Ako sa darí na Slovensku a v Európe odvetviu fintech? Odpovede hľadal Fin.Techsummit 2018

Autor JF november 2018 -

Networking s uznávanými odborníkmi z oblasti IT, financií, investovania či aplikovanej psychológie sa uskutočnil v Bratislave.

O svoje názory a strategické informácie sa na konferencii Fin.Techsummit 2018 delili aj zástupcovia inštitúcií verejnej správy vrátane Ministerstva financií SR a Európskeho parlamentu. Príspevky expertov a „decision makerov“ doplnili diskusie o prepojení technológií a finančníctva, dnes čoraz viac digitalizovaného. Dopyt tohto odvetvia po nových proklientskych riešeniach oslovuje rozsiahlu komunitu inovatívnych technologických firiem vrátane startupov, ktoré prinášajú cenné (a cenené) nápady a invenciu.

Ako to v skutočnosti vyzerá v odvetví fintech u nás a v Európe? Analýzy vypovedajú, že Slovensko často patrilo k „prvolezcom“ v nasadzovaní vyspelých platobných technológií, avšak EÚ ako celok sa náskokom pred ostatným svetom pýšiť nemôže. Skôr naopak. „Žiaľ, Európska únia nie je globálnym lídrom v poskytovaní fintech služieb,“ uviedol v pozdrave pre Fin.Techsummit europoslanec Ivan Štefanec. Odvoláva sa pritom na porovnanie s USA, Čínou, Indiou a Japonskom. Európske fintech spoločnosti majú v priemere menej zamestnancov a existujú kratšie ako ich zámorskí konkurenti. Dôvod? Chýba tu skutočný jednotný trh. Potom majú aj malé firmy problémy s hľadaním príležitostí a dôverou investorov.

Vedeli ste, že medzi bankami v jednotlivých krajinách Európy sú až prekvapivé rozdiely v zavádzaní fintech nástrojov? Zistil to nedávny prieskum spoločnosti Deloitte. Niekde ponúkajú základné elektronické služby, kým inde sa digitálni lídri už vyzbrojujú pre budúcnosť. „Trhový tlak v niektorých krajinách dohnal banky k dosiahnutiu digitálnej vyspelosti, ktorá výrazne prevyšuje aktuálne očakávania či potreby klientov. Banky investovali do svojej budúcej konkurencieschopnosti, veriac, že preferencie klientov ich dobehnú,“ uvádza sa v analýze. To nadobudne nový význam po implementácii smernice PSD 2, ktorá odstráni národné bariéry medzi bankami a tie budú môcť voľne vstupovať na iné trhy EÚ.

Umelá inteligencia sa v tomto konkurenčnom boji ukazuje byť veľmi silnou zbraňou a má významné miesto aj v programe Fin.Techsummitu 2018. Je jej venovaná sekcia s názvom Robotizácia finančného sektora a aj tohtoročná téma tradičného Hackathonu, ktorého náplňou bolo navrhnúť užívateľsky prívetivé rozhranie webovej aplikácie na komunikáciu s klientom. Jedným slovom – chatbota.

A čo na to všetko hovorí naša vláda? Na Fin.Techsummite 2018 ako jej reprezentant vystúpil expert Ministerstva financií SR, riaditeľ odboru bankovníctva sekcie finančného trhu Martin Peter. „Ministerstvo financií to s podporou finančných inovácií myslí vážne. Aj preto sme tento rok založili Centrum pre finančné inovácie,“ uviedol. „Máme za sebou desiatky stretnutí s odborníkmi a účastníkmi trhu k  témam fintech, špecifickým výzvam ako platobné služby, API, crowdfunding, blockchain, tokenizácia aktív alebo non-face-to-face identifikácia. Výsledkom diskusií je prehľadný plán cieľov, ktoré chceme dosiahnuť,“ dodal M. Peter.

Tohtoročný druhý ročník konferencie Fin.Techsummit sa uskutočnil 14. novembra v hoteli Park Inn by Radisson Danube v Bratislave. Prebiehal v dvoch streamoch - Automatizácia finančného trhu a Regulátori budúcnosti vs. inovácie. Súčasťou podujatia bol aj B2B matching.

Účastníci na tomto podujatí tradične oceňujú najmä otvorený charakter odborných diskusií a skvelý networking medzi špecialistami z celého spektra aktivít v segmentoch financií aj informačných technológií. „Považujeme za hlavný cieľ Fin.Techsummitu umožniť priamu komunikáciu všetkých zainteresovaných strán a prepojiť konzervatívny svet tradičných finančných inštitúcií a fintech start-upov. Myslíme si, že banky a iné podobné korporácie budú čoraz viac outsourcovať mnohé služby práve od nových dynamických spoločností a preto je potrebné ich čo najskôr prepojiť,“ uviedol k tomu Davy Čajko, generálny riaditeľ spoločnosti Future Proof, ktorá Fin.Techsummit organizuje.

JF

Prečítajte si k téme:

Fin.Techsummit 2018: V Bratislave sa opäť chystá interakcia sveta financií, IT a startupov

Hackathon na Fin.Techsummite 2018: Kto si trúfne vytvoriť chatbota pre banku?

FinTech na Slovensku je prekvapivo silný

Internetové bankovníctvo vystrieda mobil, predpovedá mBank

Banky čelia statočne technologickej smršti

fintechsummit banner

Partneri

fintech blackmarketingovoeducationliga proti rakovinegebruder weisswustenrotSOPKKK blue1