Slovenské obrnené vozidlo Gerlach chce ponúknuť nový stupeň komfortu pre posádku

Autor Tomáš Kurtanský február 2019 -
Gerlach pri skúškach v teréne a testoch hlučnosti Gerlach pri skúškach v teréne a testoch hlučnosti

Popri všestrannom zaistení fyzickej bezpečnosti je pri plnení bojových aj nebojových misií veľmi dôležitý aj celkový komfort posádky vozidla vrátane potlačenia hluku.

Vlastnosti obrnených vozidiel sa zvyčajne posudzujú podľa úrovne ich odolnosti, mobility a ochrany pred vonkajšími útokmi. Pri konštrukcii vozidiel novej generácie je však rovnako dôležitý komfort posádky, ktorý okrem iného závisí aj od úrovne hluku a vibrácií prenášaných do kabíny. Úlohou vývojárov je preto zabezpečiť, aby tieto rušivé vplyvy boli čo najmenšie.

Pre čo najlepšiu komunikáciu v akcii

Charakter bojových operácií sa v posledných rokoch výrazne zmenil. V nových podmienkach sa stále zvyšuje nárok na technologické a komunikačné prostriedky. Dobré spojenie s veliteľstvom a zreteľne prijatá správa z interkomu môže rozhodovať o úspechu misie. Vo vypätých krízových situáciách je dôležitá aj nerušená a efektívna komunikácia medzi členmi posádky navzájom.

Všeobecne pritom platí, že obrnené vozidlá generujú v porovnaní s civilnými vozidlami vyššie úrovne hluku a vibrácií, čo môže byť pre plynulú komunikáciu a rozhodovanie rušivé. Ako vysvetľuje manažér projektu Gerlach Pavel Bušta, vysoká hladina hluku a vibrácií môže spôsobovať únavu a znižovať reakčný čas členov posádky v tých najkritickejších situáciách. Pri hraničných hodnotách alebo dlhodobom vystavení týmto vplyvom riskuje posádka aj zdravotné problémy.

Pri vývoji vozidiel je preto potrebné hľadať spôsoby, ako tieto vplyvy minimalizovať. Už vo fáze návrhu treba vyhodnocovať dostupné poznatky a inovácie v tejto oblasti a následne hľadať cesty, ako ich aplikovať v danom vozidle.

Projekt Gerlach: Komplexný prístup k odhlučneniu

„Počnúc konštrukčnými prvkami náprav, pohonnej sústavy, až po riešenie sedadiel a ďalších detailov v kabíne, všetko je podriadené cieľu získať čo najlepšie podmienky pre členov posádky,“ opisuje P. Bušta na príklade vývoja vozidla Gerlach. Toto vozidlo je okrem iného vybavené špeciálnymi materiálmi pohlcujúcimi hluk a vibrácie, ako i systémami s aktívnym rušením týchto vplyvov.

Vývojársky tím spoločnosti Zetor Engineering Slovakia, a.s. chce však tieto parametre ďalej zlepšovať. Za týmto účelom začal spoluprácu so spoločnosťou Siemens, ktorá disponuje rozsiahlym know-how a skúsenosťami v oblasti akustických meraní. V rámci projektu sa zrealizovali merania špeciálnou tzv. zvukovou kamerou. „Tieto merania nám pomôžu s vysokou presnosťou spracovať tzv. akustickú mapu. Vďaka tomu následne vieme zdroje zvukov efektívne monitorovať a pracovať na ich eliminácii,“ vysvetľuje P. Bušta s tým, že cieľom je dosiahnuť najlepšie parametre v kategórii taktických obrnených vozidiel.

rsz 8Zariadenie na meranie priestorového rozloženia hluku v kabíne (vľavo) počas testov

Obrnené vozidlo novej generácie

Gerlach predstavuje taktické obrnené vozidlo novej generácie. Pri jeho vývoji boli zohľadnené najnovšie technické a konštrukčné požiadavky na vozidlo 21. storočia, ako aj reálne skúsenosti z vojenských konfliktov. Koncept je unikátny vďaka vysokej bezpečnosti, agilite a univerzálnosti.

Pri skúškach vo Vojenskom technickom a skúšobnom Ústave Záhorie a vo Vojenskom technickom ústave pozemného vojska vo Vyškove (ČR) preukázal Gerlach nadštandardné schopnosti v teréne. Vozidlo zdolalo terénny schod s výškou 500 mm a prekonalo zákop so šírkou jedného metra. Pri prekonávaní oboch prekážok malo záťaž 6 x 120 kg, ktorá simulovala hmotnosť 6-člennej posádky s plným vybavením, a 1 000-kilogramový náklad v zadnom cargo priestore oddelenom od kabíny pre posádku.

