Začal sa ďalší ročník súťaže Podnikateľ roka

Autor Katarína Sekulová október 2018 -

Organizátor vyzýva: Prihláste sa alebo nominujte podnikateľa zo svojho okolia, ktorý má víziu a odvahu a tvrdou prácou vybudoval úspešnú spoločnosť!

Spoločnosť EY (predtým Ernst & Young) vyhlásila už 13. ročník súťaže EY Podnikateľ roka, v rámci ktorej hľadá ďalších zaujímavých a úspešných podnikateľov. Víťaz súťaže sa zaradí do medzinárodného spoločenstva najlepších svetových podnikateľov a v júni 2019 pocestuje do Monte Carla na svetové finále. Záštitu nad súťažou EY Podnikateľ roka 2018 prevzal prezident Slovenskej republiky.

Poslaním súťaže je predstaviť verejnosti výnimočné osobné príklady na poli podnikania, ktoré môžu byť vzorom pre mladých, začínajúcich podnikateľov. Odoslať prihlášku je možné do 14. decembra 2018. Môže byť nominovaný podnikateľ – fyzická osoba, vlastník alebo spoluvlastník obchodnej spoločnosti, ktorý má rozhodujúci vplyv na jej riadenie a ktorý aktívne pôsobí v jej vedení. Nominovať podnikateľa do súťaže môže ktokoľvek, napríklad aj jeho kolega, zákazník, zamestnanec alebo príbuzný.

„Hľadáme výnimočných a inšpirujúcich podnikateľov, ktorých úspech je výsledkom ich poctivej práce. Tých, ktorí sa neboja do podnikania vložiť svoje meno a česť, svoje rozhodnutia si dobre premyslia a cítia zodpovednosť za desiatky alebo stovky ľudí, ktorých zamestnávajú," hovorí Matej Bošňák, vedúci partner spoločnosti EY v Slovenskej republike a dodáva: „Potrebujeme pozitívne podnikateľské vzory, ktoré dávajú slovu podnikateľ ten správny význam. Súťažiaci, ktorých sme stretli v predchádzajúcich ročníkoch, sú v tomto smere tým pravým príkladom hodným nasledovania.“

Minuloročným slovenským podnikateľom roka je Michal Weis, zakladateľ spoločnosti IBL Software Engineering, ktorá vyvíja programy na prenos a vizualizáciu dát z družíc, radarov a meteorologických staníc.

„Účasť v súťaži bola zaujímavá nielen svojou podstatou, ale aj tým koľko obdivuhodných ľudí človek stretne,“ uviedol Michal Weis na margo súťaže. „Je to úžasná pocta byť súčasťou svetového finále EY Podnikateľ roka a mať možnosť zažiť stretnutia s výnimočnými ľuďmi, porozprávať sa o ich inšpirujúcich príbehoch plných odhodlania a túžby zmeniť svet.”

V celosvetovom finále 2017 zvíťazil Brazílčan Rubens Menin Teixeira de Souza, ktorý stojí za realitnou firmou MRV Engenharia. Porota sa aj na Slovensku riadi medzinárodne platnými pravidlami EY. Proces hodnotenia je komplexný a zohľadňuje okrem ekonomických údajov osobnosť súťažiaceho, jeho podnikateľský príbeh, stratégiu, medzinárodné pôsobenie a podobne. Porotcovia sa zamerajú aj na podnikateľského ducha nominovaného, jeho čestnosť a poctivosť či spoločensky prospešné aktivity.

„Táto významná medzinárodná súťaž má už 13 rokov tradíciu na Slovensku. Veľmi si vážime vytrvalosť, nadšenie, inovatívnosť ako aj ďalšie vlastnosti, ktoré dnes musí podnikateľ preukazovať takmer každý deň. Je nám preto veľkou cťou, že aj pre tento ročník sa stala naša banka exkluzívnym partnerom tohto podnetného projektu,“ povedal Andrej Viceník, člen predstavenstva a vrchný riaditeľ úseku firemné bankovníctvo Všeobecnej úverovej banky.

