Hotely očakávajú menej ako polovičné ročné tržby

Autor Tomáš Ondrčka marec 2020 -
Ilustračný obrázok: Reštaurácia v rezorte Black Stork Ilustračný obrázok: Reštaurácia v rezorte Black Stork

O prácu v cestovnom ruchu zrejme prídu desiatky tisíc ľudí; nezabráni tomu ani vládna „Prvá pomoc podnikateľom“.

Podľa prieskumov, ktoré realizovala Asociácia hotelov a reštaurácií Slovenska, očakávaný výpadok v tržbách za ubytovacie a stravovacie služby bude v porovnaní s rokom 2019 až 52%. Vo finančnom vyjadrení to znamená prepad tržieb o viac ako 566 miliónov EUR.

Priamo ohrozených je tak až 63 % zamestnancov v ubytovacích a stravovacích službách, čo znamená takmer 68-tisíc ľudí.

Zatvorené budú ešte dlhé týždne

Zatvorenie hotelov a reštaurácií nariadením vlády v praxi znamená, že 100 % ubytovacích zariadení a viac ako 90 % stravovacích zariadení nemá žiadne príjmy. Očakáva sa, že tieto opatrenia proti šíreniu nákazy potrvajú, vzhľadom na nepriaznivý vývoj šírenia ochorenia, ešte niekoľko týždňov.

V opatreniach, ktoré predostrela vládna koalícia, chýbajú konkrétne náležitosti a spôsoby ich uplatňovania, na základe ktorých by bolo možné určiť, do akej miery pomôžu sektoru cestovného ruchu.

Výpadok tržieb v službách cestovného ruchu sa totiž nedá nahradiť. V tomto prípade nie je možné tvrdiť, že pôjde o odloženú spotrebu.

Hotely a reštaurácie predávajú služby, ktoré nemajú komu poskytovať. Nemožno očakávať, že po skončení opatrení budú ľudia vo zvýšenej miere využívať služby reštaurácií, hotelov či iných služieb cestovného ruchu. Práve naopak, očakáva sa pomalý nábeh dopytu.

Aj po uvoľnení sa očakáva menší dopyt

Asociácia hotelov a reštaurácií Slovenska predpokladá, že v tomto roku zaznamenáme pokles dopytu zo strany domácich návštevníkov o 50 % a v prípade zahraničných návštevníkov o takmer 60 %.

V porovnaní s rokom 2019 to bude predstavovať pokles o takmer 9,5 milióny prenocovaní.

Ak budú opatrenia kvôli nákaze pokračovať dlhšie ako dva mesiace, a nebudú prijaté opatrenia na naštartovanie dopytu, vývoj zamestnanosti v cestovnom ruchu, najmä v hoteloch a reštauráciách, bude neudržateľný a nebude sa dať vyhnúť prepúšťaniu.

Tomáš Ondrčka, prezident AHRS

(Text pôvodného vyhlásenia je skrátený; titulky a perex pridala redakcia)

 

Súvisiace témy:

Tvrdý dopad koronavírusu na biznis: Potrvá to možno pol roka, myslia si svetoví topmanažéri

Koronavírus a biznis: Vplyv situácie na dodávateľsko-odberateľské vzťahy a právny pohľad

Rekordná sezóna potešila hotely, chceli by však menej regulácií

 

Partneri