Matyšák očakáva výborný ročník. Hrozna bolo menej, ale o to lepšia je kvalita

Autor OTS november 2023 -

Indície, že tohtoročné víno bude dobré, sú silné. Týka sa to prakticky všetkých bielych aj červených odrôd.

Počasie, choroby viniča a lesná zver či škorce sa s vinohradníkmi nemaznajú. Málokto si tak ako oni uvedomuje náročnosť tejto práce a neistotu výsledku. Ak k tomu navyše pridáme vlažný postoj zo strany štátu, je to rizikový biznis.

Tento rok si vinohradníci pochvaľovať nebudú, avšak vinári, naopak, áno. Vyhliadky na kvalitu nového ročníka sú veľmi pozitívne. Aj vo vinárstve Matyšák veria, že ročník 2023 bude patriť k tým najlepším za poslednú dekádu, no cesta k nemu je kľukatá a náročná.

Výhody dlhodobej spolupráce

Robiť víno na Slovensku je v posledných rokoch čoraz ťažšie. Rastúce náklady, postupný úbytok vinohradov či pretlak lacných zahraničných vín v obchodných sieťach sú len niektoré z viacerých faktorov, ktoré sťažujú slovenským vinárom biznis.

I napriek týmto prekážkam je vo vinárstve Matyšák stále túžba každý rok priniesť na trh výnimočné vína a potešiť milovníkov vína. Nešlo by to však bez dlhodobej spolupráce so špičkovými slovenskými vinohradníkmi.

„Kvalita hrozna je pre nás nesmierne dôležitá. Do značnej miery od toho, pochopiteľne, závisí aj výsledná kvalita nášho vína. My však, našťastie, máme dvorné vinohrady v Malokarpatskej a Južnoslovenskej vinohradníckej oblasti, takže máme vždy záruku kvality, široké portfólio odrôd a tým aj možnosť výberu,“ hovorí hlavný enológ a výrobný riaditeľ spoločnosti Víno Matyšák Jaroslav Žák.

„Keď máte k dispozícii napríklad sauvignon z Karpát aj z juhu, viete si pre tú prémiovú líniu vybrať, pochopiteľne, ten lepší. A to je obrovská výhoda,“ objasňuje. Zažité klišé, že vinár musí mať svoje vinohrady, teda očividne stráca na význame.

„S niektorými vinohradníkmi spolupracujeme už viac ako 20 rokov. Fungujeme viac-menej už na kamarátskej báze, všetko spolu dôkladne konzultujeme, vysádzajú pre nás nové odrody. My máme istotu kvalitnej suroviny a oni zasa majú istotu príjmu a férovej spolupráce. Pre obe strany je to win-win,“ dodáva J. Žák.

Kvalite hrozna prialo najmä leto

Aká bola teda tohtoročná kampaň? Pre mnohých vinohradníkov jedna z najhorších, keďže boli od začiatku skúšaní chorobami, hlavne perenospórou. No aj ten, kto choroby zvládol, mal celkovo menej hrozna.

„Naši vinohradníci, našťastie, zvládli choroby, ale mali tak či tak menej úrody. Problém mimo chorôb bol ten, že bolo menej kvetných púčikov, čo vyústilo do nižšej úrody – hrozna bolo menej zhruba o 35 %. Minulý rok sme mali zase oproti priemeru o 20 % viac hrozna. Je to nevyspytateľné,“ vysvetľuje ďalej J. Žák.

„Na druhej strane to má aj pozitívny efekt – tým, že bolo menej strapcov, boli o to silnejšie a vyzreli veľmi dobre. Bola dostatočná zásoba dažďa, bolo v podstate normálne leto, ako kedysi, tým pádom bol dostatok kyselín v hrozne a vďaka dobrému záveru leta a krásnej teplej jeseni bolo aj dostatočne vyzreté s krásnymi cukornatosťami,“ pochvaľuje si hlavný enológ vinárstva.

Kampaň bola podľa neho pokojná s výsledkom takmer dva milióny kilogramov výlučne slovenského hrozna od dvorných vinohradníkov, čo je zhruba o tretinu menej oproti minulému roku.

