Ako za 10 minút založiť novú s. r. o. s dátumom vzniku v roku 2019

Autor PRServis november 2018 -
Ako za 10 minút založiť novú s. r. o. s dátumom vzniku v roku 2019 Pixabay

Najlepší čas, kedy s tým začať, je koncom starého roka so zápisom do obchodného registra od 1. januára 2019.

Nasledujúci postup ukazuje, ako možno založiť novú firmu online cez internet hoci aj za 10 minút, bez starostí s byrokraciou.

Sro-čka cez internet

Nepotrebujete špeciálne počítačové znalosti, žiadny špeciálny softvér a dokonca ani nový elektronický občiansky preukaz s čipom. Stačí vám 10 minút, počítač s internetom alebo váš smartfón. Vďaka elektronickému zakladaniu získate polovičný súdny poplatok a voľné predmety podnikania (živnosti) úplne zadarmo. Môžete tak ušetriť aj stovky eur. To je sľub portálu SroOnline, ktorý za poplatok ponúka rýchle založenie spoločnosti.

Začnite s overením dostupnosti obchodného mena

Ak sa rozhodnete využiť túto službu, bude všetko prebiehať online v piatich jednoduchých krokoch. V prvom kroku zadáte navrhovaný názov obchodného mena vašej novej spoločnosti. Musí byť odlišné od obchodného mena existujúcej spoločnosti. Posudzuje sa iba kmeň obchodného mena, bez prívlastku právnej formy podnikania – s. r. o., a. s. a pod. Na odlíšenie rovnako nestačí iná veľkosť písmen. Všetky tieto otázky totožnosti obchodných mien overí portál automaticky za vás. V prvom kroku je potrebné zadať aj kontaktné údaje na účely ďalšej komunikácie.

Krok 2: Sídlo s. r. o.

V kroku č. 2 uvediete informácie o adrese sídla novej firmy. Vybrať si môžete medzi vlastnou adresou sídla alebo virtuálnym sídlom (za ďalší poplatok) na niektorej z ponúknutých lukratívnych adries v Bratislave, Žiline alebo Košiciach. V prípade zvolenia vlastnej adresy budú potrebné údaje osoby, ktorá vám ako vlastník nehnuteľnosti udelí súhlas so zápisom nehnuteľnosti ako sídla s. r. o. do obchodného registra.

Krok 3: Základné imanie, spoločník, konateľ

V treťom kroku je potrebné zadať údaje o základnom imaní spoločnosti, spoločníkovi (zakladateľovi) a konateľovi. Minimálne základné imanie pre s. r. o. je 5 000 eur, ale založiť spoločnosť je možné aj bez výpisu z účtu, a teda bez vkladu na účet. K tomu budete potrebovať písomné vyhlásenie správcu vkladu, ktoré vám portál vygeneruje automaticky. Kliknutím na tlačidlo „vložiť nového zakladateľa“ zadáte údaje nového spoločníka, ktorý je obvykle aj konateľom. Spoločnosť s ručením obmedzeným (s. r. o.) môže založiť aj jedna fyzická osoba, ktorá môže byť spoločníkom aj konateľom zároveň.

Krok 4: Predmety podnikania či živnosti

V predposlednom kroku si na základe zadaných kľúčových slov vyhľadáte predmety podnikania vašej novej firmy. Najčastejšie pôjde o voľné živnosti, ale nezriedka predmety podnikania tvoria aj regulované činnosti, medzi ktoré radíme tzv. remeselné alebo viazané živnosti. Zatiaľ čo voľné živnosti si nevyžadujú žiadnu odbornú spôsobilosť, pri remeselných/viazaných živnostiach sa vždy preukazuje odborná spôsobilosť zodpovedného zástupcu.

V cene založenia s. r. o. online máte neobmedzený počet voľných predmetov podnikania (živností). Pritom priamo na živnostenskom úrade by ste pri papierovom podaní zaplatili za každú jednu voľnú živnosť 5 eur.

Posledný krok: Kontrola údajov a podpis dokumentov

V poslednom kroku si skontrolujete zadané údaje a ak všetko sedí, odošlete požiadavku na zakladanie spoločnosti portálu. Na email vám zašlú údaje k úhrade poplatkov. Po úspešnom spárovaní platby vám portál automaticky vygeneruje zakladateľské dokumenty. Listiny bude potrebné úradne overiť. Ak máte kvalifikovaný elektronický podpis, úradne overenie vykonať nemusíte. Po doručení dokumentov portálu ďalšiu administratívu vybavia jeho pracovníci za vás. Proces registrácie s. r. o. na úradoch trvá približne 10 až 12 pracovných dní.

Začať teraz alebo po Novom roku?

Možno práve zvažujete, či je lepší čas na otvorenie s. r. o. teraz alebo až v novom roku. Pokiaľ vám biznis nesúri, môžete vykonať zápis do obchodného registra od 1. januára 2019. Úvodné kroky založenia spoločnosti by ste však mali vykonať v predstihu, pretože úrady postupujú svojim tempom. Začať môžete hneď, ale zápis do obchodného registra si viete určiť k ľubovoľnému dátumu. Ak, naopak, uvažujete o zrušení podnikania, likvidácia firiem je vhodnejšia do konca aktuálneho účtovného obdobia.

PRServis

Partneri

fintech blackmarketingovoeducationliga proti rakovinegebruder weisswustenrotSOPKKK blue1