Prvý medzinárodný Life Science Innovation Day v Bratislave

Autor Markus Halt máj 2018 -
Prvý medzinárodný Life Science Innovation Day v Bratislave Pixabay

Inovatívne startupy zo Slovenska pred vykročením na medzinárodnú scénu tzv. vied o živote – Life Science.

Pokrok v medicíne nezadržateľne napreduje. Veľký potenciál prispieť k tomuto trendu majú aj startupy zo Slovenska. „Slovenskí odborníci vyvinuli novátorské riešenia pre diagnostiku a terapiu“, povedal Stephan Eger, člen predstavenstva Slovensko-nemeckej obchodnej a priemyselnej komory (SNOPK). „Mladé firmy sú dnes pripravené mať medzinárodný úspech“, zdôraznil. Vďaka „Life Science Innovation Day“, ktorý koncom mája po prvýkrát organizovala SNOPK, sa v Bratislave pod jednou strechou zišli slovenské startupy, vedci a medzinárodné podniky v oblasti Life Science. Základný kameň pre budúce kooperácie v medzinárodnom farmaceutickom biznise je tak položený.

Pre budúce zdravie ľudí

Partnerom inovačného dňa bolo Ministerstvo zdravotníctva SR. Jeho štátny tajomník Stanislav Špánik pred viac ako 110 hosťami vyhlásil: „Rozvoj biomedicíny je jednou z hlavných priorít Slovenskej republiky. Je to nevyhnutné nielen pre zdravú populáciu, ale aj pre rozvoj znalostnej ekonomiky, jej diverzifikáciu, konkurencieschopnosť a udržateľnosť. Kontinuálna podpora biomedicínskeho výskumu a vývoja nám taktiež pomôže udržať špičkových vedcov a pritiahnuť ďalších zo zahraničia, posilniť excelentnosť a internacionalizáciu našich vedeckých tímov, užšiu a efektívnejšiu spoluprácu medzi nemocnicami a vedecko-výskumnými pracoviskami.“

Inovatívne riešenia v centre pozornosti

Kľúčovú oblasť predstavených riešení na „Life Science Innovation Day“ predstavovala diagnostika rakoviny. Spoločnosti Glycanostics a Multiplex DX sú hneď dva startupy, ktoré vyvinuli vysoko precízne metódy na zvýšenie spoľahlivosti pri rozpoznávaní rakoviny.

Špecialitou firmy HighChem sú softvérové riešenia pre hmotnostnú spektrometriu, pomocou ktorých môžu chemici, medicínski vedci a biológovia vyhodnocovať komplexné analytické dáta. Tak je možné lepšie predpovedať fragmentáciu malých molekúl.

Relevantné výsledky svojho výskumu prezentovali aj výskumné inštitúty a univerzity, ako Univerzita Komenského či Žilinská univerzita. Napríklad zástupcovia Jesseniovej lekárskej fakulty UK tak ukázali, ako môžu 3D kultúry prispieť k výskumu rakoviny, a ako môže nová testovacia metóda u tehotných žien podstatne zlepšiť včasné rozpoznávanie genetických defektov.

Programy veľkých koncernov

Na podujatí sa zúčastnili aj zástupcovia známych firiem z oblasti farmakológie a medicínskej techniky. Siemens Healthineers sa zameriava na Slovensku na vývoj softvéru pre vytváranie snímok v rádiológii. „Spolupráca so začínajúcimi podnikmi nie je pre Siemens novinkou,“ povedal Alexander Roth, zodpovedný za vývoj IT riešení vo firme. „V zásade existuje niekoľko programov v spoločnosti Siemens Healthineers, kde spoločnosť so startupmi buď úzko spolupracuje alebo do nich investuje,“ potvrdil.

Farmaceutický koncern Boehringer Ingelheim tiež pozitívne hodnotil stretnutie v rámci branže. „Ako výskumné pracovisko vítame iniciatívu Slovensko–nemeckej obchodnej a priemyselnej komory”, vyjadrila sa Evelyn Fahrenkrug, riaditeľka Boehringer Ingelheim Slovensko. „Našli sme tu v rámci Slovenska platformu pre vedu a výskum, ktorá podporuje výmenu informácií a vznik novej spolupráce.“

Dodajme, že SNOPK, založená v roku 2005, predstavuje spoločné fórum pre slovenské a nemecké firmy. Má 440 členov, ktorí na Slovensku zamestnávajú 113 000 pracovníkov a dosahujú obrat vo výške 26 miliárd eur. SNOPK patrí k celosvetovej sieti nemeckých zahraničných obchodných komôr.

Markus Halt, hovorca SNOPK

Partneri

fintech blackmarketingovoeducationliga proti rakovinegebruder weisswustenrotSOPKKK blue1