Súťažné kategórie

Súťaží sa v kategóriách EY Podnikateľ roka Slovenskej republiky, EY Technologický podnikateľ roka a EY Začínajúci podnikateľ roka. O titul EY Začínajúci podnikateľ roka sa môže uchádzať každý účastník súťaže, ktorý podniká minimálne 2 roky a nie viac ako 5 rokov. Meno držiteľa titulu EY Podnikateľ roka 2018 bude spolu s víťazmi v ďalších kategóriách vyhlásené v marci 2019.

Víťaza vyberá nezávislá porota zložená predovšetkým z predchádzajúcich víťazov súťaže a podnikateľa posudzuje podľa medzinárodne jednotných kritérií. Nezaujímajú ju len finančné výsledky firmy, ale hlavne zaujímavé podnikateľské príbehy, ktoré sú inšpiráciou a vzorom pre ostatných. Proces hodnotenia je zameraný aj na osobnosť súťažiaceho, jeho čestnosť, stratégiu či spoločensky prospešné aktivity. V súčasnosti sa ako jediná svetovo uznávaná súťaž svojho druhu pravidelne vyhlasuje v 60 krajinách na šiestich kontinentoch. Na Slovensku sa súťaž koná od roku 2006.

Svetový podnikateľ roka – stretnutie víťazov v Monte Carle

EY Svetový podnikateľ roka predstavuje veľkolepé týždenné stretnutie, na ktorom sa každoročne zúčastní viac než tisíc hostí z radov podnikateľov a vyše 100 médií z celého sveta. Program tvoria prezentácie a prednášky inšpiratívnych osobností, odborné workshopy a podnikateľské stretnutia v rámci Family Business Summitu, IPO Summitu a programu NextGen. Svetový podnikateľ roka dáva aj slovenským podnikateľom možnosť zviditeľniť sa a nadviazať nové zaujímavé kontakty, otvoriť si nové možnosti a trhy.

Partneri súťaže

Exkluzívnym partnerom súťaže EY Podnikateľ roka 2018 je Všeobecná úverová banka, generálnym partnerom je spoločnosť Corwin a partnermi sú značka Chivas Regal a Slovanet. Automobilovým partnerom súťaže je BMW. Imidž partnerom je značka Marco Mirelli. Mediálnymi partnermi sú denníky Hospodárske noviny a SME, týždenník Trend, mesačník Forbes, Rozhlas a televízia Slovenska, TA3 a najväčší slovenský startupovo-biznisový portál Startitup.

Porota súťaže EY Podnikateľ roka 2018

Michal Weis, predseda poroty, IBL Software Engineering, spol. s r. o.
Jozef Klein, Asseco Central Europe, a. s., EY Podnikateľ roka 2016
Patrick Hessel, c2i, s. r. o., EY Podnikateľ roka 2015
Eva Stejskalová, MicroStep, EY Podnikateľ roka 2014
Vladimír Šrámek, Decodom, EY Podnikateľ roka 2013
Ľuboš Fellner, Bubo Travel agency, EY Podnikateľ roka 2011
Tomáš Bel, EXIsport, EY Podnikateľ roka 2010
Michal Štencl, Sygic, EY Podnikateľ roka 2009
Peter Zálešák, NAY, EY Podnikateľ roka 2008
Rudolf Sivák, prorektor Ekonomickej univerzity v Bratislave
Róbert Šimončič, generálny riaditeľ SARIO

O spoločnosti EY

EY je celosvetovým poskytovateľom odborných poradenských služieb v oblasti auditu, daní, transakčného a podnikového poradenstva. Názov EY môže zahŕňať jednu alebo viac členských firiem Ernst & Young Global Limited, pričom každá je samostatnou právnickou osobou. Materská Ernst & Young Global Limited je britskou spoločnosťou s ručením obmedzeným, ktorá však neposkytuje služby klientom.

Katarína Sekulová, EY

kritériá

Partneri

fintech blackmarketingovoeducationliga proti rakovinegebruder weisswustenrotSOPKKK blue1