Libertas – prvý česko-slovenský dokumentárny film o kryptomenách

Autor Mirka Slováková január 2021 -

Film objasňuje problematiku kryptomien a zároveň prostredníctvom autentických výpovedí predstavuje ľudí, ktorí sa jej v našich končinách aktívne venujú.

Celovečerný dokumentárny film Libertas je sondou do sveta kryptotechnológií na Slovensku a v Česku. Pomocou príbehov inovátorov, experimentátorov, úspešných podnikateľov, vzdelancov a tiež výpovedí skeptikov, predstaviteľov štátnych a finančných inštitúcií, ekonómov či vedcov, sa snaží objasniť tému kryptomien, blockchainu, finančného systému a digitálnej slobody bežným ľuďom.

Hľadá odpovede na otázky, ako tieto technológie fungujú, aké výhody prinášajú, aké môže mať ich plošné rozšírenie dopad pre spoločnosť a jednotlivcov, a prečo je dôležité sa o ne zaujímať.

Problémy v spoločnosti a nekompetentnosť politikov už dlho polarizujú verejnosť. Niektorí ľudia sa rozhodli minimalizovať negatívny dopad štátu a finančných inštitúcií na svoj život pomocou kryptotechnológií. Ďalší formujú v tejto oblasti úspešné firmy a posúvajú jej vývoj dopredu. Iní sa týmto technológiám bránia. Nech je pohľad na ne akýkoľvek, jedno je zrejmé: v najbližších dekádach sa ukáže ich skutočný potenciál.

Zrozumiteľný aj pre laika

Pojem „kryptomena“ pozná dnes skoro každý. Vlastnými slovami by to mnohí opísali ako akúsi novodobú digitálnu menu či elektronické peniaze, možno by si spomenuli na Bitcoin – najznámejšieho zástupcu existujúcich kryptomien. V téme kryptomien sa však skrýva oveľa viac ako spomínané definície.

Pomôcť aj laikovi pochopiť, ako kryptomeny fungujú a prečo rastie ich dôležitosť, chce prvý slovenský celovečerný dokument Libertas. Má ambíciu vyvolať v divákovi túžbu zistiť a pochopiť o tejto pre mnohých záhadnej oblasti oveľa viac.

Prvotnú ideu filmu o kryptomenách dostala partia filmárov ešte v roku 2017, keď sa ku kryptomenám prvýkrát dostali bližšie – a čím hlbšie chápali ich fungovanie, o to viac túžili vysvetliť dôležitosť a revolučnosť tejto technológie širšej verejnosti.

Hovorí Boris Vereš, režisér filmu Libertas: „Po čase sme zistili, že na Slovensku a v Čechách máme veľmi silnú a celosvetovo významnú komunitu nadšencov kryptomien, ktorí sa tejto téme venujú naozaj do hĺbky, v podstate už od vzniku Bitcoinu. Tak sa zrodil nápad natočiť film, ktorý by objasnil problematiku kryptomien, a zároveň prostredníctvom autentických výpovedí predstavil ľudí, ktorí sa jej v našich končinách aktívne venujú.“

Tvorcovia koncipovali film od počiatku pre laického diváka. Dokument nechce zachádzať príliš do technických detailov, avšak ani iba prechádzať po povrchu témy. Film bol prvýkrát ohlásený na jeseň 2018, vtedy sa v rámci komunity nadšencov kryptomien zdvihla obrovská vlna záujmu a pozitívnych reakcií. Aktuálne má Libertas v záujme osloviť aj širšiu verejnosť, režisér Boris Vereš vysvetľuje: “Snažili sme sa zvoliť vhodné vyjadrovacie prostriedky, aby divákov téma oslovila a nenudila. Bolo by skvelé, ak by si film pozrelo čo najviac ľudí - možno ich nemusí najviac zaujať samotná téma kryptomien, ale nech v nich zostane rezonovať aspoň fakt, že existuje alternatíva k súčasnému finančnému systému.”

Komplikácie pre koronakrízu

Film Libertas sa natáčali jeho tvorcovia v niekoľkých fázach od roku 2017. Z nazbieraného materiálu a rozhovorov sa do dokumentu dostalo najlepších 10 %. Aj preto v roku 2019 tvorcovia vydali niekoľko plných verzií rozhovorov vo forme podcastov ako úvod do problematiky či dovysvetlenie pre tých, ktorí by po zhliadnutí mali chuť vzdelávať sa v téme ďalej.

Začiatkom roku 2020 cestovné reštrikcie a obmedzenia donútili zmeniť plány tvorcov, dátum premiéry a finálnu podobu filmu. B. Vereš opisuje situáciu: „Covid dokončenie filmu značne skomplikoval aj nám. Boli sme nútení na istý čas odložiť náš projekt bokom a riešiť skôr existenčné otázky. Na druhej strane sme si omnoho viac začali uvedomovať dôležitosť a váhu témy nášho filmu – všimli sme si, že veci, o ktorých sa vo filme rozpráva, začínajú nadobúdať reálny rozmer, a to nás hnalo vpred.“

Hľadanie respondentov

Čo sa týka odborných respondentov, ktorí sa v Libertas vyjadrujú, tvorcovia ich najskôr pracne vyhľadávali na internete, navštevovali meetupy a prednášky, kde nadviazali prvé užitočné kontakty.

Hovorí Boris Vereš: “Veľkú úlohu zohrala aj kniha The Bitcoin Standard od Saifedeana Ammousa, vďaka ktorej som pochopil, že na to, aby sme dokázali vysvetliť princíp fungovania kryptomien, potrebujeme najprv vysvetliť princípy fungovania súčasného finančného systému.” A od toho sa odvíjal aj finálny výber respondentov pre film.

Online premiéra, crowdfunding a sponzor

Premiéra filmu Libertas sa uskutočnila online na webstránke www.libertasfilm.sk 6. januára 2021. Tvorcovia kvôli aktuálnej situácii uprednostňujú online prostredie, neskôr chcú film ponúkať streamovacím platformám a televíziám či filmovým festivalom.

Zaujímavosťou je, že film bol sčasti financovaný aj príspevkami dobrovoľníkov, no nie v bežných peniazoch, ale práve prostredníctvom kryptomien. Hovorí Boris Vereš: „Hneď na začiatku tvorby filmu sme sa v duchu témy rozhodli, že pôjdeme trochu inou cestou ako je bežné. Chceli sme skúsiť vytvoriť film bez akejkoľvek štátnej podpory a iba prostredníctvom kryptomien, čo sa ukázalo aj ako požehnanie, aj kliatba – náš cieľ sme ani zďaleka nenaplnili. Prostriedky od nadšencov z krypto komunity nám ale pomohli natočiť, čo sme potrebovali.“

Napokon projektu pomohol aj sponzor. „Po nakrútení filmu nám ale bolo jasné, že ho bez ďalšej finančnej podpory nedokončíme. Som veľmi rád, že sa nám podarilo nájsť sponzora – firmu General Bytes, ktorá nás štedro podporila a umožnila nám film dokončiť,“ konštatuje režisér.

Mirka Slováková, PR manažérka projektu

 

O filme Libertas

  • žáner: celovečerný dokumentárny film
  • dĺžka: 63 minút
  • námet, scenár, réžia: Boris Vereš
  • kamera: Lukáš Teren
  • strih: Boris Vereš, Slavomír Kralovič
  • zvuk: Boris Vereš
  • hudba: Boris Vereš, Michal Džadoň
  • produkcia: Slavomír Kralovič
  • producenti: Slavomír Kralovič, Boris Vereš
  • premiéra: 6. 1. 2021

Libertas

 

Multimédiá

Partneri