Rekreačný šport je súčasťou života Slovákov

Autor DH október 2018 -
Rekreačný šport je súčasťou života Slovákov Unsplash / Chris Hoder

Obyvatelia Slovenska majú ako športovú aktivitu najradšej turistiku – preferuje ju viac 51 % opýtaných v ankete. Až 55 % z nich športuje najmä kvôli lepšiemu zdraviu.

Vyplýva to z prieskumu, ktorý si dala vypracovať spoločnosť Intersport na vzorke 1 005 opýtaných vo veku od 14 do 69 rokov. Až 76 % z nich uprednostňuje šport v prírode minimálne raz za týždeň. Okrem 17 % športových nadšencov, ktorí si bez športovej aktivity nevedia predstaviť ani deň, máme aj 20 % tzv. „peciválov“. Práve im chýba k športu vhodná motivácia či správny „parťák“. Spoločnosť Intersport realizovala obdobný prieskum aj v okolitých krajinách. Ukázalo sa, že v porovnaní so susedmi majú práve Slováci najpozitívnejší vzťah k športu.

Tzv. Športový report Intersport zmapoval na základe prieskumu verejnej mienky počas leta 2018 správanie Slovákov a ich vzťah k športu. Výsledky tejto štúdie sú v mnohých oblastiach prekvapivé. Faktom je, že až 62 % Slovákov si myslí, že šport posilňuje súdržnosť vzťahov a vzájomné rodinné spolužitie.

Prieskum hodnotil aj Rakúsko, Nemecko, Maďarsko a Českú republiku. Na rozdiel od nich Slováci najviac milujú turistiku (51 %), nasleduje cyklistika (47 %) a plávanie (44 %). V Česku, Rakúsku a Nemecku je športom číslo jeden plávanie. Maďari majú inú preferenciu – na prvú priečku sa u nich vyšplhala cyklistika. Tento šport je však číslom jeden aj v kategórii slovenských mužov. Slovenskí tínedžeri sa tiež najradšej bicyklujú, ale radi aj plávajú a korčuľujú.

„Náš report je v mnohých oblastiach celkom detailný a mapuje rôzne oblasti. Sledovali sme napríklad aj vzťah detí k športu. Až 62 % opýtaných si myslí, že naše deti by mali športovať viac a až 68 % považuje bicyklovanie za úplnú samozrejmosť,“ povedala Zuzana Vyšinská, marketingová riaditeľka spoločnosti Intersport Slovensko.

Slovákom podľa prieskumu veľmi záleží na pohybe ich detí. Sú presvedčení, že šport prispieva nielen k zdraviu jednotlivcov, ale aj k zdravým vzťahom v rodine. Až 62 % opýtaných tvrdí, že spoločné výlety na bicykli podporujú spolužitie a rodinnú súdržnosť.

„Pozitívny vzťah k športu, ktorý sa vytvorí už počas detstva, sa môže stať celoživotnou láskou k pohybu a športu. Pozitívne skúsenosti s rôznorodými druhmi športu a spoločné rodinné zážitky by mali byť pre rodičov súčasťou trávenia voľného času s deťmi – a práve v tom chceme podporovať našich zákazníkov,“ vysvetlil Peter Andel, konateľ spoločnosti Intersport Slovensko.

Prečo, ako často a kedy športujeme

Azda nie je prekvapením, že až 55 % Slovákov športuje najmä kvôli lepšiemu zdraviu, 48 % pre lepšiu fyzickú kondíciu a 45 % športuje len tak, pre radosť. Tri štvrtiny opýtaných považujú šport za súčasť života a 17 % Slovákov sa radí do kategórie športových nadšencov. Hýbeme sa však málo. Až 60 % Slovákov športuje minimálne raz do týždňa. „Ak vychádzame z toho, že podľa odporúčaní by sme mali športovať aspoň 3 – 4-krát do týždňa minimálne 30 – 40 minút, toto číslo nemusí byť veľmi uspokojivé,“ dodala Z. Vyšinská. Každý deň totiž športuje len 11 % opýtaných a len niečo viac ako štvrtina športuje niekoľkokrát do týždňa. Najradšej športujeme večer v rozpätí od 17.00 do 21. 00 hod. (60 %) a v prírode (76 %). Sú však aj takí, ktorí nemajú problém zacvičiť si aj o polnoci (2 %). Ráno medzi 5. a 9. hod. športuje 16 % Slovákov a popoludní medzi 14. a 17. hod. 39 %.

Tak ako v každej krajine, aj u nás máme kategóriu tzv. „peciválov“. Je ich približne 20 % a to, čo im chýba, je najmä správna motivácia (75 %), parťák (64 %) a čas na športové aktivity (60 %).

Športový report Intersportu sa pozrel aj na nákupné správanie Slovákov v segmente športových potrieb. Až 62 % opýtaných uprednostňuje nákup športových potrieb v kamenných predajniach a 38 % cez internet. Pre 63 % je dôležitý parameter pomeru ceny a služby. 52 % si potrpí na kvalitu tovaru a 49 % považuje za dôležitý kompetentný personál. „V priemere sme ochotní minúť na šport a športové potreby približne 365 eur ročne na dospelého a asi 144 eur na dieťa,“ uviedol Peter Andel. „V najbližšom období si až 14 % opýtaných plánuje kúpiť bicykel, 13 % bežeckú obuv, 12 % turistickú obuv,“ dodal.

DH

Partneri

fintech blackmarketingovoeducationliga proti rakovinegebruder weisswustenrotSOPKKK blue1