Coca-Cola podporuje gastroprevádzky darovaním vybavenia a nápojmi zadarmo

Autor Zlatica Baltazarovičová august 2020 -
Coca-Cola podporuje gastroprevádzky darovaním vybavenia a nápojmi zadarmo Pixabay

Spoločnosť sa rozhodla produktmi a extra reklamou podporiť hotely, kaviarne a reštaurácie pri obnovovaní ich prevádzky v časoch pandémie Covidu-19.

Segment HORECA tvorí 40 percent obratu tohto globálneho nápojového výrobcu na Slovensku a v Českej republike. Zároveň patrí k najciteľnejšie zasiahnutým podnikateľským segmentom.

„Posledné mesiace boli ťažké pre ľudí i pre podnikanie. Kým sme ako Coca-Cola boli schopní udržať prevádzku vrátane opatrení na zaistenie bezpečnosti zamestnancov, je zrejmé, že niektorí z našich kľúčových zákazníkov neboli v tak šťastnom postavení. Preto chceme pomôcť našim maloobchodným partnerom, ktorí po vynútenej pauze znovu otvorili – a to najmä hotelom, kaviarňam a reštauráciám,“ vysvetľuje riaditeľ spoločnosti The Coca-Cola Company pre Slovensko Pawel Ozierski.

Na Slovensku reprezentujú značku spoločnosti The Coca-Cola Company ČR a SR a Coca-Cola HBC Česko a Slovensko, ktoré pôsobia v obidvoch republikách. Časť nimi poskytnutých údajov sa teda vzťahuje na oba trhy spoločne.

Dve tretiny zatvorili

Počas karantény v marci a apríli bolo na Slovensku a v Česku zatvorených 62 % prevádzok v segmente HORECA a prakticky všetky hotely, kaviarne a reštaurácie. Legislatívne opatrenia spôsobili celému segmentu na Slovensku prepad príjmov až o jednu štvrtinu v období marca až júna.

Dnes je síce 94 percent podnikov (ČR + SR) opäť v prevádzke, ale reštauratéri v priemere dosahujú len polovičný obrat a stále sa stretávajú s neistotou i nedostatkom zahraničných turistov.

Aj preto spustila Coca-Cola kampaň s názvom Open Like Never Before/Otvorené ako nikdy predtým. Jej prostredníctvom vyzýva zákazníkov, že hoci už všetko nebude ako predtým, môžu svojou návštevou pomôcť reštauratérom a pokúsiť sa urobiť svet skromnejším i lepším.

Jedna kola zadarmo a dizajnový nábytok

Coca-Cola počas prvého týždňa v auguste prišla s akčnou ponukou „Táto Coca-Cola je na nás“, keď zákazníci vo vybraných reštauráciách mohli získať nápoj Coca-Cola zdarma. Bezplatne dodala nápoje do 5 000 prevádzok, sety nábytku do 1 200 barov i reštaurácií (ČR 800 a SR 400) a vybavila podniky takmer 2 000 sadami ďalších doplnkov (1 300 + 700).

Pritom sa okrem iného spojila s brnianskymi architektmi z projektu Gastro žije! a vybrané reštaurácie (v Bratislave reštauráciu Dunajský pivovar, v Prahe reštauráciu Parčík na Proseku) vybavila dizajnovým originálnym Stoolky nábytkom, ktorý bol navrhnutý z ekologických materiálov práve v čase pandémie.

Cola pivovarDizajnové Stoolky pred lodnou reštauráciou Dunajský pivovar

„Potešilo nás, že si Coca-Cola všimla našu iniciatívu Gastro žije!, ktorej cieľom bolo čo najrýchlejšie otvorenie gastro prevádzok a zmiernenie dopadov koronakrízy na ich prevádzkovateľov,“ komentuje Václav Kocián, spoluautor konceptov Gastro žije! a Stoolky. „Sme radi, že sme mohli aspoň takto prispieť k oživeniu HORECA segmentu,“ dodáva.

Pomoc s reklamou

Dôležitou súčasťou pomoci sú tiež investície do online i offline reklamy pre jednotlivé prevádzkarne grátis a na mieru pomocou aplikácie Ad Generator, plagátov a billboardov.

Vybavenie pomôže barom a reštauráciám v momente, keď na to samy nemajú dostatok prostriedkov a prichádza v čase, keď zákazníci dbajú o svoje zdravie a uprednostňujú posedenie vonku. Investície do reklamy prinesú zviditeľnenie reštaurácií v  mieste ich pôsobenia smerom k zákazníkom,“ dodáva Mária Kolarovská, obchodná riaditeľka pre Slovensko, Coca-Cola HBC Česko a Slovensko.

V rámci iniciatívy Open Like Never Before/Otvorené ako nikdy predtým investovala Coca-Cola celkom 2,4 milióna eur v Česku a na Slovensku. Ďalšieho pol milióna eur zamierilo do podpory reklamy v kinách a televízii.

Samotná spoločnosť však tiež čelila niekoľkým problémom a výzvam. Z dôvodu pandémie musela byť v apríli dočasne pozastavená všetka plánovaná marketingová činnosť a zdroje boli presmerované tým najpotrebnejším v prvej línii, vrátane Slovenského a Českého červeného kríža. V súčasnosti už Coca-Cola podporuje svojich najviac postihnutých maloobchodných partnerov.

O skupine Coca-Cola

The Coca-Cola Company je najväčším výrobcom nápojov na svete, ktorý svojim spotrebiteľom vo viac ako 200 krajinách ponúka cez 500 značiek perlivých i neperlivých nápojov.

Coca‑Cola HBC Česko a Slovensko je členom skupiny Coca‑Cola HBC, jedného z troch najväčších producentov značkových nápojov spoločnosti The Coca‑Cola Company na svete. Coca‑Cola HBC pôsobí v 28 krajinách Európy, Ázie a Afriky a ponúka nápoje viac ako 600 miliónom spotrebiteľov. Centrála tejto skupiny je vo Švajčiarsku a jej akcie sú obchodované na burzách v Londýne, New Yorku a Aténach. Prevádzkuje výrobný závod v Prahe-Kyjoch a rad obchodných a distribučných centier.

Coca-Cola ponúka na Slovensku a v Česku kompletné portfólio nealkoholických nápojov. V úspešnom minulom roku zaznamenala zisk vo výške 14,6 miliónov eur. Zároveň realizovala ambiciózne akvizície závodu Natura v Tepliciach nad Metují na miestnej úrovni a reťazca Costa Coffee na globálnej úrovni.

Zlatica Baltazarovičová, Bison & Rose

 

Ďalšie články k téme:

Slováci pre koronavírus míňajú menej na cestovanie, oblečenie a v reštauráciách

Prazdroj podporuje reštauračné prevádzky a organizuje pre ne crowdfundingovú pomoc

Partneri