Zimné obutie auta má v Európe rozdielne pravidlá

Autor Tomáš Stupavský december 2018 -
Zimné obutie auta má v Európe rozdielne pravidlá Continental

V európskych krajinách, žiaľ, neplatí jednotná legislatíva upravujúca použitie zimných pneumatík. Bez správneho obutia by vám mohla hroziť aj vysoká pokuta.

Na Slovensku platí, že ak sa na vozovke nachádza súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza, vodič motorového vozidla kategórie M1 alebo N1 môže také vozidlo použiť v cestnej premávke, len ak je na všetkých nápravách vybavené zimnými pneumatikami s hĺbkou dezénu minimálne 3 mm.

„Počas zimných mesiacov nebývajú na Slovensku vozovky vždy pokryté snehom či ľadom. Ľudia preto s výmenou pneumatík otáľajú, čo nie je dobré riešenie. Na zimné pneumatiky odporúčame prezúvať v čase, keď teploty dlhodobo neprekračujú 7 °C,“ hovorí Aleš Langer z oddelenia Zákazníckeho servisu Barum Continental, s. r. o. „Zimná pneumatika má odlišné zloženie a je konštruovaná na jazdu v nižších teplotách, kedy má lepšie jazdné vlastnosti a kratšiu brzdnú dráhu ako pneumatika letná," vysvetľuje.

Zimné pneumatiky v zahraničných destináciách

Najčastejšie navštevovanou destináciou slovenských motoristov pre zimnú dovolenku zostáva Rakúsko. Tu je zimné obutie vozidla povinné od 1. novembra do 15. apríla a rovnako ako u nás záleží na vonkajších podmienkach alebo dopravnom značení.

Druhou najpopulárnejšou lokalitou, kam Slováci vyrážajú za zimnými radovánkami, je Taliansko. Tu sa nariadenie ohľadom použitia zimných pneumatík líši podľa regiónu. V oblasti Val d'Aosta na švajčiarsko-francúzskych hraniciach sú zimné plášte povinné od 15. októbra do 15. apríla. V ostatných regiónoch sa začína sezóna 1. novembra. Zimné plášte musia mať vzorku s hĺbkou minimálne 4 milimetre, čo platí aj mimo zimného obdobia. Nie je teda možné v lete „dojazďovať“ zimné pneumatiky na 1,6 mm, ako to zvyknú robiť niektorí slovenskí vodiči.

Pozor si dajte od tohto roku v Nemecku, kde platia nové pravidlá značenia pneumatík. Ich použitie je rovnako ako u nás povinné, nestačí však mať plášte označené M + S (Mud + Snow). Pneumatiky musia byť po novom označené tzv. Alpským symbolom – snehovej vločky v horskom masíve. Táto povinnosť platí pri pneumatikách vyrobených v roku 2018 a novších. Vek pneumatík si ľahko overíte podľa štvormiestnej koncovky tzv. DOT kódu na bočnici plášťa.

Continental Alpsky symbol

Viete, že? Najväčšiu hĺbku dezénu pri zimných pneumatikách potrebujete na Ukrajine: minimálne šesť milimetrov. Rovnakú hodnotu vzorky potrebujete aj v Macedónsku pri jazde vo vozidle s pohonom všetkých štyroch kolies.

Pri kontrole pneumatík nezabudnite tiež na tlak. V nedávnom prieskume spoločnosti Continental viac ako 63 % vodičov priznalo, že tlak pneumatík nekontrolujú vôbec alebo len náhodne. Pritom správne nahustenie je veľmi dôležité, obzvlášť pred dlhou cestou.

„Na nesprávne nahustených pneumatikách sa vozidlo horšie ovláda a má dlhšiu brzdnú dráhu. Navyše sa nesprávny tlak prejavuje aj na spotrebe, ktorá sa v dôsledku vyššieho valivého odporu výrazne dvíha," dopĺňa Aleš Langer.

Zimná výbava vozidla

Pneumatikami sa zimné obdobie len začína a je dobré auto doplniť aj o ďalšiu výbavu. Medzi to najdôležitejšie patria snehové reťaze. Podobne ako na Slovensku i v zahraničí je ich použitie na označených úsekoch povinné. V horských oblastiach v Rakúsku, vo Švajčiarsku, vo Francúzsku a v Taliansku sa bez nich prakticky nezaobídete. Ak vojdete na vozovku bez snehových reťazí v úseku, kde sú povinné, vystavujete sa riziku vysokej pokuty. Tá môže hroziť aj v prípade použitia tekutých snehových reťazí, ktoré nie sú v niektorých krajinách tolerované.

„Snehové reťaze si zaobstarajte podľa rozmeru pneumatík a typu pohonu, pretože musia byť nasadené na kolesách hnacej nápravy. Pri voľbe zlého rozmeru reťazí sa môže stať, že nebudete mať dostatočný záber a zapadnete. Uvoľnená reťaz môže tiež poškodiť koleso alebo automobil," varuje Aleš Langer.

Úplnú nutnosť predstavuje použitie nemrznúcej zmesi do ostrekovačov, ktorá je napríklad v Nemecku v zimných mesiacoch aj súčasťou povinnej výbavy. Pribaľte si škrabku a metlu, pretože ako u nás, tak aj v niektorých okolitých štátoch hrozí pokuta, ak na cestu vyjdete so snehovou „čapicou“ na svojom vozidle. Hodí sa vám aj rozmrazovač na zamrznuté zámky a gumové tesnenia. Zabaľte si tiež dostatočný počet reflexných viest, pretože napríklad v Poľsku a vo Francúzsku sú povinné pre každého cestujúceho vo vozidle.

Tomáš Stupavský, AMI Communications

Zdroj informácií o zahraničných predpisoch: ÚAMK SR

Continental Zimne pneumatiky 2

Partneri

fintech blackmarketingovoeducationliga proti rakovinegebruder weisswustenrotSOPKKK blue1