Vincentka je ultraminerálka, treba ju piť s rozvahou

Autor Paperlife február 2019 -
Vincentka je ultraminerálka, treba ju piť s rozvahou Vincentka

Táto liečivá voda z Luhačovíc je vysoko mineralizovaná, hypotonická a má vysoký obsah sodíka, preto jej konzumácia podlieha určitým odporúčaniam. Správne užívanie však zvyšuje jej účinnosť.

Jan Šumšal, riaditeľ spoločnosti Vincentka, a. s., hovorí: ,,Na rozdiel od bežných minerálnych vôd je Vincentka vodou liečivou, čiže má obsah minerálnych látok vyšší ako 2 000 miligramov na liter. Konkrétne v prípade Vincentky je to cca 9 500 mg/l. Pri dlhodobom užívaní odporúčame konzultovať jej konzumáciu s lekárom.“ Pozor si musia dávať najmä tehotné ženy, ktoré by mali pitie takejto silnej minerálky obmedziť, hoci inhalovať ju môžu bez problémov.

„Každé z ochorení, pri ktorých je vhodná Vincentka, si vyžaduje určitý preferovaný spôsob aplikácie – môže to byť pitná liečba, inhalácia, kúpele. Okrem toho sa aj kloktá, rozprašuje sa nosovým sprejom, požíva sa na výplach a vo výrobkoch na báze tejto minerálnej vody sa aj cmúľa, čistia sa ňou zuby, zvlhčuje sliznica a rozpúšťajú hlieny,“ objasňuje J. Šumšal. Neodporúča na podľa neho na vnútorné použitie hypertonikom a pacientom so zlyhávajúcimi obličkami, s ochorením obličiek alebo opuchom dolných končatín. Pacienti so žalúdočnými vredmi by ju mali popíjať teplú.

Pomáha tráviacemu ústrojenstvu

Táto známa minerálka sa úspešne využíva najmä pri ochoreniach tráviaceho ústrojenstva – užívajú ju pacienti s ochorením žalúdka, pri dvanástnikových vredoch, chorobách čriev, žlčníka, pankreasu (slinivky brušnej) a po operáciách, pri Crohnovej chorobe atď. Pitná kúra upravuje činnosť žalúdka, čriev, pankreasu, podporuje sekréciu žlčníka. Priamo pritom ovplyvňuje sliznicu zažívacích orgánov. Pokiaľ ju pacient pije dlhodobo a pravidelne, pôsobí protizápalovo a reguluje sekréciu. Vhodná je napríklad aj na úpravu stavu žalúdočnej kyseliny po nadmernom požívaní mastných jedál. Prináša tiež úľavu po nadmernej konzumácii alkoholických nápojov a pomáha nahrádzať straty solí po fyzickej námahe a športovaní. Samozrejme, môže sa užívať aj preventívne; pije sa studená samotná alebo zmiešaná s ovocnou šťavou, môže byť v zálievke zeleninových šalátov a podobne.

Vincentka vyviera priamo v jednom z kúpeľných pavilónov na promenáde v Luhačoviciach. Jej účinky sú historicky dlho známe a osvedčené; považovali ju za akýsi „liek starých materí“. Jej účinky uznáva aj moderná medicína, preto je súčasťou liečby spomínaných ochorení v kúpeľoch Luhačovice. Fľaškovaná sa úspešne používa aj v iných zdravotníckych zariadeniach v Česku a na Slovensku a môžu si ju zaobstarať aj bežní zákazníci.

vincentka Prameň Vincentky

Pomalé a v kúpeľoch aj zážitkové pitie

Väčšina liečivých vôd je spojená s pitím z elegantných malých džbánkov s náustkom na kúpeľných kolonádach. Známe kúpeľné poháriky nie nadarmo majú taký tvar a objem, aby sa dobre držali v ruke a neboli len pekným suvenírom. Ich objem je práve vhodný na jednu pitnú dávku. Navyše, srkanie minerálky cez náustok či slamku núti pacientov k pomalej konzumácii, čo je správny spôsob jej užívania. Keď sa k tomu priráta aj pomalá chôdza na korze, máme návod, ako správne popíjať minerálku, aby jej účinky boli optimálne. Aj v domácich podmienkach sa odporúča podobne pomalá konzumácia.

Vincentka images ostatni ostatni 27

„Pri pitnej kúre sa Vincentka väčšinou podáva dvakrát denne na lačno pred raňajkami a pred večerou v dávke cca 2,5 až 3,5 dcl. Účinná pitná kúra má trvať 15 až 20 dní. Popíja sa studená alebo ohriata. Počas nasledujúcej polhodiny po kúre sa nič nekonzumuje ani nepije. Trvanie jednej kúry by malo byť 3 – 4 týždne, potom je potrebná prestávka,“ vysvetľuje J. Šumšal.

Objem vypitej minerálky by nemal prekročiť jeden liter denne, inak hrozí, že sa budú minerály hromadiť v tele – v cievach, pečení, obličkách. „Mnohí pacienti si myslia, že ak je minerálna voda liečivá, tak čím viac ju pijú, tým im bude lepšie. To je však omyl. Minerálna voda by mala tvoriť menej ako polovicu pitného denného režimu,“ upozorňuje riaditeľ spoločnosti, ktorá plní Vincentku do fliaš.

Paperlife/SK

Vincentka lahev novy vizual 636x960 795x1200 

Zdravotné problémy, pri ktorých pomáha Vincentka

Fľaškovaná:

  • ochorenia tráviaceho ústrojenstva (žalúdok, dvanástnik, žlčník, pažerák, pankreas, Crohnova choroba, poruchy trávenia a nechutenstvo...),
  • poruchy látkovej výmeny (Diabetes Mellitus 1. aj 2. typu...),
  • ochorenia dýchacích ciest (hlasivky, astma, bronchitída, dýchanie...).

V kúpeľoch:

  • ochorenia obehového ústrojenstva (vysoký krvný tlak, ochorenia tepien končatín, funkčná porucha periférnych ciev...),
  • poruchy pohybového aparátu (bolestivé ochorenie šliach, svalov, úponov, mimokĺbový reumatizmus, bolestivé syndrómy chrbtice, stavy po úrazoch, po ortopedických operáciách s kĺbovou náhradou, pri artróze...),
  • nervové ochorenia (Parkinsonová choroba...),
  • kožné choroby (ekzémy detí...),
  • onkologické ochorenia (po onkologickej operácii prsníka...).

Poznámka: Vincentka je nevhodná pre ľudí so zlyhávajúcimi obličkami, s ochorením obličiek alebo opuchom dolných končatín. V takých prípadoch sa treba poradiť s lekárom.

Partneri