Priemerná mzda na Slovensku prekročila hranicu 1 000 eur

Autor Nikola Richterová január 2019 -
Priemerná mzda na Slovensku prekročila hranicu 1 000 eur Pixabay

Čísla na výplatných páskach narástli medziročne v priemere o 55 eur v hrubom, ukázala analýza portálu Platy.sk. Štvrtina Slovákov má plat nad 1 251 eur.

Priemerný základný plat bol v roku 2018 po prvý raz vyšší ako 1 000 eur a dosiahol sumu 1 035 €. Mzdy Slovákom rástli o čosi pomalšie, ako v roku 2017, aj tak však išlo o druhý najvyšší rast za dlhé obdobie. Priemerná mesačná základná mzda v roku 2018 narástla oproti roku 2017 o 5,6 percenta.

Vývoj priemerného základného platu na Slovenskugraf platy 1

Rozdelenie Slovákov do jednotlivých platových skupín prezrádza, že každý desiaty zarába mesačne menej ako 605 €, štvrtina menej ako 744 €, polovica je pod 948 € a napokon, viac ako 1 251 € mesačne dostáva štvrtina a nad 1 648 € je desatina zarábajúcich Slovákov.

Platy rástli medziročne najviac v Trenčianskom a Žilinskom kraji, kde v oboch prípadoch narástla priemerná základná mzda o 6,9 percenta. Najmenej rástli výplaty v Prešovskom kraji, ktorý má zároveň najnižšiu priemernú mzdu na Slovensku.

Základné platy podľa krajov

graf platy mapa v1

 

Aj bližšie porovnanie zamestnancov v Bratislavskom a Prešovskom kraji ukazuje platovú priepasť. Kým základný plat do 650 eur v hrubom majú v bratislavskom regióne iba zhruba 3 percentá ľudí, na severovýchodnom Slovensku takmer štvrtina. Ak sa pozrieme na počet ľudí s hrubým platom nad 2 000 eur, v Bratislavskom kraji sa k takémuto číslu na výplatnej páske dostane viac ako desatina zamestnancov., kým v prešovskom regióne sú iba necelé dve percentá.

Keď sa pozrieme na najlepšie platené zamestnania mimo vrcholového manažmentu, nie je veľkým prekvapením, že na prvom mieste je IT brandža. Priemerný základný plat IT architekta je 2 889 eur v hrubom, čo je a ž o 179 % viac ako celoslovenská priemerná mzda. Na chvoste odmeňovania je zamestnanie upratovačky s 515 € v hrubom, nasledované pomocnými silami v kuchyni a povolaniami poštový doručovateľ, opatrovateľ a osobný asistent či sanitár.

TOP 5 najlepšie platených zamestnaní

graf platy 3 Pozn.: Čísla za rok 2018; neberú sa do úvahy manažérske pozície.

Nikola Richterová, Profesia

 

Štatistické rozdelenie miezd na Slovensku v roku 2018

 graf platy 4

Partneri

fintech blackmarketingovoeducationliga proti rakovinegebruder weisswustenrotSOPKKK blue1