Hoci energetická kríza robí vlekárom aj akvaparkom vrásky, na Liptove lyžovačka bude

Autor Katarína Šarafínová november 2022 -
Hoci energetická kríza robí vlekárom aj akvaparkom vrásky, na Liptove lyžovačka bude Foto Jasná / Marek Hajkovský

Lyžiarska sezóna vyvoláva v ľuďoch veľa otáznikov. Na Liptove ich zodpovedali a pozývajú na lyžovačku na Slovensku.

V decembri na Liptove otvoria novú zimnú turistickú sezónu. Domovské stredisko Petry Vlhovej Jasná otvorí svoje brány pre lyžiarov 3. decembra a postupne sa pridajú aj ďalšie liptovské lyžiarske strediská.

Najväčšou novinkou zimy na Liptove bude kabínková lanovka v Jasnej, pribudne ďalšie zasnežovanie pod Chopkom aj na Malinom Brde. Isté obmedzenia v súvislosti s technických zasnežovaním kvôli energokríze avizujú v menších strediskách.

Liptovské vodné parky sú otvorené celoročne, prevádzku v zime plánujú takmer bez obmedzení.

Nová lyžiarska sezóna prinesie so sebou ďalšie kilometre zasnežovania, oživenie legendárneho vleku a najmä dlho očakávanú novú lanovku.

„Investícia do novej kabínkovej lanovky v Jasnej zásadným spôsobom zrýchli a zjednoduší prepravu z Bielej púte na Chopok. Sprístupní vrchol Chopka bezbariérovo zo severu a zároveň zabezpečí ekologické zásobovanie bez potreby vývozov ratrakmi. Naviac sme v Jasnej posilnili zasnežovanie, takže v prípadne priaznivého počasia vieme rýchlejšie vysnežiť stredisko,“ avizoval riaditeľ strediska Jasná Jiří Trumpeš.

„Veríme, že prijemným prekvapením pre lyžiarov bude nielen obnovenie prevádzky legendárneho vleku na Zadných Derešoch z južnej strany Chopka, ale aj ubytovanie so skipasmi v cene,“ doplnil.

Ötzi a Rattaj na otvorení v Jasnej

Najznámejšie slovenské lyžiarske stredisko chystá na sobotu 3. decembra 2022 veľkolepé otvorenie lyžiarskej sezóny, spolu so sprístupnením novej lanovky.

„V deň otvorenia nás okrem iného čaká aj netradičný Rakúsky večer, kde vystúpi napríklad aj legenda DJ Ötzi,“ prezradil predseda predstavenstva TMR Igor Rattaj.

Oblastná organizácia cestovného ruchu Region Liptov bude Liptov v zime prepájať aj bezplatnými skibusmi. Pričom zo záchytného parkoviska pred vstupom do Demänovskej doliny bude premávať autobus do Jasnej v 15-minútových intervaloch.

Menej covidu, ale drahšie energie

Najviac zimných otáznikov zostáva pri menších lyžiarskych strediskách, ktoré nekontrahovali energie dopredu aj pre rok 2023. Zamerajú sa maximálne na to, aby čo najviac vysnežili strediská ešte v tomto roku.

„Na Liptove sa pripravujeme konečne na zimu bez covidových obmedzení. Predchádzajúca lyžiarska sezóna bola takmer o 49 % slabšia ako tie predpandemické. Aj preto do novej zimnej sezóny vkladáme veľké nádeje,“ povedala riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Region Liptov Darina Bartková.

Veríme, že nás podporia najmä domáci Slováci, ale radi k nám chodia aj lyžiari z Česka a Poľska, s ktorými tiež počítame, a atraktívnou destináciou sme aj pre Pobaltie a iné vzdialenejšie krajiny,“ dodala.

Pomáha aj technický sneh

Druhé najväčšie lyžiarske stredisko na Liptove Malinô Brdo pri Ružomberku avizuje do sezóny najmä doplnenie technického zasnežovania. Sezónu tu plánujú otvoriť ešte pred Vianocami.

Lyžovať budú vďaka technickému snehu aj v Rezorte Demänová neďaleko Liptovského Mikuláša, kde si návštevníci obľúbili nielen denné, ale aj večerné lyžovanie, ako aj nenáročné bežecké trasy.

V stredisku Ski Opalisko v Závažnej Porube sa pokúsia maximálne vysnežiť stredisko ešte do konca roka kvôli šetreniu energií. Zatiaľ neplánujú plnú prevádzku. Zamerajú sa na zjazdovku vhodnú pre školské kurzy a rodiny s deťmi, bez večernej prevádzky.

Podobne na tom bude pravdepodobne aj stredisko Žiar Dolinky. Oblastná organizácia bude situáciu okolo lyžovania priebežne sledovať a následne informovať.

Liptovský vodný svet

K lyžovačke na Liptove patrí aj návšteva termálnych prameňov. Okrem voľne prístupného prameňa Kaďa v Liptovskom Jáne či prameňa v Kalamenoch môžu návštevníci Liptova využiť aj termálny bazén v Liptovskom Jáne, Aqua-Vital Park Lúčky, Tatralandiu v Liptovskom Mikuláši, termálne srdce Liptova Bešeňovú či vodný park Gothal v Liptovskej Osade.

Napriek energokríze Liptáci dávajú pred zimou jasný signál, že na liptovských kopcoch sa lyžovať bude. Informácie k prevádzke budú región aj jednotlivé strediská priebežne aktualizovať.

Katarína Šarafínová, Region Liptov

c Marek Hajkovsky foto JASNAFoto Jasná / Marek Hajkovský

Partneri