko, východné Slovensko a Bratislava.

Výsledky aktuálneho 14. ročníka rebríčka Diamanty slovenského biznisu ukázali skutočnú pestrosť podnikateľského prostredia na Slovensku, keď s výnimkou predaja nábytku každá z ďalších ocenených firiem zastupovala iný biznis sektor. Organizátormi ocenenia sú magazín Forbes a private equity investor Enterprise Investors.

V Bratislave dlhodobo kraľujú IT firmy

V Bratislave 1. pozíciu v rebríčku najrýchlejšie a najzdravšie rastúcich malých a stredných firiem získala firmy TrustPay, ktorá poskytuje riešenia pre bezpečné platby elektronickým obchodom v celej Európe.

Druhú pozíciu v bratislavskom regióne obsadil veľkoobchod s kovmi a kovovými rudami Kovian.

Tretiu pozíciu obhájila spoločnosť Ximea, ktorá vyvíja a vyrába kamerové a optické systémy. Táto spoločnosť so sídlom v Marianke pri Bratislave získala aj špeciálnu cenu Inovatívna firma roka.

Na západnom slovensku sa presadili výrobné firmy

Na tohtoročnú 1. pozíciu sa z minuloročnej bronzovej priečky posunul výrobca čistiarní odpadových vôd a podzemných plastových nádrží Aquatec VFL z Dubnice nad Váhom.

Druhá pozícia v rebríčku top malých a stredných firiem patrí spoločnosti MOB Interier, ktorá prevádzkuje najväčší e-shop s nábytkom a bytovými doplnkami na Slovensku.

Trojkou rebríčka sa stala nitrianska spoločnosť Pharmagal-Bio, významný slovenský výrobca veterinárnych imunologických prípravkov, ktorému v roku 2021 patrila v rebríčku líderská pozícia.

V stredoslovenskom regióne jednotkou výrobca strešných krytín

V stredoslovenskom regióne sa najvyššie v rebríčku umiestnila spoločnosť Maslen z Badína, najväčší výrobca plechových strešných krytín a trapézových plechov na Slovensku.

Na druhé miesto sa výsledkami prepracovala  spoločnosť Victor Auto z Rimavskej Soboty, ktorá sa zaoberá importom a predajom obytných karavanov a prívesov, ako aj montážou doplnkov.

Tretia pozícia patrí stavebnej firme Destav, ktorá sa zameriava na realizáciu železobetónových konštrukcií, pozemných a inžinierskych stavieb na Slovensku aj v zahraničí.

Lídrom rebríčka na východe malobchod s nábytkom

Rodinná firma Mirek z Košíc sa od roku 1992 špecializuje na výrobu a predaj nábytku prevažne z masívu. Zakladateľ Igor Mirek postupne do rodinného biznis zaangažoval aj synov Jakuba a Matúša a dosiahol za posledný rok 49 % rast tržieb.

Druhá pozícia patrí firme Swida Innovative, ktorá sa špecializuje na expresné transporty a manažuje overenú sieť partnerov s viac ako 4 000 autami.

Tretiu pozíciu po minuloročnom víťazstve získala spoločnosť Slovakia Trend Export – Import zo Sobraniec, ktorá patrí medzi najväčších distribútorov a predajcov záhradnej techniky v strednej Európe.

Súťaž oceňuje zdravo rastúce menšie firmy

Do rebríčka sú zaradené spoločnosti bez účasti zahraničného kapitálu, so ziskovým hospodárením za minimálne dva predchádzajúce roky a s ročnými tržbami v rozmedzí 2 – 50 miliónov eur. Hodnotí sa súbor kritérií ako rast tržieb a ziskovosť, ale aj etické štandardy riadenia a sociálne aspekty podnikania.

“Malé a stredné firmy sú chrbtovou kosťou slovenskej ekonomiky. Skvelou správou je, že mnohé firmy sa umiestňujú v rebríčku opakovane, čiže dokážu kontinuálne rásť. Tie, ktoré sme ocenili tento rok, majú šancu zásadne vyrásť a dosiahnuť veľké medzinárodné úspechy,” povedal na slávnostnom odovzdávaní cien Martin Chocholáček, viceprezident spoločnosti Enterprise Investors.

Súčasťou vyhlasovania výsledkov je každý rok popoludňajšia konferencia, na ktorej sa diskutuje napríklad aj o tom, kto podrží slovenské firmy, ako plánovať v neistých časoch či ako sa firmy prispôsobili fungovaniu online.

O Enterprise Investors

Je jednou z najväčších private equity spoločností v strednej a východnej Európe. Od vzniku v roku 1990 vytvorila spoločnosť deväť fondov s celkovou hodnotou presahujúcou 2,5 mld. eur.

Tieto fondy doteraz investovali 2,1 mld. eur do 150 spoločností z rôznych odvetví a ukončili 135 investícií v objeme 4,2 mld. eur, ktoré vrátili svojim investorom. Na Slovensku pôsobí od roku 2001.

Richard Menczer, Seesame

 

Rebríček najrýchlejšie rastúcich malých a stredných firiem Diamanty slovenského biznisu 2022

Bratislava

Západ

Stred

Východ

1. TrustPay

1. Aquatec VFL

1. MASLEN

1. Mirek

2. KOVIAN

2. MOB Interier

2. VICTOR AUTO

2. SWIDA Innovative

3. XIMEA

3. PHARMAGAL – BIO

3. DESTAV

3. SLOVAKIA TREND EXPORT - IMPORT

Viac informácií o ocenení nájdete na:

Partneri

SOPK

lexikon logo cervene hlavicka KK blue1

Fijet logo