Zlatý vek Peterhofu: Výstava prezentuje cenné kúsky cárskej histórie

Autor JF/MK október 2018 -

Návštevník môže na Bratislavskom hrade obdivovať predmety používané ruskými panovníkmi na petrohradskom dvore v 18. storočí. Najväčšou atrakciou je trón Kataríny II.

Výstavu, ktorá je v rámci strednej Európy svojim charakterom a rozsahom bezprecedentná, otvorili 18. októbra 2018 v prítomnosti ministerky kultúry SR Ľubice Laššákovej a generálnej riaditeľky Štátneho múzea Peterhof Jeleny Jakovlevny Kaľnickej. Potrvá do marca 2019.

V priestoroch Slovenského národného múze na hrade sa predstavuje súbor dovedna 182 predmetov patriacich ruským panovníkom od Petra I. (1672 – 1682 – 1725) po Katarínu II. (1729 – 1762 – 1796). Sú medzi nimi porcelán, obrazy, odevy samotných cárov a ďalšie artefakty. Unikát medzi vystavenými predmetmi – cársky trón – bol doteraz mimo územia Ruska iba jediný raz, a to v USA pred 30 rokmi. Dali ho vyrobiť za čias panovania Petra II. – vnuka a následníka Petra I. Veľkého – a používali ho aj ďalší cári vrátane Kataríny.

„Som skutočne nesmierne rada, že úzka spolupráca Slovenského národného múzea a Štátneho múzea Peterhof, ktoré slávi svoju storočnicu, prináša tento úspešný projekt," povedala ministerka Laššáková pri otvorení výstavy.

 rsz saint petersburg and grand palace peterhof throne nearTento trón, z ktorého vládla Katarína Veľká, môžu teraz obdivovať návštevníci Bratislavy.

Vystavené artefakty predstavujúce rozmanité štýly obvykle obdivujú návštevníci z celého sveta priamo v palácoch peterhofského areálu pri Petrohrade. Toto miesto vďaka jeho pompéznej kráse prezývajú aj ruským Versailles. Zaujímavosťou je aj to, že výstava sa uskutočňuje v roku 320. výročia návštevy Petra I. Veľkého v Prešporku, dnešnej Bratislave a vtedajšom sídle uhorských miestodržiteľov. Ako je známe, Peter I. bol veľkým modernizátorom Ruska, ktorý čerpal know-how (a čiastočne ľudské zdroje) pre svoje reformy z poznatkov získaných z jeho európskych výjazdov.

„Rusko ako európska veľmoc zasahovalo v neskorších obdobiach aj do osudov slovenských dejín. Je pre nás preto veľmi dôležité poznať jeho históriu a oceniť jeho umenie. Takúto možnosť ponúka práve táto ojedinelá výstava,“ konštatovala ministerka kultúry pri jej otvorení.

Veľvyslanec Ruskej federácie na Slovensku Alexej Leonidovič Fedotov informoval, že výstavný projekt sa realizuje v rámci medzirezortného programu kultúrnej spolupráce na roky 2018 – 2022 medzi Slovenskom a Ruskom. Vyslovil presvedčenie, že výstava vzbudí záujem nielen u obyvateľov Bratislavy, ale aj iných miest, ako aj zahraničných návštevníkov Slovenska. Jelena Kaľnická zasa vyjadrila nádej, že jedným z výsledkov bratislavskej výstavy bude vyšší počet návštevníkov zo Slovenska v Peterhofe.

JF/MK

Foto: Pixabay, Alexej Sergejev

Partneri

fintech blackmarketingovoeducationliga proti rakovinegebruder weisswustenrotSOPKKK blue1