Jeden z dvorných vinohradníkov Matyšáka, Richard Soják z Hlohovca, sa sťažuje na jeden z agrotechnických problémov. „Úroda sa zakladá cca od polovice júna do polovice júla. Vplyv počasia a poveternostných podmienok je kľúčový. Žiaľ, násada z minulého roku bola nižšia – ide sa o tzv. diferenciáciu kvetných púčikov. Minulý rok neprebehla ako mala a bola nižšia úroda, vytvorilo sa menej kvetenstva, namiesto troch strapcov boli dva…,“ približuje.

Aké vína nás čakajú?

Hrozna bolo teda menej, ale zato bolo kvalitnejšie a to sa pretavilo do výsledného produktu. Vína síce ešte zrejú a niektoré aj dlhšie budú, no indície sú už teraz jasné.

„Vína sú šťavnaté, ovocné, plné, jaderné, nie sú postavené na prázdnom cukri. Krásne sa ukazujú odrody ako Irsai Oliver, Müller Thurgau, Pesecká leánka aj rizlingy. Celkovo biele odrody sú veľmi pekné. Taktiež aj ružové vína, respektíve červené vyzerajú veľmi dobre. Naozaj sa ukazuje, že by to mohol byť veľmi dobrý ročník. Možno je ešte skoro hovoriť, ale prirovnal by som ho aj k ročníku 2021, ktorý bol vskutku výnimočný a azda najlepší za poslednú dekádu“, zhodnotil J. Žák.

„Máme aj vína vhodné na vyzrievanie v agátových sudoch metódou sur-lie (miešanie vína zo zdravými kvasničnými kalmi). V agátovom dreve nám leží Silvánske zelené, Veltlínske zelené aj Rizling rýnsky z Mužle. Veľmi pekný je aj Dunaj a Cabernet Franc z Modrian. Musím spomenúť aj Muškát žltý z východu, ktorý pôjde do Momenta Asti,“ vypočítava enológ.

Chýba väčší patriotizmus

I napriek tomu, že na Slovensku vieme vyrábať skvelé vína, ktoré získavajú ocenenia aj v zahraničí, Slováci nie sú až takí patrioti, ako by si želali slovenskí vinári. Tomu nepomáhajú ani obchodné reťazce, ktoré majú často dohodnuté obrovské objemy s veľkými svetovými producentami vína a v letákoch pretláčajú ich víno za nízke ceny.

„Chceli by sme, aby si ľudia viac vážili to, čo sa skrýva vo fľaši slovenského vína. Je za tým celoročná ťažká práca vo vinohradoch a v pivnici. A často vám to pokazí jednoducho počasie. Neviete si nakúpiť suroviny, kedykoľvek chcete, a uvariť za 6 týždňov ležiak ako pri pive. Na dobré víno čakáte niekedy aj roky. A väčšine ľuďom je aj tak dať 7 – 8 eur za fľašu dobrého vína veľa. Vo Francúzsku by sme si za obdobnú kvalitu mohli pýtať desaťnásobok, ale tu sa musíme, samozrejme, prispôsobiť slovenskému trhu,“ poťažkal si J. Žák.

Vlastné predajne

Aj keď vína z produkcie vinárstva Matyšák kúpite aj v supermarketoch, svoje najlepšie vína predáva prostredníctvom siete vlastných predajní Matyšák shop a klasických vinoték. Obchodov s hlavičkou Matyšák shop na štýl moderných bottle shopov je na Slovensku už okolo dvadsať. V ponuke majú okrem vlastnej produkcie aj kvalitné svetové destiláty či remeselné delikatesy.

Výber približuje head someliér vinárstva Matyšák Erik Dorušinec. „Dnes ponúkame najširší sortiment produktov zo všetkých slovenských vinárstiev. Nájdete tu naozaj skvosty v podobe vín s medailami z Paríža, Madridu, Bruselu či Japonska. V národnom salóne vín SR patrí naše vinárstvo každoročne medzi rekordérov. Máme tu napríklad aj oceňovaný sekt, ktorý získal v azda najrešpektovanejšej svetovej súťaži v Paríži Vinalies Internationales pred dvoma rokmi pre Slovensko historické zlato,“ konštatuje.

OTS

Partneri

SOPK

lexikon logo cervene hlavicka KK blue1

Fijet logo