VIDEO Prognostik: Slovensko bude potrebovať takých migrantov, ktorí chcú pracovať a integrovať sa

Autor JF január 2018 -

Slovensko starne a v roku 2050 mu možno bude chýbať až milión (!) produktívnych ľudí. Ako by sa to dalo riešiť, načrtol prognostik Boris Vaňo.

Riešením by bola migrácia – ale výberová; striktne podľa potrieb trhu práce, vyjadril sa tento prognostik z omštitútu Infostat. „Migrácia je najväčšia neznáma v budúcom populačnom vývoji Slovenska, pretože je ovplyvňovaná mnohými faktormi, ktoré nemajú demografickú podstatu,“ konštatoval prognostik z inštitútu Infostat. Takými faktormi sú podľa neho najmä „výrazné politické rozhodnutia, spoločenská klíma a potreby ekonomiky“. Pre migráciu sú na Slovensku vytvorené predpoklady z hľadiska trhu práce, ktorý pociťuje nedostatok pracovných síl. „Kde by migranti mohli byť jedným – zdôrazňujem, nie jediným, ale jedným – zo zdrojov, ako znížiť nedostatok pracovných síl v niektorých profesiách,“ povedal B. Vaňo v rozhovore.

„Takže si myslím, že je dôležité, aby sa spoločnosť venovala migrácii aj na úrovni nejakej premyslenej migračnej politiky, ktorá by zadefinovala potreby a záujmy krajiny – predovšetkým vzhľadom na trh práce... a ktorá by dokázala potrebných cudzincov pritiahnuť. A nielen pritiahnuť, ale aj integrovať,“ upozornil prognostik. „Mali by sme si zadefinovať skupiny ľudí, ktorých budeme potrebovať, a na takých sa zamerať. Samozrejme, čím tí ľudia budú ľahšie integrovateľní do spoločnosti – to znamená celým fungovaním od jazyka až po prispôsobenie sa zvyklostiam, ktoré tu máme -- tým je ten proces jednoduchší,“ dodal. 

Multimédiá

Youtube/Netky

Partneri