Krok Coop Jednoty do budúcnosti: v malej obci otvorila automatizovanú nonstop predajňu

Autor PR Servis jún 2024 -
Krok Coop Jednoty do budúcnosti: v malej obci otvorila automatizovanú nonstop predajňu Coop Jednota

Do obchodnej prevádzky v obci Šalgočka sa mimo predajných hodín bude vstupovať s pomocou vernostnej karty. Personál nebude prítomný, zákazník zaplatí za nákup v automatickej pokladni.

Maloobchodná sieť Coop Jednota prichádza s novým konceptom predajní. Automatizované predajne 24/7 sa majú stať realitou vo viacerých regiónoch Slovenska. Koncept bude aplikovaný na rôzne formáty. Prvú predajňu bez obsluhy môžu využívať obyvatelia obce Šalgočka v okrese Galanta, otvorenie ďalších automatizovaných predajní je plánované na letné mesiace.

V nonstop predajni bude zákazníkom k dispozícii plnohodnotný sortiment. „Predajňa v Šalgočke bola v prevádzke ako predajňa potravín viac ako 40 rokov. Z dôvodu viacerých prevádzkových a ekonomických ukazovateľov a nedostatku personálu sme ju boli nútení zatvoriť. V roku 2023 sme na podnet starostky obce začali uvažovať o novej forme predaja v hybridnom režime,“ uviedla Júlia Ančinová, podpredsedníčka predstavenstva Coop Jednota Galanta.

„Vznikla tak myšlienka priniesť občanom Šalgočky niečo unikátne, byť im nablízku nonstop. Hlavným cieľom bolo, aby občania mohli nakupovať v blízkosti svojich domovov, v pešej dostupnosti, bez nutnosti cestovať do vedľajších obcí či miest,“ vysvetlila. Zákazníci majú počas bežnej otváracej doby predajne možnosť využiť aj niektoré poštové a bankové služby.

Neobvyklá dedinská predajňa

Myšlienka realizácie samoobslužnej predajne s využitím moderných technológií rezonovala v systéme Coop Jednota dlhšie obdobie. Skúsenosti zo zahraničia podľa reťazca ukazujú, že koncept 24/7 prináša zákazníkom vyšší štandard nakupovania. Vďaka aktívnemu prístupu vedenia obce Šalgočka sa tento rozmer dostupnosti potravín objaví aj v menších obciach.

„Šalgočka má len 460 obyvateľov, napriek tomu sa zdá, že sme s partnermi našli spôsob, ako bude prevádzka potravín dlhodobo udržateľná. A my sa môžeme tešiť, že máme v našej obci moderné potraviny pre každého,“ povedala jej starostka Helena Mesárošová.

Coop Jednota 2

Pod dohľadom umelej inteligencie

Na celý nákupný proces dohliada v automatizovanej predajni systém s umelou inteligenciou a kamerami. Predajňa je napojená na pult centrálnej ochrany a v prípade neočakávaných situácií si zákazník vie privolať pomoc. Zákazníci môžu v predajni nakupovať neobmedzene 24 hodín denne, 7 dní v týždni potraviny, priemyselný tovar aj drogériu.

Prevádzka s predajnou plochou takmer 150 m² je otvorená s personálom v čase od 6:00 do 12:00, v sobotu v čase od 6:00 do 11:00 a počas zvyšných hodín je v samoobslužnom režime. Pre možnosť autonómneho nakupovania sa zákazník musí zaregistrovať, čo môže urobiť s pomocou personálu v predajni. Potom môže s vernostnou kartou nakupovať kedykoľvek.

Podmienkou získania vernostnej karty je vek najmenej 18 rokov. V budúcnosti bude možné na vstup do automatických predajní využívať aj mobilnú aplikáciu Coop Jednoty, ktorá bude otvárať ich dvere prostredníctvom QR kódu.

Český vzor s bankovou identitou

Inšpiráciou pre nový koncept je česká sieť predajní Coop, v ktorej je v súčasnosti takmer 40 automatizovaných predajní. Hlavným rozdielom je, že v ČR je zavedená „banková identita“, ktorú zriadila Česká banková asociácia. Ide o legislatívne uznaný spôsob overenia identity občana prostredníctvom mobilnej bankovej aplikácie. Jej výhodou je, že zákazník sa nemusí už nikde registrovať.

„Na Slovensku takáto služba neexistuje, preto sa musí náš zákazník najprv zaregistrovať. Súčasťou registrácie je aj overenie identity voči občianskemu preukazu, aby sme vedeli garantovať vstup pre zákazníkov 18+,“ objasnil riaditeľ sekcie IT a služieb Coop Jednoty Slovensko Michal Švrček.

Budúcnosť obchodu je v digitalizácii

Automatizácia je prirodzeným smerom vývoja obchodu. „Automatizované predajne prepájajú moderné technológie s pohodlím pre zákazníkov a efektivitou pre obchodníkov. Zároveň zvyšujú dostupnosť služieb aj v regiónoch. Pevne verím, že automatizované predajne sa na Slovensku stanú samozrejmou súčasťou maloobchodnej siete rovnako ako v Česku alebo v iných krajinách,“ uviedla generálna riaditeľka spoločnosti Mastercard pre Slovensko a Českú republiku Jana Lvová.

Po tom, ako sme plne zdigitalizovali viaceré bankové služby – napríklad dnes si už môžete otvoriť bankový účet, ale aj vybaviť niektoré úvery v banke plne online bez potreby návštevy pobočky – cítime záväzok pomáhať v digitálnej transformácii a automatizácii aj našim klientom,“ uviedol riaditeľ UniCredit Bank pre Slovensko Jaroslav Habo.

„Na to, aby si ľudia aj v malých obciach a regiónoch mohli nakúpiť kedykoľvek počas dňa, keď v predajni nie je personál, je potrebné vybaviť predajňu moderným technológiami, ktoré využívajú umelú inteligenciu a sofistikované kamerové systémy. Práve tieto technológie pomáhame našim partnerom financovať, úspešne sprevádzkovať a prepojiť s platobnými systémami,“ informoval ďalej J. Habo.

Možnosť nakupovať nonstop je nesporne veľkou výhodou a ďalším krokom k zvýšeniu komfortu pre zákazníkov. „Automatizované predajne budeme postupne realizovať vo viacerých regiónoch Slovenska, v rôznych lokalitách a formátoch našej maloobchodnej siete. Všetky budú fungovať hybridným spôsobom,“ spresnil M. Švrček.

PR Servis

Coop Jednota 3

Partneri

SOPK

lexikon logo cervene hlavicka KK blue1

Fijet logo