Kam smeruje umelá inteligencia? Bude nám raz hroziť vzbura strojov?

Autor ITAPA október 2018 -
Kam smeruje umelá inteligencia? Bude nám raz hroziť vzbura strojov? Pixabay

Ako zmení UI smerovanie ľudstva? Bude pomocníkom a partnerom alebo sa stane vládcom, s ktorým raz budeme bojovať? Na kongrese ITAPA o tom budú rozprávať svetoví experti.

Ak má nejaká technológia potenciál „prechytračiť“ človeka, je to všeobecná umelá inteligencia. Už nebude viazaná na biologické danosti ľudského tela. Ako jediná bude schopná riešiť globálne výzvy a existenčné problémy ľudstva. Nemusí to však znamenať, že bude k ľuďom vždy priateľská. Naplnia sa predstavy tvorcov sci-fi filmov a niektorých vedcov? Odpovede na tieto otázky zatiaľ nikto nepozná, no už dnes existujú firmy, ktoré sa snažia myslieť o krok vpred.

S umelou inteligenciou ako takou sa dnes už stretáva takmer každý, aj keď si to možno neuvedomuje. Používate osobnú asistentku v mobile? Umelá inteligencia. Používate e-mail od Google? Opäť umelá inteligencia. Hľadáte veci na internete, používate online kalendáre, antivírus alebo fotíte nádherné snímky mobilom? Aj tu máte pravdepodobne do činenia s umelou inteligenciou. Nie je to však ten typ umelej inteligencie, ktorý by dokázal ovládnuť svet. Umelá inteligencia tohto typu je veľmi špecifická a dosahuje excelentné výsledky len pri určitých úlohách. Nie je však univerzálna.

Koľko rokov nás delí od momentu, kedy bude ľuďom všeobecná umelá inteligencia rovnocenným partnerom? Podľa vedcov sú to jednotky až desiatky rokov. Ďalšie dekády môže trvať, kým sa tento typ umelej inteligencie stane akýmsi strážcom sveta a kontrolným mechanizmom, aby všetky dôležité veci na svete fungovali tak ako majú. Na Medzinárodnom kongrese ITAPA 2018 v novembri v Bratislave budú o umelej inteligencii rozprávať svetové špičky v odbore. Porozprávajú nie len o všeobecnej umelej inteligencii, ale napríklad aj o čipoch, na ktorých je možné takúto umelú inteligenciu postaviť.

ITAPA/MI

Partneri