V ďalších záťažových testoch realizovaných výrobcom vozidlo dosiahlo métu tzv. 100%-ného stúpania na krátkom úseku, keď s maximálnou 14-tonovou záťažou zdolalo nájazdový uhol 45 stupňov a potvrdilo nadštandardnú priechodnosť rôznymi typmi terénu vrátane piesku. Na dlhých úsekoch komfortne spĺňa stúpanie 60 %.

gerlach jazdaV priebežných testoch prototyp Gerlacha vo viacerých prípadoch prekročil plánované parametre.

Balistická, protimínová a protichemická ochrana

Kabína vozidla Gerlach je koncipovaná ako pretlaková pancierová kapsula s bezprecedentným „safety“ objemom 7,7 m3. Oproti bežným štyrom-piatim ponúka miesto až pre 6 členov posádky s výškou do 190 cm a hmotnosťou 130 kg vrátane výstroja. V prípade potreby poskytne priestor pre ďalších dvoch členov posádky. Kabína je uchytená nezávisle na podvozku vozidla a tak pri jeho poškodení mínou zostane posádka chránená. Konštrukcia zároveň umožňuje veľmi rýchle opustenie kabíny.

Gerlach je pripravený na montáž rôznych stupňov balistickej a protimínovej ochrany podľa STANAG 4569 – a to balistickej ochrany volume 1 a level 3 a protimínovej ochrany volume 2, level 3a, 3b. Vozidlo je tak okrem streľby z ručných útočných zbraní používaných v súčasných konfliktoch schopné odolať aj protitankovej míne so silou 8 kg TNT pod nápravou i pod kabínou.

Gerlach má vysoko variabilný nakladací priestor umiestnený za kabínou, ktorý odvezie ďalších 1,5 tony potrebnej výstroje alebo vybavenia. Verzie vozidla je možné rýchlo meniť podľa požiadaviek v škále TRANSPORT – OCHRANA – BOJ. V základnej verzii s pohotovostnou hmotnosťou 12 ton je už zabudovaná filtroventilácia s klimatizáciou a ochranou proti chemickým, biologickým a jadrovým zbraniam.

Dynamika jazdy, výkony a mechanika

Jedným z dôležitých parametrov vozidiel v tejto triede je dynamika, ktorá sa hodnotí pomerom výkonu k hmotnosti vozidla. V prípade Gerlachu je to výborný pomer 17,1 kW / tonu. Vozidlo dynamizuje nemecký 6-valcový motor MTU s výkonom 240 kW. Ten je podporovaný špeciálnou 6-stupňovou automatickou prevodovkou pre maximálne využitie výkonu motora v celej škále. Rozvod výkonu na nezávisle zavesené kolesá prenáša súprava mimoriadne dobre vyvážených kardanov cez zostupnú prevodovku GHN, ktorá patrí k svetovej špičke v distribúcii krútiaceho momentu pri pohonoch všetkých kolies.

Pri testoch na pretekárskom okruhu Slovakiaring za daždivého počasia dosiahol Gerlach maximálnu rýchlosť 125 km/h. Vozidlo preukázalo aj veľkú ťažnú silu, keď sa s 28-tonovým ťahačom rozbehlo a krúžilo celú hodinu po okruhu pri zachovaní požadovaných teplotných parametrov.

rsz gerlach 20181024 121204Gerlach s 28-tonovým objektom v závese na okruhu Slovakiaring

Prínos pre slovenský priemysel

Bojové vozidlo Gerlach ako domáci produkt prináša významnú podporu pre domáci priemysel. Okrem samotnej perspektívnej výroby sú to tiež vývojové a inžinierske činnosti, ktoré si každý dodávateľ spravidla ponecháva v krajine pôvodu. V prípade Gerlacha sa počíta so sústredením výskumno-vývojovej činnosti a know-how počas celej doby trvania projektu v domácich podmienkach.

A napokon, v prípade že vozidlo uspeje v tendri na Slovensku, otvorí to aj možnosti jeho exportu, čím sa ďalej zvýši objem výroby i zamestnanosť v domácej ekonomike. V súčasnosti spoločnosť Zetor Engineering komunikuje parametre vozidla aj v ďalších krajinách ako sú Poľsko, Rumunsko či Slovinsko.

Tomáš Kurtanský, Media Knowledge

 

 Gerlach náklonPlne naložené vozidlo Gerlach vážiace 14,2 tony možno zaparkovať na svahu so sklonom 78 % (uhol 38,2°) smerom „do kopca“ a až 83,9 % (40°) smerom „z kopca“. Snímky sú z testov vo Vojenskom technickom ústave vo Vyškove.

Prečítajte si tiež:

VIDEO: Obrnené auto Gerlach absolvovalo výkonnostné a záťažové testy

Traktorová značka Zetor predstavila niečo neobvyklé: obrnené auto pre armádu

Multimédiá

Partneri