Gerlach v novej bojovej verzii zaujal na výstave IDET v Brne

Autor Tomáš Kurtanský jún 2019 -

Obrnené vozidlo malo svoju českú premiéru a zároveň aj svetovú premiéru vo verzii s diaľkovo ovládaným systémom pre guľometnú paľbu. Prezrel si ho aj český minister obrany.

Po úspešných testoch balistickej ochrany aj protimínovej ochrany kabíny si taktické obrnené vozidlo Zetor GERLACH 4x4 od výrobcu Zetor Engineering Slovakia, a. s., Bytča (člen skupiny HTC Investments, a. s.), vyskúšalo aj svoje bojové schopnosti. Nedávne strelecké skúšky okrem iného potvrdili presnosť streľby na vzdialenosť 1 500 m.

Diaľkovo ovládaný guľomet, neskôr protitankové systémy či mínomet

V novej – bojovej verzii s diaľkovo ovládanou zbraňovou stanicou pre guľometnú paľbu sa Gerlach po prvýkrát predstavil na medzinárodnom veľtrhu obrannej techniky IDET 2019 v dňoch 29. - 31. mája, a to bezprostredne po uvedených streľbách.

2 rsz 2 idet img 20190530 095008

„Po tom, čo už Gerlach ukázal svoje schopnosti v najrôznejších, často až extrémnych testoch vrátane odstrelu 8 kilogramov TNT pod kabínou, máme teraz potvrdené, že je pripravený aj na osadenie zbraňových systémov od rôznych výrobcov,“ uviedol manažér projektu Pavel Bušta. Informoval, že na vozidlo je možné pridať celý rad nadstavieb vrátane mechanických a diaľkovo ovládaných veží pre guľometnú paľbu, protitankové riadené strely, mínomety či granátomety.

Veľký záujem o Gerlach na IDETe korunoval návštevou minister Metnar

Gerlach zožal na veľtrhu IDET veľký ohlas; záujem o vozidlo a jeho špičkové parametre zo strany odborníkov, predstaviteľov armád, ale i laikov a médií z mnohých krajín bol enormný. Stánok, kde bol Gerlach vystavený, bol prakticky nepretržite plný návštevníkov.

Okrem iných si vozidlo prišiel osobne prezrieť aj minister obrany ČR Lubomír Metnar. Detailne sa zaujímal o schopnosti vozidla a najväčšiu pozornosť venoval riešeniam, ktoré vozidlo poskytuje na ochranu posádky, napríklad riešeniu kabíny vo forme pretlakovej pancierovej kapsule odolnej voči výbuchu silnej nálože.

3 Lubomír Metnar a Pavel Bušta Minister obrany ČR Lubomír Metnar a Pavel Bušta, manažér projektu Gerlach, v stánku na výstave IDET 2019

Vozidlo novej generácie s perspektívou adaptabilného vývoja

Zetor Gerlach 4x4 je taktické obrnené vozidlo (ATV) novej generácie. Pri excelentných schopnostiach v teréne, nadštandardnej bezpečnosti a prepravnej kapacite sa vyznačuje vysokou dynamikou a variabilitou. Vozidlo napríklad prekonáva terénne schody s výškou 0,5 m a zákop so šírkou 1 m. Ochrana posádky je riešená kabínou vo forme pretlakovej pancierovej kapsule, ktorá je uchytená nezávisle na podvozku a pojme až 6 členov posádky.

Pri vývoji boli zohľadnené najnovšie technické a konštrukčné požiadavky na vozidlo tejto kategórie. V rámci rozmerov, celkovej konštrukcie a otvorenej architektúry sa zároveň počítalo s ďalšími evolučnými cyklami. Gerlach tak nielenže odpovedá na aktuálne potreby armád, ale zároveň je plne adaptabilný na nové požiadavky v rámci nasledujúcich desaťročí.

Vozidlo je skonštruované výlučne z komponentov pôvodom z EÚ vrátane úspešne otestovaného podvozku.

4 rsz 4 gerlach 3 

Čo dokáže Gerlach

  • Počas skúšok vo vojenských priestoroch zdolal v záťaži 14 ton terénny schod vysoký 0,5 m a zákop široký 1 m.
  • Zvláda stúpanie 70 % (uhol 30°). V testoch však dosiahol v plnej záťaži aj stúpanie 100 %, (uhol 45°).
  • Na pretekárskom okruhu Slovakiaring dosiahol aj za daždivého počasia maximálnu rýchlosť 125 km/h. Preukázal tiež svoju ťažnú silu, keď sa rozbehol v závese s 28-tonovým ťahačom a krúžil 1 hodinu po okruhu pri zachovaní požadovaných teplotných parametrov.
  • Získal osvedčenie o balistickej odolnosti na úrovni NATO STANAG 4569 Volume 1, Level 3.
  • Je pripravený odolať protitankovej míne o sile až 8 kg TNT pod nápravou i pod kabínou (NATO STANAG 4569 Volume 2 Level 3a, 3b). Odolnosť vozidla pod kabínou bola už úspešne preverená v rámci podnikových skúšok.
  • Špeciálne akustické skúšky potvrdili nízku úroveň hluku a vibrácií v kabíne, 65 dB.
  • V testoch na pôde VTÚPV Vyškov zaparkoval s vypnutým motorom pod uhlom 83,9 % (uhol 40°). Vozidlo bolo navážené na maximálnu hmotnosť 14,2 tony.

Tomáš Kurtanský, Media Knowledge

Variabilita vozidla Gerlach

5 Gerlach family

Ďalšie informácie o ATV Gerlach:

GERLACH: Z obrany do útoku

Obrnené auto Gerlach absolvovalo výkonnostné a záťažové testy

V akom strmom svahu možno nechať zaparkované 14-tonové obrnené vozidlo?

Slovenské obrnené vozidlo Gerlach chce ponúknuť nový stupeň komfortu pre posádku

Traktorová značka Zetor predstavila niečo neobvyklé: obrnené auto pre armádu

VIDEO: Strelecké skúšky ATV Gerlach

Multimédiá


Partneri

SOPK

lexikon logo cervene hlavicka KK blue1

Fijet logo