Continental neobúva len autá, ale aj kone

Autor Sergej Danilov február 2018 -

Jazdenie s high-tech podkovami: riešenie z novovyvinutého materiálu získalo ocenenie „Innovation Pferd“.

Svet je najkrajší z konského chrbta, hovorilo sa kedysi. Milovníci koní zbožňujú jazdenie, či už ide o elegantný klus alebo rýchly cval. Základným prvkom, ktorý umožňuje užívať si ho, je zabezpečenie stabilného chodu koňa na každom povrchu. Spoločnosť ContiTech v spolupráci s výrobcom materiálu turfcord uviedla do výroby nový typ podporného chrániča konských kopýt.

Svet podkov: Krok dopredu od stredoveku

Nový produkt je výsledkom hĺbkového vývoja, ktorý by mohol priniesť revolúciu v práci podkúvačov koní. Na rozdiel od iných chráničov kopýt na základe z elastoméru zostáva turfcord pripevnený ku kopytu až osem týždňov, a teda nejde len o dočasné riešenie.

Tiež sa líši od štandardných podkov, ktoré sa používali na ochranu konských kopýt pred nadmerným zaťažením viac ako 1000 rokov. Keďže kovový materiál, z ktorého je vyrobená klasická podkova, je ťažký, má vplyv na chod koňa a príliš pevná ochrana znamená, že kopyto nemôže plniť svoju prirodzenú tlmiacu funkciu. Podkova zároveň skracuje dĺžku kroku o približne desať percent. Ďalšou nevýhodou je, že kov sa pripevňuje priamo na kopyto špeciálnymi klincami. To predstavuje nielen námahu pre podkúvača koní, ale zároveň ide aj o čistý stres pre zviera. Pripevňovanie podkovy klincami narušuje rohovinovú vrstvu kopyta. Tým sa zabraňuje zdravému rastu kopyta v priebehu šiestich až ôsmich týždňov nosenia podkovy. 

„Pre nás bolo dôležité, aby sme pre podkovy vytvorili alternatívu, ktorá by predstavovala trvalú ochranu kopýt bez všetkých týchto nevýhod,“ poznamenáva Erich Buschmann zo spoločnosti turfcord. „Vďaka pracovitým ľuďom z vývoja sa nám konečne podarilo dosiahnuť tento cieľ. Celý tím je hrdý na skutočnosť, že materiálu turfcord a jeho potenciálu bolo udelením tohto ocenenia vyjadrené veľké uznanie.“

Radosť pre koňa

Tréningová dielňa spoločnosti Continental v Korbachu celé roky asistovala na vývoji materiálu turfcord. Inovatívny chránič kopyta vyrába spoločnosť ContiTech vo svojej prevádzke v hannoverskej časti Stöcken. „S našimi skúsenosťami v oblasti výroby a elastomérov sa nám podarilo dosiahnuť ďalšie optimalizácie materiálu turfcord, aby sme ho mohli pripraviť do výroby,“ vysvetľuje Kai Frühauf, riaditeľ spoločnosti ContiTech Vibration Control.

Chránič kopyta z turfcordu je dostupný v dvoch modeloch určených pre predné a zadné kopytá, pričom každý sa dodáva v dvanástich veľkostiach. Podkúvači ich pripevňujú pomocou špeciálneho lepidla pri pravidelnom strúhaní kopyta. Popri bežnom strúhaní sa chránič dá bezbolestne odstrániť pomocou klieští a rašple a následne sa vymení. Dá sa tak úplne vyhnúť namáhavému pripevňovaniu podkovy klincami, ktoré je problematické hlavne pre citlivejšie zvieratá. Chránič sa nosí šesť až osem týždňov a počas tohto obdobia sa dokonca zväčšuje spolu s kopytom. Keďže materiál je ľahký a tlmí nárazy, znižuje namáhanie kĺbov koňa. „Tak dosiahneme, že kôň sa cíti, ako keby vôbec nebol podkutý,“ tvrdí Buschmann. 

Ochrana kopyta z turfcordu zapôsobila na porotu na nedávnej jazdeckej a poľovníckej výstave Pferd & Jagd a získala cenu pre inovatívne produkty určené pre kone „Innovation Pferd“.

O spoločnosti Continental

Spoločnosť založená v roku 1871 vyvíja technológie a služby, ktoré určujú trendy, pre udržateľnú a prepojenú mobilitu ľudí a ich tovarov. Ponúka bezpečné, efektívne a inteligentné riešenia pre vozidlá, stroje a dopravu. Continental dosiahol v roku 2017 obrat 44 miliárd eur a zamestnáva viac než 233 000 zamestnancov v 56 krajinách sveta.

Divízia pneumatík má 24 výrobných a vývojových miest po celom svete. Široké portfólio vyrábaných produktov i neustále investície do výskumu a vývoja prispievajú k zabezpečeniu nákladovo efektívnej a ekologickej mobility zákazníkov. Ako popredný svetový výrobca pneumatík, ktorý zamestnáva v tejto oblasti približne 52 000 zamestnancov a generoval v roku 2017 tržby vo výške 10,7 miliárd eur.

Continental AG je v Českej republike zastúpený výrobnými a predajnými jednotkami v Adršpachu, Brandýse nad Labem, Frenštáte pod Radhoštěm, Jičíne, Otrokoviciach a Trutnove. Na Slovensku sú to výrobné závody Púchov, Zvolen, Partizánske a Dolné Vestenice. Celkom v ČR a SR koncern zamestnáva približne 19 000 pracovníkov. V rámci slovenského trhu patria do portfólia spoločnosti Continental Barum s.r.o. pneumatiky Continental, Barum, Uniroyal, Semperit, Matador a General Tire.

SD/AMI

Partneri

fintech blackmarketingovoeducationliga proti rakovinegebruder weisswustenrotSOPKKK blue1