Riaditeľ ŠFRB Lamprecht: Predaj nehnuteľností klesá, developeri chcú cez nás financovať nájomné byty

Autor Martin Petro január 2023 -
Riaditeľ ŠFRB Lamprecht: Predaj nehnuteľností klesá, developeri chcú cez nás financovať nájomné byty Pixabay

Medzi Slovákmi rastie záujem o bývanie v nájomných bytoch, obce aj developeri chcú vo väčšej miere stavať aj domovy pre seniorov.

Štátny fond rozvoja bývania mal v uplynulom roku požiadavky na podporu projektov dokopy za 322 miliónov eur.

 „Ak si to vezmeme historicky, tak rok – dva dozadu sme boli niekde medzi 220-260 miliónmi, toto sme dnes ďaleko presiahli. Nie sú to len obce a mestá, aj developeri dnes prejavujú záujem,“ povedal generálny riaditeľ ŠFRB Tomáš Lamprechtbilančnom rozhovore na sociálnych sieťach ministerstva dopravy.

„Tým, že hypotéky rastú, sa už nepredáva toľko bytov ako pred pár mesiacmi, a zrejme sa ani nebude predávať. Preto sa developeri pripravujú na alternatívu financovania cez nás,“ vysvetlil.

Lamprecht ŠFRB obrazok clanok facebook Tomáš Lamprecht (foto ŠFRB)

Podľa T. Lamprechta bude mnohých Slovákov čoskoro čakať investícia do skvalitnenia bývania. Paneláky či bytovky, ktoré boli obnovované pred 20 či 25 rokmi totiž zrejme budú musieť prejsť takzvanou reobnovou.

„Hovoríme napríklad o zmene zateplenia. Dnes už sú tie trendy inde ako kedysi. Ak sa rozhodnete pre obnovu, odporúčam ju spraviť komplexnú, teda aby mala 3 a viac podúčelov a potom je to s nulovým úrokom na 20 rokov,“ poradil riaditeľ ŠFRB.

„Niekto to robí na časti, že jeden rok spraví výťah, ďalší rok stúpačky a potom zatepľuje. Každý úver má potom s nejakou sadzbou a celé sa to predražuje. Ak by to ale spravili naraz, môžu dosiahnuť nulovú úverovú sadzbu. Určite treba tlačiť do komplexnej obnovy,“ dodal.

Martin Petro, Ministerstvo dopravy SR

Partneri