E-commerce zaznamenáva opätovné oživenie. Rastú tržby, pribúdajú aj nové e-shopy

Autor Juraj Vedej február 2024 -
E-commerce zaznamenáva opätovné oživenie. Rastú tržby, pribúdajú aj nové e-shopy Pixabay

Aj napriek stagnácii je možné povedať, že obchodovanie cez internet má za sebou relatívne úspešný rok.

Dáta spoločností Comgate a Upgates, ktoré poskytujú riešenia pre e-shopy, ukazujú pozitívny trend, ktorý by mal priniesť opätovné oživenie odvetia.

„Prieskum odvetvia e-commerce, ktorý sme uskutočnili na Slovensku aj v Českej republike v januári 2024, ukazuje, že trh sa stabilizuje. Vo štvrtom kvartáli roku 2023 zaznamenalo až 72 % e-shopov stagnáciu alebo medziročný rast tržieb, čo predstavuje lepší výsledok ako v predchádzajúcej vianočnej sezóne,“ konštatoval Jakub Ouhrabka, riaditeľ spoločnosti Comgate.   

„Maloobchodníci prekonali slabšie mesiace, podarilo sa im optimalizovať činnosť a už z odpovedí v prieskume je zrejmé, že plánujú opäť pracovať na rozvoji,“ dodal.

Platformy rástli

Darilo sa aj poskytovateľom platforiem pre e-shopy, ktorí pocítili pribúdajúci počet nových elektronických obchodov. „V priebehu roka 2023 sme vyrástli o 33 %. Na vysokom prírastku sa však nepodieľali len nové e-shopy, ale približne 25% predstavovali migrujúce obchody z iných platforiem, ktorým pôvodné riešenie už nevyhovovalo,“ zhodnotil Michal Benatzky zo spoločnosti Upgates.

„V budúcom roku sa plánujeme zamerať aj na väčšie e-shopy, ktorým budeme vedieť ponúknuť individuálnejší prístup,“ uviedol ďalej.

Najčastejším dôvodom migrácie je podľa M. Benatzkeho expanzia, či už na domácom trhu, alebo na zahraničné trhy. Obchodníci v takom prípade uprednostňujú riešenia s lepšími možnosťami pripojenia na nástroje tretích strán.

E-shopy si zakladajú sami

Mnohí podnikatelia, ktorí sa rozhodnú pre založenie e-shopu, si ho dnes zakladajú sami, bez využitia služieb agentúr. Dôvodom sú, samozrejme, obmedzené zdroje, no do veľkej miery k tomu prispieva aj skutočnosť, že e-shopové platformy dnes ponúkajú riešenie, ktoré sú intuitívne, jednoduché a zvládnuteľné prakticky pre každého.

Dobrou správou pre trh je, že podľa dát spoločnosti Upgates až 92 % nových e-shopov prežilo prvý rok svojej existencie.

Rok 2024 by sa mal opäť niesť v znamení rastu. „Evidujeme silnejúci rast záujmu majiteľov kamenných obchodov o e-shopové riešenia. Prepojenie týchto dvoch predajných kanálov je pre nich zaujímavá príležitosť a dokonca by som povedal, že čoskoro aj nevyhnutnosť,“ dodal Michal Benatzky.

Juraj Vedej, Chapter 4 Slovakia

Partneri

SOPK

lexikon logo cervene hlavicka KK blue1

Fijet logo